fbpx

Богоевски: Груевски за роаминг во март потрошил 184.000 денари, пари на граѓаните

-

Независниот пратеник од коалицијата на СДСМ, Павле Богоевски денеска на Конститутивната седница на Собранието рече дека, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски за месец март потрошил 184.000 денари за роаминг од неговиот службен мобилен телефон.

Богоевски рече дека иако Груевски, повеќе од една година не е премиер на државата, сепак на сметката за телефон тој стои како претседател на Влада и дека сметката ја плаќа државата.

– Репликите на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не се користат за реплики туку за прикривање на криминалот. Проблемот со блокирање на законодавниот дом е и поради криење на криминалот кој се уште се прави. До мене пристигна слика од увид на сметката на службениот телефон на Никола Груевски. Иако говорницата ми овозможува да тврдам дека тоа е вистина, не тврдам туку барам службите да проверат дали е вистина. Од службениот премиерски телефон кој што го плаќа владата на Македонија, во период од 1 март до 1 април 2017 година Груевски направил сметка од 184.000 денари за роаминг. Дали македонските граѓани ги плаќаа координациите кои тој ви ги правеше од Малта – праша Богоевски.

Претседавачот на Собранието, Трајко Вељаноски му рече на Богоевски дека можат да се обратат до генералниот секретар на владата за да им објасни за сметките.

– Вие се претворивте во агенти, ги проверувате сметките на телефоните. Имате генерален секретар на влада идете кај него тој ќе ви објасни – рече Вељаноски.

smetka mobilen gruevski

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Метаморфозис се приклучува на осудите на физичкиот напад над новинарката на хрватски Фактограф

Фондацијата Метаморфозис, како членка на Европската мрежа за стандарди при проверката на факти (EFCSN), и на Меѓународната мрежа за проверка на факти (IFCN) се приклучува на осудите на нападот на новинарката...