fbpx

Сè поголем број граѓани и фирми со блокирани сметки

-

Според податоците на НБРМ, бројот на физички лица со блокирани сметки во април годинава е 70.066, а во споредба со истиот период лани, бројката е зголемена за 25.978, кога бројот на блокирани сметки изнесувал 44.088.

Во однос на правните лица, пак, во април годинава 41.736 сметки биле блокирани, што е за 1.150 повеќе од истиот период лани, кога бројот на блокирани сметки на правни лица изнесувал 40.586.

Вкупно, во април биле блокирани 111.802 сметки на физички и на правни лица, што е повеќе за 9.119 од декември 2014 година, кога таа бројка изнесувала 102.683.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Коалицијата ВЛЕН им зеде еден пратеник на ДУИ [инфографик]

Првичните неофицијални резултати од денешното прегласување на парламентарните избори на седум изборни места покажуваат дека ДУИ изгуби еден пратенички мандат, а коалицијата ВЛЕН (Вреди), доби еден пратеник плус во...