fbpx
Таг: реактор

таг: реактор

Промовиран извештајот кој го следи вклучувањето на родовата перспектива во процесот на пристапување во ЕУ

„Кон инклузивен родово одговорен пристап во ЕУ на Западен Балкан“ e името на извештајот кој го подготви Коалицијата за родова еднаквост, во процесот на пристапување во ЕУ. Извештајот го разгледува степенот до кој владите на ЕУ и Западен Балкан ја интегрирале родовата перспектива во процесот на пристапување во ЕУ, споредувајќи го напредокот во 2021 и 2022 година. Хилен Франке, раководителката...

Треба интерсекторска соработка за да се надмине менструалната сиромаштија

„За да се надмине менструалната сиромаштија и да се разбијат табу темите поврзани со менструацијата потребна е интерсекторска соработка меѓу министерствата, општините и училишта“, порачаа активистките за заштита на женските права од „Тииииит! Инк.“ и „Реактор – истражување во акција“ и претставничката на Министерството за здравство Сања Саздовска. Иако кај нас не е прв пат да се говори за менструацијата,...

Важно е мажите да се вклучат во неплатената грижа за постигнување на родова еднаквост

Денеска се одржа панел дискусија на тема Мажите и грижата: Грижлив маскулинитет во Северна Македонија, која што беше организирана од Реактор – Истражување во акција. На панелот, се дискутираше за важноста од вклучување на мажите во грижата и родовата еднаквост, европските практики и резултати на оваа тема, напорите кон воведување на политики за унапредување на вклученоста на мажите во грижата...

Реактор: Две години по ковид пандемијата, родовата нееднаквост станува уште понагласена

Речиси две години од почетокот на пандемијата со Ковид 19, состојбата продолжува да ги акцентира нееднаквостите во сите сфери на живеењето, а родовата нееднаквост станува уште понагласена, велат од Реактор - Истражување во акција. Од Реактор велат дека во просек жените во Северна Македонија извршуваат 72,5 отсто од вкупната неплатена работа за грижа, додека придонесот на мажите едвај надминува една...

Реактор отпочна онлајн кампања за подигање на свеста против сексуално вознемирување на работното место

Реактор – Истражување во акција лансираше онлајн кампања за подигање на свеста против сексуалното вознемирување на работното место. Кампањата е составена од неколку информативни објави, кои имаат за цел да ги информираат граѓанките и граѓаните за формите на сексуално вознемирување на работното место, законите според кои ова дело е казниво, како и да се дадат примери кои се базираат...

Реактор и ХЕРА со проект за мулти-професионална превенција на родово засновано насилство

Со заедничкиот состанок меѓу Реактор – истражување во акција, ХЕРА - Aсоцијација за здравствена едукација и истражување и претставници на институциите, кој се одржа вчера (14 октомври 2021 година), се одбележа отпочнувањето на проектот „Воспоставување на мулти-професионална превенција на родово засновано насилство, работа со сторители преку пристап фокусиран на безбедноста на жртвите и советување на мажите во Република Северна...

Младите најпогодени од пандемијата, 37 отсто од нив имале примања под минималната плата во кризата

Во текот на корона кризата, Владата пристапи со "чадор" политики, односно обид да се опфатат што повеќе граѓани, а не со таргетирани мерки за специфични групи кои најмногу трпат од кризата, најдобро да бидат заштитени, потенцираше денес Блажен Малески од Реактор – Истражување во акција, при денешната презентација на документот „Млади во криза 2.0“ на група младински организации со...

Порталб: Почна кампањата „Правата на младите работници“ за кревање на свеста за неправдите

Вчера започна кампањата „Да ги информираме младите за нивните права“ со панел-дискусија на платформата „zoom“ каде многу застапници на правата на младите во земјава зборуваа на темата за правата на младите работници. Говорници беа Вилдан Дрпљанин, Ивана Стојановска, Блажен Малески, Слободан Трендафилов и Ирена Ивановска, пишува „Порталб.мк“. Правникот Вилдан Дрпљaнин, вработен во Хелсиншкиот комитет за човекови права, посочи на една...

