fbpx
Таг: сметка

таг: сметка

Неточно е дека жител на Кочани за струја треба да плати над 450 илјади денари

Вистиномер за овој случај се обрати до ЕВН, од каде појаснија дека корисникот реагирал по добиената нелогична сметка, по што му била пратена коригирана сметка откако било прочитано броилото. Новата сметка која што беше доставена до Вистиномер од страна на ЕВН, изнесува 2,036 денари, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Рецензизраме пост објавен на социјалната мрежа...

Обезбедена е донацијата за сметката за струја на велешанката Пале Илоска

За помалку од 48 часа, собрани се 42.750 денари кои уште денеска ќе бидат уплатени на сметката на ЕВН за неподмирениот долг на велешанката Пале Илоска, објавија на Фејсбук од Националната мрежа против насилство врз жените и семејно насилство. Тие изразија благодарност до сите кои придонесоа и овозможија велешанката повторно да има струја во својот дом. Пале Илоска остана во...

МАПАС: Истекува рокот за поднесување на Изјава за членовите со бенифициран стаж

Агенцијата за супервизија на капитално финансирано пензиско осигурување (МАПАС), информира дека истекува рокот за поднесување на Изјава за продолжување на членството во задолжителен пензиски фонд. Согласно законските измени од 2 септември годинава членовите на задолжителните пензиски фондови кои веќе стекнале стаж со кој се остварува намалување на старосната граница за пензионирање за најмалку една година, имаат право да изберат дали...

Граѓаните од денеска со апликацијата „МојДДВ“ ќе имаат увид колку пари ќе добијат назад

Веб - апликацијата „МојДДВ“ од денеска е достапна за граѓаните на македонски, албански и англиски јазик, а со тоа и можноста да се има увид во износот за поврат на 15 отсто од ДДВ. Граѓаните ќе можат и да ги бришат оние фискални сметки кои веќе ги скенирале по грешка, со што ќе се овозможи да се надмине опасноста...

Владата ќе го решава статусот на „Еурокомпозит“

Премиерот Зоран Заев денеска се сретнал со синдикални претставници на фирмата „Еурокомпозит“, со кои разговарал за решавање на проблемите на 240 вработени. На средбата, Заев ги информирал синдикалните претставници дека следната недела на владина седница ќе се донесе одлука за обезбедување средства за една плата на вработените во „Еурокомпозит“. - Се разгледува можноста за решавање на егзистенцијалното прашање на вработените, кои...

Богоевски: Груевски за роаминг во март потрошил 184.000 денари, пари на граѓаните

Независниот пратеник од коалицијата на СДСМ, Павле Богоевски денеска на Конститутивната седница на Собранието рече дека, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски за месец март потрошил 184.000 денари за роаминг од неговиот службен мобилен телефон. Богоевски рече дека иако Груевски, повеќе од една година не е премиер на државата, сепак на сметката за телефон тој стои како претседател на Влада и дека...

Шилегов: Тринаесетта плата за секое семејство

„Со двајца вработени по семејство, со намалување на невработеноста, со продуктивни работни места, не со фиктивни како што ни се нудат досега, ќе успееме да внесеме среќа во секое наше семејство за да ги зачуваме младите и да обезбедиме живот во нашата држава онаков каков што заслужува секој наш граѓанин поединечно“, изјави носителот на кандидатската листа на СДСМ во изборната...

Кривичниот суд ја замрзна сметката на „Финзи“

Специјалното јавно обвинителство денеска соопшти дека Основниот суд Скопје 1 донел решение да се замрзне сметката на фирмата „Финзи“. „Во текот на вчерашниот ден, судијата на претходна постапка во Основниот суд Скопје 1 донесе решение со кое наложи да се запре извршувањето на финансиските трансакции на сметките на правното лице ДТУ „Финзи“ ДООЕЛ Скопје. Ова решение беше донесено по повод...

На двете сметки на Црвен крст собрани 829.669 евра

На жиро-сметката на Фондот за солидарност на Црвен крст до денеска се уплатени 37.799.764  денари или 614.630 евра, а од донирањето 100 денари со повик на телефоните 075/070/077 143 400, собрани се 13.224.900 денари, односно 215.039 евра, или вкупно 829.669 евра, соопштија од Црвен крст. Досега, како што известија од Црвен крст, нивните екипи дистрибуирале: 33.454 пакети со храна (еден пакет е...

Собрани 401.598 евра на солидарната сметка на Црвен крст и од телефонските броеви

На сметката на Фондот на солидарност на Црвен крст до сега има собрано 9.630.333 денари (156.590 евра), а од донирање на 100 денари со повик на телефоните: 075/070/077 143 400 до сега се собрани 8.918.000 денари (145.008 евра) велат од таму за „Мета“. Со вчерашната уплата на „Пивара Скопје“ и компанијата „Кока Кола“ вкупните средства изнесуваат 401.598 евра. - Денеска ќе...

