fbpx
Таг: Швајцарија

таг: Швајцарија

Во Швајцарија почнаa преговорите меѓу јеменските власти и бунтовниците

Преговорите меѓу јеменските власти и шиитските бунтовници со посредништво на Обединетите нации почнаа денеска во Швајцарија, соопшти портпаролот на ОН во Женева, Ахмад Фавзи. Преговорите почнаа откако напладне во Јемен стапи на сила прекин на огнот. Најмалку 5.878 лица загинаа во судирите од март, откако меѓународната коалиција предводена од Саудиска Арабија покрена воздушни напади против бунтовниците Хути. Фавзи рече дека во преговорите во...

Швајцарија трага по четворица осомничени за нападите во Париз

Швајцарските власти соопштија дека во Женева е подигнато нивото на готовност и оти е почната потрага по осомничените кои швајцарските власти ги идентификувале во врска со терористичките напади во Париз од 13 ноември, при што загинаа 130 лица, а 352 беа повредени. Службата за безбедност на Обединетите нации во Женева соопшти дека швајцарските власти трагаат по четворица мажи за кои...

Нови апсења на претставници на ФИФА во Швајцарија

Швајцарските власти утринава спроведоа уште една серија претреси и апсења во рамки на истрагата за корупција во Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА), а според првичните информации, уапсени се барем уште двајца претставници на ФИФА. Весникот „Њујорк тајмс“ на својата интернет-страница, повикувајќи се на полициски претставници, објави дека барем неколку лица утринава биле уапсени во истиот хотел во кој во мај беа...

Банката „Ју-Би-Ес“ под истрага поради корупцијата во ФИФА

Швајцарската банка „Ју-Би-Ес“ е под истрага поради поврзаноста со Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА), чии челници се осомничени за корупција. - Во „Ју-Би-Ес“ се истражуваат сметките на ФИФА и на другите фудбалски сојузи, органи и поединци – соопшти најголемата швајцарска банка. Истрагата се води против поединци и организации, меѓу кои се и сите наведени во обвинението на американските правосудни органи од 20...

Швајцарски воен ловец пресретнал авион со руски дипломати

Руски дипломати патувале на состанок во Женева кога до нивниот авион во швајцарскиот воздушен простор се приближил воен ловец. Руските власти веднаш остро реагирале, повикувајќи го францускиот амбасадор во Москва на информативен разговор. Русите сметале дека станува збор за француски авион, но француските власти веднаш соопштиле дека авионот не е нивни. Подоцна се утврдило дека станува збор за швајцарски ловец. Швајцарската...

На изборите во Швајцарија победи антиимигрантската партија

Антиимигрантската Швајцарска народна партија (СВП) освои најголем процент од гласовите на вчера одржаните парламентарни избори. СВП го зголемува притисокот врз Берн за воведување квоти за влез на бегалци од ЕУ во Швајцарија. Имиграцијата, односно доаѓањето на бегалци од Сирија и од земјите од Африка во Европа, е централна тема за која се дебатира во Швајцарија. - Гласањето на изборите беше јасно....

Швајцарски модел: Ист правен статус на сите официјални јазици

Вицепремиерот задолжен за Рамковниот договор, Муса Џафери, на прес-конференција рече дека најдобар начин за спроведување на Рамковниот договор е примерот на Швајцарија, во кој сите етнички заедници ги зборуваат сите три јазика. Еве што предвидуваат швајцарските закони: Швајцарското уставното право се заснова на четири клучни принципи: еднаквост меѓу јазици, слобода на граѓаните во поглед на употребата на јазикот, територијалност на јазиците...

Аналитичарите за предлогот за швајцарскиот модел: Да не се вметнува етничка агенда во Пржино

Инсистирањето на швајцарски јазичен модел, кој, според вицепремиерот Муса Џафери, е најдобар за имплементација во Македонија, е неприфатлив за македонските аналитичари. Професорот Љубомир Фрчкоски смета дека ДУИ и ДПА воопшто не се снаоѓаат во борбата против апсолутистичкиот концепт на власт. - Со ова барање, ДУИ се обидува да ја избегне одговорноста. Сега се повикуваат на некоја етничка агенда и сакаат да...

Швајцарија им испорача на САД претставник на ФИФА

Швајцарските правосудни претставници денеска соопштија дека на САД им ги испорачале претставниците уапсени во рамки на американската истрага за корупција во Светската фудбалска федерација (ФИФА). Швајцарската федерална канцеларија не ги објави имињата на испорачаните претставници. Извори на агенцијата „Ројтерс“ минатата недела соопштија дека Џефри Веб, поранешен потпретседател на ФИФА и претседател на фудбалската организација за Јужна и за Централна Америка, се...

САД побараа екстрадиција на претставниците на ФИФА

Швајцарските власти соопштија дека САД побарале екстрадиција на седумте претставници на ФИФА што во мај беа уапсени во Цирих. Федералниот оддел за правосудство ќе ги сослуша седуммината за барањето за екстрадиција, а потоа остануваат 14 дена за да се одговори на барањето, но би можеле да добијат и дополнително време од уште две недели. Барањето за екстрадиција се темели на сомнежот за мито...

