fbpx
Таг: слики

таг: слики

Изложба на дела на Стефан Шашков во Њујорк инспирирани од амбиентална музика

Во периодот од 22 октомври до 2 ноември во Mакедонскиот културен центар во Њујорк ќе биде поставена изложбата „More Bright Than No Light“ на реномираниот уметник Стефан Шашков. Во организација на здружението Номад-Арт Скопје, во изложбениот простор Gallery MC ќе бидат поставени дела на Шашков, кои се инспирирани од амбиенталната музика на музичари како Брајан и Роџер Ино, Роберт Фрип,...

По девет години грчката полиција пронајде украдена слика од Пикасо, па ја „испушти од раце“

Украдена слика на Пикасо
Грчките власти го слават враќањето на две уметнички дела – едно од Пабло Пикасо и друго од холандскиот сликар Пит Мондријан, кои биле украдени од Националната галерија во Атина во 2012 година. Делата биле пронајдени завиткани во пластика и оставени во едно суво речно корито во Кератеа, град во Источна Атика, Грција, соопштија официјални лица на прес-конференција, а пренесе „Гардијан“. Сликите...

ОЈО отворило предистражна постапка за исчезнатите уметнички дела од Владата

Основното јавно обвинителство отворило еден предмет за исчезнатите уметнички дела од Петар Мазев и од Владимир Величковски кои се наоѓале во објектите на Владата и на Министерството за одбрана, објави телевизија „Телма“. „Јавниот обвинител кој работи на предметот веднаш презеде дејства во насока на утврдување на фактите. Издадена е наредба за прибирање на претходно известување од Министерството за внатрешни работи, како...

Музејот „Никола Незлобински“ ќе ја ревалоризара збирката на сликарот Вангел Коџоман

Националната установа Музеј „Д-р Никола Незлобински“ годинава ќе реализира повеќе проекти, меѓу кои и ревалоризација на збирката на сликарот Вангел Коџоман. Со средства од Министерството за култура, музејот ќе ги осовремени депоата, а ќе се спроведе и конзервација на етнолошкиот материјал од збирката. Музејот годинава ќе изврши конзервација на метални предмети од богатата збирка, замена на експонатите од постојаната изложба со нови...

„Ги умреа“ амбасадорите во Македонија на интернет

Посмртни фотографии на дел од сегашните и од поранешните амбасадори во Македонија, се појавија на веб-страницата „Имгур“. Не е познато кој ги прикачил овие слики во стил на некролози на веб-страницата, но тие се појавуваат два дена откако лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, одржа говор пред Државната изборна комисија, во кој истакна дека некои амбасадори почнале премногу да се мешаат во...

Во Италија пронајдени две украдени слики од Ван Гог

Италијанската полиција пронашла две слики од холандскиот сликар Винсент ван Гог во Неапол, кои се украдени во 2002 година, соопшти Музејот „Ван Гог“ во Амстердам. Во соопштението се наведува дека сликите се отстранети од рамките, но дека не се многу оштетени. Засега не е познато кога сликите ќе бидат вратени во музејот. Сликите „Конгрегацијата ја напушта Реформираната црква во Нојнен“ и „Поглед...

Стари разгледници откриваат заборавени спомени од Македонија

Во јануари 2016 година, Јавната библиотека на Њујорк во јавност објави повеќе од 180.000 дигитализирани предмети. Многу од овие материјали во библиотеката се историски документи што може да се употребат во академски студии, како и да се преземат и да се користат слободно затоа што нивното авторско право е истечено, пишува „Глобал војсис“. Еден извор од интерес за Европа е колекцијата...

Во Прилеп отворена изложбата „Вевчански видувања“

Синоќа, во галеријата на Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп, беше отворена изложбата „Вевчански видувања“. Изложени се триесетина слики, дела на уметници од земјата и од странство, меѓу кои реномираните македонски творци - академик Васко Ташковски, Павле Кузмановски, Петар Попчев, Новица Трајковски, Данчо Ордев, Томе Мишев и други учесници на меѓународната Вевчанска ликовна колонија. Сликите се подготвени на Вевчанската колонија,...

„Метрополитен“ објави 400.000 слики на интернет

Музеј „Метрополитен“
Музејот на уметноста „Метрополитен“ објави онлајн-архива со повеќе од 400.000 дигитални слики со висока резолуција, кои можат да се преземат за некомерцијална употреба.

Слики на Ворхол продадени за 150 милиони долари

Две познати слики на Енди Ворхол се продадени за астрономски цени, соопшти аукциската куќа „Кристи“. Во соопштението се наведува дека „Трипл Елвис (Ферус Тајп)“ достигна цифра од 81,9 милиони долари, додека „Фор Марлонс“ 69,6 милиони долари. На споменатата аукција, која се одржа на 12 ноември, биле понудени околку 80 дела од уметници, а вкупната заработувачка изнесува 856 милиони долари, што е...

Четврта самостојна изложба на Кристина Зимбакова

Изложбата ќе биде поставена од 18ти ноември до 3ти декември
Во вторник, со почеток во 19 часот, во Порта „Македонија“, ќе се отвори четвртата самостојна изложба на Кристина Зимбакова, насловена „Пупки во бурата“. Таа на изложбата ќе се претстави со слики во комбинирана техника, создадени во последните неколку години. Одлики на нејзиното творештво се експресивниот и симболичен израз, вметнувањето мотиви од поезијата на Силвија Плат и на Ен Секстон,...

„Засолниште“ – монохроматски пејзажи на Мајкл Пек

Австралискиот уметник Мајкл Пек минатата недела во Мелбурн ја промовираше својата монохроматска уметничка колекција насловена „Засолниште“. Уметникот, при создавањето на серијалот, користел една боја и брзи потези со четката, а со помош на нив ги отсликува осаменоста и тишината.

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...