fbpx

Владата ќе го решава статусот на „Еурокомпозит“

-

Премиерот Зоран Заев денеска се сретнал со синдикални претставници на фирмата „Еурокомпозит“, со кои разговарал за решавање на проблемите на 240 вработени.

На средбата, Заев ги информирал синдикалните претставници дека следната недела на владина седница ќе се донесе одлука за обезбедување средства за една плата на вработените во „Еурокомпозит“.

– Се разгледува можноста за решавање на егзистенцијалното прашање на вработените, кои со месеци не примаат плата, преку Законот за материјално обезбедување невработени лица, поради приватизација на претпријатија со доминантна сопственост на државата. Ставот на Владата е да се разгледа можноста за системско решавање на статусот на претпријатието „Еурокомпозит“ – соопштил Заев.

Владата разгледува колку средства се потребни за набавка на потребните репроматеријали, за да се овозможи производство. Една од опциите е претпријатието да биде во државна сопственост и да продолжи да функционира.

– Со добро менаџирање и ако се има добра волја да му се помогне на претпријатието, „Еурокомпозит“ може добро да работи и да произведува за потребите на Министерство за внатрешни работи, Министерство за одбрана, други договорни страни – е ставот што го пренесоа синдикалните претставници, на премиерот Заев.

Потребно е да биде решен и проблемот со неисплатени придонеси на вработените во временски период од пет години, поради што сметката на претпријатието е блокирана.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Музика и омраза: Како една песна предизвика етнички тензии на студентска забава во Скопје

Студентска забава во Скопје пролетва доби неочекуван пресврт кога пуштањето на албанска песна при крајот на настанот предизвика полемики и говор на омраза на социјалните мрежи. И покрај инклузивниот...