fbpx
Таг: пропаганда

таг: пропаганда

Контраспин: Кој е ослободувач, кој агресор, а кој ширач на дезинформации за руската инвазија?

Во својот говор по повод 9 Мај, денот на победата над фашизмот, рускиот амбасадор Сергеј Баздникин се обидува да прикаже дека пропагандата од нивна страна не постои и дека во инвазијата врз Украина, Русија е ослободувач, а не агресор. Дека руската пропаганда е буквално „пионер“ во обидите за манипулација со јавноста сведочат голем број искуства, записи, докази базирани на...

Андреј Захаров, руски сервис на Би-Би-Си: Осум години пропагандата подготвува луѓе за поддршка на војната во Украина

Андреј Захаров
Андреј Захаров е истражувачки новинар од рускиот сервис на Би-Би-Си. Тој се пресели од Русија во ноември минатата година, кога беше назначен за „странски агент“ во Русија, како што се случи и со многу други новинари. Моментално живее во една европска земја. Во интервју за Вистиномер, тој зборува за руската пропаганда и за начинот на кој таа се шири,...

Руската пропаганда во Македонија во 2018: „Единствена Македонија“ како „пионче“ на „Единствена Русија“

Неодамнешното протерување на петтемина руски дипломати не е прво протерување на руски дипломати од Македонија. Првпат,  Македонија протера руски дипломат во 2018 година, кога беше забележително не само засилено руско пропагандно влијание, туку и обид за руско политичко влијание преку поддршка на македонскиот клон на „Единствена Русија“, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Руското влијание во ...

Зилбеари: Дезинформациите ја подриваат демократијата преку создавање хаос каде никој ништо не верува

ЦИВИЛ - Центарот за слобода вчера ​​организираше виртуелна дебата за нередот во информациите, дезинформациите и пропагандата, на која учествуваа Елида Зилбеари од Порталб.мк, професорката Весна Поповска и Тони Ангеловски од МВР. На дебатата беше речено дека дезинформациите предизвикуваат хаос или неред во информациите, и дека се штетни за здрава демократија, известува Порталб.мк. Главната уредничка на информативниот портал на албански јазик...

Амбасадата на Украина со апел, медиумите да ги проверуваат информациите пред да ги објават

Амбасадата на Украина во земјава испрати апел до македонските медиуми внимателно да ги проверуваат информациите кои ги објавуваат и да користат проверени извори. Во соопштение до медиумите тие го пренесуваат ставот на украинското Министерство за надворешни работи, кое се обрати до сите меѓународни партнери со апел да го осудат гранатирањето на Станица Луганска и Врубивка во Луганската област од страна...

Вистиномер: Руската пропаганда за време на македонската политичка криза (2015) – дезинформации за „украинско сценарио“

Анализа на дезинформациите и теориите на заговор за „украинско сценарио“, „обоена револуција“ и „македонски мајдан“ со кои руската пропаганда и нејзините локални сојузници во текот на 2015 година наметнуваа наративи за оправдување на руската агресија кон Украина и антидемократските практики на популистичките режими на Путин и Груевски, нагласува новата анализа на Вистиномер, што подолу ја пренесуваме во целост:   Пишува: Жарко...

Ризаов: Оставени сме сами на себе, немаме поддршка од институциите во борбата против дезинформациите

„Тоа што многу загрижува е што од минатата година Фондацијата „Метаморфозис“ стана цел на организиран напад на социјалните мрежи, кој се состои од објава на слики во форма на некролози и повици на насилство. Тоа трае веќе седум месеци. Јавно обвинителство нема никаква реакција, а кампањата продолжи и уште трае. Не сите луѓе на фотографиите се новинари, кои не...

Вистиномер: Лажна Фејсбук-страна шири антибугарска пропаганда

Лажна Фејсбук-страна која се преставува дека е официјална Фејсбук страна на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ од Гази Баба шири антибугарска пропаганда, пишува Вистиномер. На страната е објавено кратко видео на кое се гледа млад човек на кого не му се гледа ликот како го пали знамето на Бугарија, а во позадина се слуша една од химните на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ....

Сè помалку критичко мислење, сè повеќе дезинформации, пропаганда и говор на омраза

Денеска како дел од Деновите на медиумска писменост, во рамките на проектот „Со критичко мислење до граѓани со медиумска умешност – Критинк“, спроведуван од „Метаморфозис“ и „Евротинк“ со поддршка на Европската Унија, беше организирана јавна панел дискусија на која се анализираа резултатите од истражувања за медиумска писменост и критичко мислење спроведени во претходната година, како и искуствата од терен...

Девет од десет читатели изложени на лажни вести – НАТО со правила за проверка на вестите

Illustration: Fakenews.rs
Осумдесет и шест отсто од луѓето биле изложени на лажни вести, а девет од десет испитаници на прв поглед поверувале дека веста е точна, покажала анкета во 25 земји спроведена од меѓународната агенција Ипсос. Како дел од подготовките пред можен втор бран на пандемијата на КОВИД-19 на есен, НАТО објави пет совети за откривање лажни вести и дезинформации: - Проверете...

