fbpx
Таг: социјална мрежа Х

таг: социјална мрежа Х

Социјалната мрежа „Х“ се соочи со глобален прекин

Социјалната мрежа „Х“, порано позната како Твитер, се соочи со прекини ширум светот, нешто повеќе од еден час. Според „Downdetector.com“, платформа која ги следи прекините преку собирање извештаи од корисници, повеќе од 77.000 американски корисници се соочиле со проблеми при пристапот до „Х“ и платената верзија „Х Про“. Објави на почетната страница не можеле да гледаат ниту дел од корисниците во...

ЕУ презема мерки против социјалната мрежа „Х“ поради дезинформации

Официјални претставници на Европската Унија соопштија дека се сомневаат оти социјалната мрежа „Х“, претходно позната како Твитер, ги прекршила правилата на Унијата во неколку области, меѓу кои и во спречување на нелегални содржини и дезинформации. Би-би-си пренесува дека во објава на „Х“, еврокомесарот Тиери Бретон рече дека социјалната мрежа која е во сопственост на Илон Маск се сомничи и за...

Теоретичарот на заговори Алекс Џоунс се врати на „Х“ со споделување објава од Ендру Тејт

Теоретичарот на заговори Алекс Џоунс се врати на социјалната мрежа „Х“, поранешен Твитер, а неговата прва објава е споделување на порака од контроверзниот инфлуенсер Ендру Тејт. Сметката на Џоунс беше вратена по анкетата на сопственикот на „Х“, Илон Маск, во која 70 отсто од околу два милиони корисници што гласаа, гласаа за укинување на забраната, пишува Би-Би-Си. Џоунс е најпознат по...

Големите социјални мрежи ги оставаат вестите на цедило

Медиумските компании се соочуваат со финансиски предизвици откако сѐ повеќе големи социјални мрежи вложуваат сѐ помалку во промовирањето на вести, пишува Њујорк тајмс во нивната анализа. Х (поранешно Твитер) ги тргна насловите од вестите кои се споделуваат на нивната платформа. Кемпбел Браун, надлежна за справувањето со вести на „Мета“ (компанијата-сопственик на Фејсбук и Инстаграм), најави дека ќе замине од компанијата....

„Х“ почна да им наплаќа по 1 долар годишно на сите нови корисници во Нов Зеланд и Филипините

Социјалната мрежа „Х“, порано позната како „Твитер“, почна да им наплаќа на новите корисници во Нов Зеланд и Филипините по 1 долар годишно за пристап до клучните функции. Ова е дел од ново пробно тестирање на платформата во сопственост на милијардерот Илон Маск, јави Би-би-си. Новите корисници во двете земји ќе треба да платат еден долар годишно за да можат да...

ЕУ ги предупреди Маск и Закерберг заради дезинформации на социјалните мрежи околу конфликтот меѓу Израел и Хамас

Европската Унија издаде предупредување до Илон Маск за наводни дезинформации околу нападот на Хамас врз Израел, вклучувајќи и лажни вести и „пренаменети стари слики“ на социјалната мрежа „Х“, порано позната како Твитер. Писмото со предупредување пристигнува помалку од два месеца откако стапија на сила новите закони со кои се регулира содржината на социјалните мрежи во земјите на ЕУ според Законот...

Истражување на ЕУ: Најмногу дезинформации има на „Х“, поранешен Твитер

Социјалната мрежа „Х“, порано позната како Твитер, има најмногу дезинформации од сите големи социјални мрежи, покажала студија на Европската комисија. Студијата истражила над 6.000 објави на Фејсбук, Инстаграм, Линкдин, ТикТок, Х, и Јутјуб. Анализирани биле содржини во три земји на ЕУ кои се сметаат за особено изложени на ризикот да бидат цел на дезинформации поради избори или близината на војната...

Можно е сите корисници на Твитер / Х наскоро да треба да платат за пристап до социјалната мрежа

Илон Маск најави дека сите корисници на социјалната мрежа „Х“ – порано позната како Твитер, можеби ќе треба да платат за пристап до платформата. Во разговор со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, милијардерот Маск рече дека систем со плаќање е единствениот начин за платформата да им се спротивстави на ботовите, пренесува Би-би-си. „Се движиме кон тоа да имаме мала месечна претплата за...

Шорткат: Колку е подготвена државата за справување со климатските промени?

Климатските промени со кои се соочува и нашата земја недоволно го привлекуваат вниманието на властите. За подготвеноста на државата на локално и национално ниво да се справи со климатските промени, зборуваме во новата епизода на „Шорткат“. Ја носиме и веста за матурантите кои постигнаа најдобри резултати на државната матура годинава, а информираме и за отворениот повик за признанието „Успешни млади“. Во...

Твитер му го врати профилот на Канје Вест по забраната

Корисничкиот профил на Канје Вест е вратен на Твитер по речиси осум месеци забрана поради навредливи објави. Американскиот рапер, познат како Је, беше обвинет за кршење на правилата на платформата кои забрануваат поттикнување насилство, пренесе Би-би-си. Сметката на Је сега ја прикажува неговата последна објава од 2 декември 2022 година, еден ден пред да биде суспендиран. Сопственикот на социјалната мрежа Твитер,...

НСЗР најавува штрајк доколку нема линеарно зголемување на платите

Правилно и законски да се исплати платата, согласно Законот за минимална плата, побара Независниот синдикат на здравствени работници на денешната прес-конференција. Независниот синдикат при КСОМ најави протести за време на...