Хакери посегнаа по сметките на македонски клиенти

Повеќе корисници на услугите на филијала на банка во Штип во текот на ноќта и рано изутрината добиле известување дека имаат неуспешен обид за трансакција од нивната сметка. Еден од нив е 40-годишен штипјанец, кому изутрината по три часот, му стигнала СМС-порака дека има неуспешна трансакција за подигнување на 10.600 денари. Трагата, како што дознаваме, водела до Кипарските Острови, од...

ЗНМ: УЈП веднаш да ја деблокира сметката на МРТ

Блокирањето на сметката на Македонската радио-телевизија (МРТВ) од страна на Управата за јавни приходи (УЈП) претставува дрзок упад на Владата во институционалната автономија на јавниот сервис, се вели во реакцијата на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ). Оттаму велат дека „блокирањето на сметката е смислен притисок на власта за да го дисциплинира јавниот сервис и да влијае на начинот на известување...

Кривична за директорот на „Проаква“, на кафеани потрошил 98.000 евра

Струшката полиција поднела кривична пријава против 36-годишниот В.К., кој се товари дека како директор на Јавното претпријатие „Проаква“ за три години потрошил околу 98.000 евра, пари на претпријатието, за угостителски услуги, информираат од МВР. Според пријавата, осомничениот се товари за несовесно работење во службата. „Пријавениот, во текот на 2013, 2014 и на 2015 година, во својство на директор во МЈП „Проаква“...

Пад на девизните резерви од 100 милиони евра на квартална основа

Состојбата на девизните бруто-резерви на крајот од второто тримесечје на 2015 година изнесуваше 2.254.800.000 евра, што претставува пад од 100 милиони евра, на квартална основа, пишува во кварталниот извештај на Народна банка. - Намаленото ниво на девизните резерви се должи на нето-продажбата на девизи од страна на НБРМ, нето-одливите на средства врз основа на трансакции за сметка на државата, во...

Судот ги одмрзна сметките на „Макпетрол“

Кривичниот совет при Основен суд Скопје 1 донесе одлука да ги одмрзне сметките на „Макпетрол“ и „Оилко“ и наложи финансиските институции привремено да го следат платниот промет и трансакциите на нивните сметки. „Кривичниот совет во рок од 24 часа имајќи го во предвид јавниот интерес и предлозите на странките во постапката, откако од страна на Јавното обвинителство Скопје во целост му...

Обвинителството бара да се одблокира сметката на „Макпетрол“

Основното јавно обвинителство Скопје до судијата на предходна постапка денеска доставило предлог да биде одблокирана сметката на „Макпетрол“ и на „Оилко“, бидејќи, како што соопштуваат, по доплнителните докази, прибавени вчера била утврдена „потребата од ослободување на сметките на друштвото со цел овозможување непречена работа“. „Основното јавно обвинителство Скопје постапувајќи по допрен глас (информации објавени во медиумите) во текот на вчерашниот...

Сметката на Макпетрол, замрзната

Надлежните институции ја замрзнаа сметката на Макпетрол, пишува „24 вести“. Информацијата за овој медиум, ја потврдиле и од компанијата. Министерството за внатрешни работи поднесе кривична пријава против 21 лице поради незаконско прелевање капитал од акционерското друштво „Макпетрол“ во Командитното друштво со акции „Оилко“. Десетте членови на управниот одбор, осумте членови на надзорниот, како и тројца одговорни во Централниот регистар, Централниот депозитар за...

Сè поголем број граѓани и фирми со блокирани сметки

Според податоците на НБРМ, бројот на физички лица со блокирани сметки во април годинава е 70.066, а во споредба со истиот период лани, бројката е зголемена за 25.978, кога бројот на блокирани сметки изнесувал 44.088. Во однос на правните лица, пак, во април годинава 41.736 сметки биле блокирани, што е за 1.150 повеќе од истиот период лани, кога бројот на блокирани...

Отворена сметка за обнова на опожарената црква „Св. Спас“ во Владимирово

Меѓу првите донатори се најавени владимировците Благоја Ханџиски и Снежана и Љубчо Георгиевски
Ќе се собираат пари за обнова на опожарената црква „Св. Спас“ во Владимирово, одлучи синоќа Иницијативниот одбор. Како што информираат оттаму, сметка за донација е отворена во Комерцијална банка. Меѓу првите донатори се најавени владимировците Благоја Ханџиски и Снежана и Љубчо Георгиевски, како и Фондацијата „Д-р. Михаил Левенски“. Одборот упати апел до сите жители и иселени од Владимирово да го помогнат обновувањето...

Излезе играта „Senua’s Saga: Hellblade 2“

Излезе играта „Senua's Saga: Hellblade 2“, изработена од фирмата Ninja Theory. Во играта контролирате женски лик со проблеми со менталното здравје. Сенуа има свое алтер его што ја води...