EUvsDISINFO: Кремљ орвеловски го толкува Орвел

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот и во светот. Сервисот на ЕУ за проверка на информациите од Источната наменска група на...

Вистиномер: СДСМ и медиумскиот сектор – солидни ветувања и по некој спин за оствареното

Несомнено, слободата на медиумите и на правото на говор и на изразување е пошироко и помодерно разбрано во СДСМ, споредувајќи ги со ВМРО-ДПМНЕ, и тоа и во поглед на предизборните програми, но и во поглед на праксата. Сепак, покрај тие современи заложби и приципиелно добри ветувања, во програмата „Можеме“ се детектираат два-три спина околу реализираното во изминатите 2,5 години...

Столтенберг: на пропагандата за ковид-19 најдобро се одговара со факти

Фото: НАТО
„Не верувам дека одговорот на пропагандата е пропаганда. Верувам дека најдобар начин да се одговори на пропагандата е со изнесување на фактите“, рече генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг зборувајќи за дезинформациите кои се шират за пандемијата на ковид-19, на синоќешната прес-конференција по втората сесија на состанокот на министрите за одбрана на Алијансата. - За време на пандемијата видовме многу...

Неосновано „погрчување“ на Григор Прличев и Коста Абраш(евиќ)

Грчкиот лајфстајл портал Greek City Times на англиски јазик вчера објави текст под наслов „Знаете ли кои се најголемите 100 грци од Скопје“, кој е превод на оригиналот на грчки објавен на сајтот „Infognomon Politics“, во кој на списокот на Грци се ставени и Григор Прличев и Коста Абрашевиќ. Ваквите тврдења не соодветствуваат на вистината, но тоа не е единствената...

„Мрежата“ на Вучиќ на Твитер напаѓала опозиција и твитала вести од „Ало“ и „Информер“

Повеќе од 43 милиони твитови биле споделени од мрежата Твитер профили што служела како поддршка на српскиот претседател Александар Вучиќ и владејачката Српска напредна партија. Најголемиот број профили од таа мрежа што компанијата Твитер ги отстранила во јануари и февруари се појавиле во средината на 2018 година, пишува српскиот сервис за проверка на фактите Istinomer.rs. Освен што ретвитнувале објави од...

ЕП: Руската пропаганда во ЕУ од јануари досега двојно поголема отколку во 2018

Странското мешање во изборите се заканува на демократските општества во Европа, а ги потпомага анти ЕУ силите, десничарските екстремисти и популистите. Русија, која е најголем извор на дезинформации, годинава двојно ги удвоила своите напори, па од почетокот на годинава досега се забележани 998 случаи на дезинформации поврзани со Русија, наспроти вкупно 434 случаи во 2018 година, предупреди денеска Европскиот...

Аудио документарец на БиБиСи: „Докторка за лажни вести“

Светскиот сервис на БиБиСи објави аудио документарец на тема сајтови за лажни вести од Велес, Северна Македонија со наслов Doctor Fake News („Докторка за лажни вести“) во кој се потсетува дека прв медиум што објави официјални разговори со сопствениците на порталите за лажни вести беше агенцијата Мета.мк. “It’s easy to manipulate passionate people.” Welcome to Veles, North Macedonia, where fake...

На полноќ завршува кампањата за референдумот и почнува молкот

Јавната пропаганда за референдумот што ќе се одржи во недела завршува вечерва на полноќ. Дотогаш треба да завршат сите активности на учесниците во кампањата и од полноќ започнува предизброниот молк. Коалицијата „Излези ЗА европска Македонија“ вечер завршен собир има во Тетово, движењето Беса во скопски Чаир, а прес-конференции најавија Алијансата на Албанците. Прес-конференција ќе одржи и координативното тело против референдумот...

ААВМУ: Се надминува максималното време за пропаганда за референдумот

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (ААВМУ) денеска упати предупредување до радиодифузерите дека не се почитува максимално дозволеното време за јавна пропаганда, а таа се емитува во програмски содржини каде што не е дозволено. „Не се почитува дозволеното време за емитување на рекламните пораки „ЗА“ референдумот, вакви реклами се емитуваат и во програми во кои тоа не е дозволено,...

ММА: Кампањите на ЕУ по ниту еден критериум не се јавна пропаганда

Членките на Македонската медиумска асоцијација („Алсат -М“, „Алфа“, „Канал 5“, „Сител“ и „Телма“) се „непријатно изненадени“ од соопштението  издадено од Агенцијата за аудио и аудоиовизуелни медиумски услуги на Македонија во кое АВМУ ги потсетува радиодифузерите како треба да се однесуваат со содржините кои се дел од платената јавна пропаганда. „Членките на ММА се сосема свесни за начинот на кој треба да...

Вистиномер: Не е точно дека се најавувала блокада на половина Скопје поради безбедносна вежба

Предупредувањето што се споделува во оваа објава на Фејсбук: „утре не возете во Скопје ако не морате“, е неосновано и преувеличено. Портпаролот на МВР, Тони Ангеловски вели дека квалификацијата оти...