Реактор: Мнозинството директори на училишта, наставници и родители се за настава во училница

Мнозинството анкетирани директори на училишта, наставници и родители се за повторно отворање на училиштата со настава во училница или комбиниран модел на настава во училница и учење на далечина. Ова се мислењата засновани на прелиминарните резултати од истражувањето „Искуства и ставови за учењето на далечина за време на пандемијата на КОВИД-19“ реализирано од страна на Министерството за образование и...

Реактор ја промовираше веб-страницата за млади „Млади низ бројки“

Невладината Реактор - истражување во акција организираше настан под мотото „Да зборуваме за млади – Што е планот?“ на кој беа присутните беа дел од пет различни дискусии на теми и прашања кои ги засегаат младите, како што се образование, невработеност и социјални политики, граѓанско учество, здравје и релевантни алатки за младинско застапување. Во рамките на дискусиите, Блажен Малески од...

„Марш за женските права“: Преку родовата рамноправност до силна држава

Околу 1.000 жени, девојки и активисти се собраа денеска на вториот „Марш за правата на жените” кој се одржа по повод Меѓународниот ден на жената. Од маршот, кој почна во Жена парк, преку плоштадот Македонија, Камениот Мост и заврши на плоштадот Филип Втори беше испратена порака дека родовата еднаквост е важен фактор кон постигнување на демократско и еднакво општество. Целта...

Собранието усвојувало „европски“ закони со заобиколување на процедурата

Собранието усвојувало повеќе „европски“ закони заобиколувајќи ја целата процедура предвидена за законите со европско знаменце во периодот од 2014 до 2016 година. Во годишниот извештај за работата на Собранието во 2016 година се вели дека Собранието донело вкупно 14 закони што произлегуваат од Национална програма за усвојување на правото на Европската Унија и претставуваат усогласување со правото на ЕУ. Притоа, симптоматично...

Годишна средба на граѓанските организации корисници на ИПА2

Центарот за европски стратегии „Евротинк“, Центарот за истражување и информирање за животната средина „Еко-свест“, „Реактор - истражување во акција“ и Асоцијација за развојни иницијативи „Зенит“, денеска и утре, во Охрид, ја одржуваат годишната средба на корисниците на механизмот за граѓански организации ИПА2. Овие и други поканети граѓански организации и асоцијации, во хотелот „Метропол“ во Охрид, дебатираат и бараат решенија за...

„Реактор“: СДСМ и ДУИ со поголема вклученост на жените отколку ВМРО-ДПМНЕ

СДСМ и ДУИ во споредба со другите партии во поголема мера го вклучиле родовиот аспект во своите програми, се вели во родовата анализа на „Реактор истражување во акција“ на изборните програми на политичките партии. - Програмите на овие две партии предлагаат мерки за економско зајакнување на жените, справување со насилството врз жените и за поголема вклученост на жените во носење на...

Северна Кореја го рестартираше плутониумскиот реактор

Северна Кореја го рестартирала реакторот со плутониум кој може да обезбеди гориво за нуклеарно оружје, соопшти директорот на американската национална разузнавачка служба, Џејмс Клапер. Тој додаде дека Пјонгјанг презел чекори за создавање интерконтинентален балистички ракетен систем. Веста доаѓа неколку дена откако Северна Кореја лансираше ракета со долг дострел. Северна Кореја во минатото изведе неколку нуклеарни тестови. - Мораме да кажеме дека Северна Кореја...

Поради пожар, исклучен нуклеарен реактор во Белгија

Белгиски нуклеарен реактор во електрана на истокот од земјата, е исклучен откако избил пожар во дел од електраната, соопшти енергетската компанија „Електрабел“. Компанијата наведе дека реакторот „тианж 1“, автоматски е исклучен синоќа откако избил пожарот во областа над нуклеарната зона, во погонот за снабдување на фабриката со електрична енергија. Затворањето на реакторот, како што информираше компанијата, е дел од нормалната процедура во...

Поради изборите, Владата ги прогласи 24 април и 8 мај за неработни денови за сите граѓани

Владата на денешната седница заклучи дека 24 април 2024 година (среда) и 8 мај 2024 година (среда) да бидат неработни денови за сите граѓани на Република Северна Македонија, заради...