fbpx
Таг: Школка

таг: Школка

Утре на Школка се организира прв саем на социјални претпријатија кои нудат еко услуги/производи

Утре од 11 до 16 часот на Школка во Градски парк во Скопје ќе се одржи првиот саем за социјални претпријатија кои нудат услуги и/или производи за намалување, реупотреба, селектирање и рециклирање отпад во организација на Биди Зелен  Bëhu i gjelbër – REduce, REuse, REcycle. „Потребата за организирање на ваков тип на настани е исклучително важна поради нискиот процент на...

Претпремиера на филмот „Gipsy Queen“ утре на Школка

Филмот „Gipsy Queen“, кој ја раскажува приказната на мајка Ромка што преку боксерска кариера се обидува да обезбеди подобар живот за своите деца, ќе биде претпремиерно прикажан утре во 20:30 часот на Школка во Градскиот парк - Скопје. „Али е жена, мајка со лавовско срце која работи како чистачка во познат ноќен клуб во Хамбург. Но, и покрај нејзината сила...

Петчасовен музички фестивал во сабота на „Школка“

Петчасовен музички фестивал „Crazy Summer Festival“, организиран од страна на истоимената светска компанија за мобилни игри, CrazyLabs, ќе се оддржи утре, (02.07.2022)  во Граскиот парк кај „Школка'“ со почеток во 17 часот. Како што најави организатоторот, посетителите на фестивалот ги очекува богато мени со храна и ладни пијалоци, а за забавата ќе бидат задолжени Тамара Тодевска, Викторија Лоба, Тони Зен...

Воздухопловен саем за млади утре на Школка во Градскиот парк во Скопје

Во Градскиот парк во Скопје, на локацијата Школка, утре, со почеток во 11 часот, ќе се одржи воздухопловно-едукативен саем за млади и ентузијасти заинтересирани за воздухопловство. Настанот ќе биде место каде професионалци од различни сфери на авијацијата ќе бидат достапни за младите и ентузијастите да постават прашања со цел да им се олесни патот доколку се одлучат некоја од воздухопловните...

Летно кино на отворено со проекција на филмот „Пинокио“, по повод 95 години Зоолошка градина-Скопје

Со проекцијата на филмот „Пинокио“ во Градски парк на Школка ќе започнат низата настани со кои роденденски ќе се одбележат 95 години од основањето на Зоолошката градина во Скопје. Во текот на наредните месеци планирани се едукативни и забавни настани во градината, а првиот, кино на отворено, ќе се одржи во недела, 25 јули, со почеток во 20:30. „Проекцијата на филмот...

Утре хуманитарен настан на Школка за децата од ПОУ “Иднина“

GirlUp Скопје ќе одржи хуманитарен настан на 9 ноември (сабота) од 11 до 16 часот на школка. GirlUp е организција која се грижи за еднакви права и едукација на сите девојчиња. Овој пат велат дека одлучиле отстапат од нивната примарна цел со тоа што повикуваат заедно да помогнеме на децата со посебни потреби од училиштето „Иднина“. Целта е да се...

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...