Уапсени претставници на ФИФА во Цирих

Швајцарската полиција утринава во Цирих уапсила неколку претставници на ФИФА поради обвинение за перење пари, ракетирање и за корупција во последните 20 години. Засега не е познато и официјално не е потврдено кој е уапсен. Светските медиуми јавуваат дека се уапсени шест претставници, а според „Њујорк тајмс“, претставниците ќе бидат испорачани во САД. Членовите на ФИФА се собираат во Цирих поради...

Швајцарската економија трпи поради пресилниот франк

Сто дена по одлуката на Швајцарската банка да го крене курсот на франкот во однос на еврото, две третини од швајцарските компании ги прилагодија своите цени на променетиот курс, кој ѝ штети на швајцарската економија. Ова го покажува една анкета на консултантската куќа „Стауфен“, во која учествувале 86 швајцарски компании. Најголем дел од компаниите сè уште не го амортизирале ударот...

Наскоро граѓаните на ЕУ нема да можат да го кријат богатството во швајцарските банки

Швајцарија и Европската унија(ЕУ) денеска постигнале договор за директна размена на даночните податоци на граѓаните од земјите-членки на ЕУ, пренесува хрвастката државна телевизија ХРТ. Размената на податоците, како што е предвидено, треба да почне од 2018 година. Европската комисија (ЕК) договорот го оценила како важен чекор напред во сузбивањето на даночната евазија, бидејќи граѓаните на ЕУ повеќе нема да можат да...

Метеор прелета над Швајцарија

На небото над Швајцарија синоќа пролетал метеор, кој, по сè изгледа, согорел во атмосферата. Очевидците тврдат дека околу 20.50 часот виделе зелено-бел метеор како лета над Швајцарија, а неколкумина успеале и да го снимат целиот настан. Некои од очевидците велат дека слушнале гласна експлозија проследена со зеленикаво светло. Полицијата во Цирих и во Берн примила повеќе повици од луѓе кои пријавувале дека...

Судир на два воза во Швајцарија

Во швајцарскиот град Рафц, северно од Цирих, утринава дојде до судир на два воза, при што се повредени повеќе лица. Поради несреќа запрен е железничкиот сообраќај во овој дел на Швајцарија. Засега нема информации за бројот на повредените, а локалните медиуми јавуваат дека возила на итна помош се наоѓаат на местото на настанот.

Кумановец и гостиварец царувале со пазарот на хероин во Швајцарија

Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал на македонската полиција, во заедничка акција со претставници на швајцарските органи на прогонот, денеска извршиле претреси на три локации во Гостивар заради обезбедување докази во врска со меѓународна истрага против македонски државјани кои оперирале на наркопазарот на територијата на Швајцарија, соопшти МВР. - Заради пронаоѓање докази за сторено кривично дело перење пари и...

Швајцарците слават за порастот на франкот, а Балканците во паника

Швајцарскиот франк денеска достигна пораст на вредноста од 30 отсто откако централната банка на Швајцарија одлучи да го напушти фиксирањето на вредноста на валтата во однос на еврото. Швајцарската национална банка (ШНБ) вели дека веќе не е оправдана мерката за фиксирање на франкот, воведена во септември 2011 година. ШНБ исто така ја намали основната каматна стапка од -0,25 отсто на...

Жител на Житоша осомничен за измама

Крушевската полиција поднела кривична пријава против Р.О. (30) од селото Житоша, кој е осомничен дека измамил соселанец, ветувајќи дека за одредена сума ќе му среди за виза и за стан во Швајцарија, информираат од полицијата. Како што објаснуваат оттаму, осомничениот на својот соселанец му ветувал виза за постојан престој и стан во Швајцарија, осум години, односно од јули 2006 година до...

Попоски на средба на Министерскиот совет на ОБСЕ

Шефот на македонската дипломатија, Никола Попоски, денеска во Базел, Швајцарија, ќе учествува на 21.Министерски совет на Организацијата за безбедност и соработка во Европа. Како што соопштија од МНР, на средбата ќе бидат разменати мислења за активностите на ОБСЕ во изминатиот едногодишен период, како и за идните правци на дејствување во сферата на трите димензии кои ги покрива ОБСЕ: политичко-воената, економската...

Швајцарците го отфрлија референдумот за контрола на имиграцијата

Не помина референдумот за построги контроли и за ограничување на имиграцијата во Швајцарија. Мнозинството од 26 кантони гласале против предлозите.

Порталб: Двата парка кај автобуската станица во Тетово без редовно одржување (фото)

Општинските власти не ги одржуваат редовно Жена паркот и Скејтпаркот во Тетово. Тревата во двата парка не е искосена веќе извесно време, но има и отпадоци. Од јавното комунално...