fbpx

Младите лекари и студенти предупредуваат: Нѐ демотивираат непотизмот и ниските плати

-

Лекарите бегаат од земјава не само поради ниските плати, туку и поради демотивирачките услови со кои се соочуваме уште во текот на студиите, велат студентите на Медицинскиот факултет, кои од денеска се дел од Неделата на студенти по медицина, што ја организира Клубот на млади лекари.

– Проблемот е во тоа што не секогаш најдобриот студент ја добива највисоката оценка, а дополнително демотивира тоа што полесно си поминуваат децата на професори, има и партиски врски. Нема простор за нас, колку и да се трудиме – вели Соња Граждани, студентка во шеста година.

Nikola Brzanov hirurg - negovaД-р Никола Брзанов, претседател на Клубот на млади лекари, на отворањето на Неделата на студенти по медицина рече оти загрижува податокот дека 1.200 лекари ја напуштиле државата во период од седум години.

– Клубот на млади лекари ги вклучува младите во креирањето нови здравствено политики. Поентата ни е да сме конструктивен партнер во промените. Се бориме против непотизмот и за праведно општество – рече Брзанов.

Живко Мукаетов, генералниот директор на „Алкалоид“, кој ја поддржа Неделата на студенти по медицина, им порача на студентите дека и во Македонија може да се развиваат.

– Поддржувањето на вакви идеи и настани секогаш е од заеднички интерес. Ние работиме во насока на поддршка, со тоа што  стипендираме студенти на медицина преку фондацијата „Трајче Мукаетов”, како и преку други различни активности. Голем број млади лекари ја напуштаат државата, а за да де спречи тоа, секој треба да придонесе во својот домен. Вие сте новата генерација идни лекари и ние сметаме на вас во секој поглед – рече Мукаетов.

Клубот на млади лекари со поддршка на „Алкалоид“ од денеска до петок организира Недела на студентите по медицина. Нејзината цел е студентите да се запознаат со искуствата на веќе дипломираните лекари.

Сите студенти кои беа на отворањето на настанот во Медицинскиот факултет, денеска добија бесплатни бели мантили.

Како дел од настаните поврзани со проектот, предвидено е утре да има разговори со специјалисти и специјализанти, а задутре ќе има мотивациски говори на успешни лекари.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Израелскиот претседател чекал 40 минути во авионот во Париз поради „безбедносна загриженост““

На израелскиот претседател Исак Херцог и на неговата делегација им било дозволено да излезат од авионот на парискиот аеродром дури откако поминале 40 минути во авионот „поради безбедносна загриженост“,...