fbpx
Таг: шестмесечен извештај

таг: шестмесечен извештај

СЈО: Први јули не менува ништо, продолжуваме со истрагите

Специјалното јавно обвинителство денеска го објави четвртиот шестмесечен извештај за својата работа во периодот од 15 март до 15 септември оваа година. Според извештајот, она што е карактеристично и што го разликува од претходните е што во овој период се поднесени обвиненија за повеќето истраги што ги отвори СЈО. „Поднесени се вкупно 18 обвиненија за 19 предмети против 120 лица за...

СЈО со нова интернет-страница ја најави двегодишнината од формирањето

Специјалното јавно обвинителство в петок полни две години од своето формирање, односно од донесувањето на Законот за СЈО и од изборот на Катица Јанева за специјална јавна обвинителка. Според Законот за СЈО, Јанева в петок треба да го објави четвртиот шестмесечен извештај за работата на обвинителството и да го достави до Собранието и до Советот на јавни обвинители. Во пресрет на...

Јанева: Откривме и вративме 66.909 избришани разговори

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска го објави третиот шестмесечен извештај за работата на СЈО за периодот од 15 септември 2016 до 15 март 2017 година. Во извештајот на Јанева се наведува дека и во овој период имало опструкции на работата на СЈО и проблеми во соработката со правосудните и со другите институции. Специјалната јавна обвинителка очекува и дека напредокот постигнат...

Јанева ќе го достави извештајот во Собрание, а пратениците ќе го разгледаат кога ќе се соберат

Специјалното јавно обвинителство ќе го достави новиот шестмесечен извештај за неговата работа до службите на Собранието на Република Македонија, а пратениците ќе го разгледуваат кога ќе се соберат и ќе го заокружат конституирањето на законодавниот дом, велат за „Мета“ од СЈО. Освен до Собранието, според законот, СЈО треба да го достави извештајот и до Советот на јавни обвинители. Од своето формирање на...

Јанева на „Фејсбук“ објави фотографија со целиот тим на СЈО

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, денеска на својот фејсбук-профил објави фотографија со целиот тим во новите простории во кои СЈО се пресели на почетокот на овој месец. Јанева денеска го објави вториот шестмесечен извештај за работата на СЈО и ги поднесе до судот првите две обвиненија. Едното е за уништување на документација поврзана со опремата од нелегалното прислушување, а другото...

СЈО го објави вториот извештај, очекува непречена работа во интерес на правдата

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, денеска го објави вториот шестмесечен извештај за работата на Специјалното јавно обвинителство, кое беше формирано пред точно една година. Извештајот, кој е на 16 страници, е поделен на шест глави, во кои се наведени детали за финансиското и за кадровското работење на СЈО во изминатите шест месеци, бројот на отворени предистражни и истражни постапки, двете...

Јанева потврди дека извештајот ќе го објави в четврток, но не кажува дали ќе оди во Собрание

Специјалното јавно обвинителство в четврток до Собранието и до Советот на јавни обвинители ќе го достави вториот шестмесечен извештај за својата работа, потврдија за „Мета“ од СЈО. Оттаму, сепак, не одговараат конкретно дали Катица Јанева лично ќе се појави во Собранието и пред Советот на јавни обвинители. „Извештајот ќе биде доставен до Советот на јавни обвинители и до Собранието на...

Клучна недела за СЈО: В четврток нов извештај, в петок судење за „Пуч“

Неделава, според досега најавената агенда, се закажани два клучни  настани поврзани со работата на Специјалното јавно обвинителство. Првиот е поднесувањето на новиот шестмесечен извештај за работата на СЈО, на 15 септември, а вториот е закажаното рочиште во Кривичниот суд за случајот „Пуч“, следниот ден. Јанева вториот извештај ќе го поднесе на годишнината од нејзиното назначување за специјална јавна обвинителка и од...

Метаморфозис се приклучува на осудите на физичкиот напад над новинарката на хрватски Фактограф

Фондацијата Метаморфозис, како членка на Европската мрежа за стандарди при проверката на факти (EFCSN), и на Меѓународната мрежа за проверка на факти (IFCN) се приклучува на осудите на нападот на новинарката...