fbpx
Таг: разговор

таг: разговор

Светлана Алексиевич на фестивалот „BookStar“: Потресни искажувања за војната во Украина

На третиот ден на фестивалот за европска литература „BookStar“ којшто се одржува во Скопје, вниманието на публиката го привлече разговорот со познатата белоруска авторка Светлана Алексиевич, која е годинашната добитничка на наградата „BookStar“ за нејзиниот роман „Војната нема женско лице“. Разговорот со неа го водеа Андреј Јованчевски и Лидија Танушевска, информираат од „Антолог“. Алексиевич, која е родена во 1948 година во Ивано-Франкoвск (Украина) од татко Белорусин и мајка...

Сатирична објава за непостоечки разговор предизвика лавина навреди за министерката Петровска

Сатиричниот текст почнува со тоа дека „во последниот телефонски повик, министерката за одбрана му дала ветување на Зеленски дека Русија и Путин ќе бидат поразени, а тој плачел додека зборувал по телефон, нарачал воена артилерија како помош од Северна Македонија“. Наводниот разговор, уште пред да се прочита докрај, е јасно дека е невистинит, но и покрај тоа од...

Заев и Борисов телефонски разговарале за отворените билатерални прашања помеѓу двете држави

Премиерот Зоран Заев денеска имал телефонски разговор со премиерот на Република Бугарија, Бојко Борисов при што размениле информации околу подготовките за претстојниот самит во Софија во рамки на Берлинскиот процес, информираат од Влада. Двајцата премиери договриле уште еден телефонски разговор за утрешниот ден, на кој, ќе биде донесена одлука дали состанокот на премиерите на земјите од Западен Балкан во рамки...

Над 100 загинати лица во Нагорно-Карабах во судирите меѓу Ерменија и Азербејџан

Воените судири меѓу Ерменија и Азербејџан околу спорниот регион Нагорно-Карабах продолжија и во текот на денешниот ден. Над 100 лица загинаа за неполна недела при ескалацијата на конфликтот, јавува Би-би-си. Рускиот министер за надворешни работи им понудил на двете земји Русија да биде домаќин на мировните преговори со кои би се спречила натамошна ескалација на конфликтот. Понудата доаѓа откако...

Анализа: Измамениот Заев – вест со краток здив, но со можни последици по премиерот и по државата

Веста на неделата – измамничките телефонски разговори на премиерот Зоран Заев со двајцата руски, наводно, шегобијци – нема капацитет подолгорочно да се задржи во медиумскиот простор во земјата и светот, но можно е да има импликации по угледот на Република Северна Македонија и секако, импликации по угледот на премиерот лично. Ова е заедничка констатација на повеќе домашни аналитичари во коментарите...

„Вистиномер.мк“: Тие што го измамиле Заев немаат проблем да бидат „оружје на Кремљ“

Премиерот Зоран Заев даде изјава која ј„Вистиномер.мк“ ја оцени како вистинита: … Должен сум да кажам дека и јас станав еден од оние што во изминатите неколку години се измамени од добро организирана структура. Тоа се структури што извлекуваат придобивки од нови облици, алатки и тактики за медиумска дискредитација и медиумско влијание, најчесто насочени против личности и земји со евроатлантски аспирации....

Заев: Бев измамен од организирана структура која е против нашето членство во НАТО

За жал станав еден од измамените од страна на добро организирана и инвентивна структура, која е насочена против личности и земји насочени кон евроатлантски аспирации за да им се наштети, рече денеска премиерот Зоран Заев на прес-конференција која ја одржа по повод објавеното видео на „Јутјуб'“ од руските „пранкери“ Владимир Кузенцов (Вован) и Алексеј Столаров (Лексус), кои лажно се...

Димитров до Сијарто: Парадоксално е барањето азил во земја на ЕУ, од страна на осуденик

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, иницирал и остварил телефонски разговор со својот унгарски колега Петер Сијарто, а во врска со поднесеното барање за азил до унгарските власти од страна на поранешниот премиер, Никола Груевски информираат од МНР. „За време на разговорот, министерот Димитров посочи дека во случајот станува збор за осуденик, против кого се водат и уште неколку други...

Заев: Во прашање се денови кога ќе се случи разговорот со Ципрас

Во прашање се денови да се случи телефонскиот разговор меѓу премиерите на Македонија и на Грција, и во моментот се уште се создаваат околностите за да се реализира тоа, одговори премиерот Зоран Заев на новинарско прашање на завршната конференција на проектот „Мрежа 23+ поглавје 23: Пандорина кутија или клуч за добор владеење?“ Во врска со изјавата на Коѕиас дека во игра...

Ѕанакопулос: Нам не ни се брза, чекаме Заев да ни се јави ако ги прифаќа условите

Во 13 часот денеска, грчкиот премиер Алексис Ципрас во Атина има средба со Вартоломеј. Во светлина на последните настани со писмата на македонскиот премиер Зоран Заев и на Светиот синод до Вселенската патријаршија, оваа, инаку протоколарна средба добива ново значење. Во врска со преговорите околу името од Атина велат дека „тие чекаат Заев да се јави“, како и дека „тој...

