fbpx
Таг: Спенсер Бојер

таг: Спенсер Бојер

Бојер: Членството на Северна Македонија во ЕУ е важно за регионалната и глобалната безебедност

Важно за регионалната и глобалната безбедност е Северна Македонија да се фокусира на демократијата и владеењето на правото, изјави за Гласот на Америка на македонски заменик-помошникот секретар за одбрана на САД за европска и НАТО политика, Спенсер Бојер. Бојер во разговорот вели дека односот меѓу САД и Северна Македонија во делот на одбраната е основа за севкупните билатерални процеси. „Се разбира,...

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...