Договорот за името е „блиску, а сепак далеку“, тврдат неофицијални грчки владини извори

Договорот за името е во многу критична фаза со многу пресврти за кусо време, наводно, коментираат грчки „владини извори“, а пренесува атинска „Иефимерида“. Според изворот на весникот, се оддалечуваме од договорот за името кој се очекуваше дека ќе падне денеска со телефонскиот разговор меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас. „БЈРМ, се чини дека се уште не подготвена да се приклони...

Заедничка седница на владите на Македонија и на Албанија во Поградец на 15 декември

Претставниците на владите на Македонија и на Албанија договориле заедничката меѓувладина седница, која е предвидено да се случи на 15 декември во Поградец, Албанија, информираат од Владата. Во соопштението, накратко се додава дека на седницата ќе се разговара на повеќе теми, а во фокусот ќе биде унапредувањето на заемната соработка во повеќе области. Владата на Македонија одржа заедничка седница со владата на...

СЈО го достави разговорот на Мијалков и на Јанкулоска како доказ во случајот „Сопот“

Специјалното јавно обвинителство на денешното рочиште за случајот „Сопот“, на судот му предаде цеде со телефонски разговор помеѓу поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, и поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, како дополнителен доказ во постапката за овој предмет. Како дополнителен доказ за повторното судење за „Сопот“, СЈО достави и аудиоснимка од разговор со сведокот...

Трамп и Путин имале уште еден досега необјавен разговор

Белата куќа соопшти дека претседателот на САД, Доналд Трамп, имал уште еден, претходно необјавен разговор со рускиот претседател Владимир Путин на самитот Г20 во Хамбург. Портпаролот Шон Спајсер синоќа соопшти дека Трамп и Путин разговарале за време на заедничката вечера на лидерите од Г20. Двајцата претседатели претходно, во текот на денот, имаа официјален состанок кој траеше повеќе од два часа. Не е...

Македонската амбасадорка во Белград повикана во српското МНР

Амбасадорката на Македонија во Србија, Вера Јовановска, денеска итно била повикана на разговор во Министерството за надворешни работи на Србија, за да ги објасни околностите поради кои биле прислушувани телефоните на советникот во Амбасадата на Србија во Скопје, Горан Живаљевиќ, претседателот на Демократската партија на Србите во Македонија, Иван Стоиљковиќ, и на новинарот на весникот „Политика“, Мирослав Лазански, како...

Српската амбасадорка во Македонија била повикана на разговор во МНР

Амбасадорката на Србија во Македонија, Душанка Дивјак Томиќ денеска била повикана на разговор во Министерство за надворешни работи (МНР) за да го објасни присуството на српскиот разузнавач и нејзин советник Горан Живаљевиќ во Собранието за време на инцидентите на 27 април, објави веб-порталот „мкд.мк“. Според информациите од МНР, најверојатно амбасадорката ќе отиде на разговор утре. „Македонија во овој случај ќе се однесува согласно Виенската...

МНР го повика албанскиот амбасадор: Изјавите на Рама и на Бушати се сериозна провокација

Амбасадорот на Албанија во Македонија, Фатос Река вчера бил повикан на разговор во Министерството за надворешни работи на земјава, по повод зачестените навредливи изјави и коментари на официјални лица на Република Албанија, насочени кон Република Македонија, соопшти денеска МНР. „На средбата беше потенцирано дека изјавите на претседателот на владата (Еди Рама н.з.) и Министерот за надворешни работи на Република Албанија...

Полицијата пронашла 15 мигранти кои нелегално биле превезувани

Полициски службеници, на автопатот Гевгелија - Скопје, во близина на местото Авлак, забележале возило „крајслер“ со повеќе лица, кое со голема брзина се упатило кон Скопје. Од страна на полициските службеници во близина на Удово возилото било сопрено, а возачот избегал. При преглед на возилото, утврдено е дека регистарските ознаки се од друго возило, кои на 31 јануари биле пријавени за украдени. Во возилото биле...

Иран го повика амбасадорот на Турција на разговор

Министерството за надворешни работи на Иран го повика на разговор турскиот амбасадор во Техеран, Хакан Текин. Амбасадорот е повикан поради негативните коментари на турскиот премиер Бинали Јилдрим на безбедносната конференција во Минхен. Портпаролот на иранското министерство за надворешни работи, Бахрам Хаземи, денеска изјави дека неговата земја би можела да го изгуби трпението доколку Турција продолжи да изнесува „саркастични забелешки на сметка...

Лавров: Разговорот помеѓу Трамп и Путин значи дека двајцата се почитуваат

Првиот разговор помеѓу претседателите на САД и на Русија, Доналд Трамп и Владимир Путин, помина добро на политичко и на лично ниво, бидејќи покажува заемна почит помеѓу двајцата лидери и желба за соработка, изјави шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров. Според него, овој телефонски разговор покажал дека во низа области им се совпаѓаат интересите на нивните земји. Тој додаде дека треба да...

Официјално регистриран „Центар за македонски јазик во Грција“

Центарот за македонски јазик во Грција објави дека официјално е регистриран како невладина организација (НВО) од страна на судските власти во соседната држава. Барањето за регистрација на организацијата беше одобрено...