fbpx
Таг: преживување

таг: преживување

Вистиномер: Нема лек за рак на простата кој функционира стопроцентно

Измамнички и невистинито е да се ветува дека ќе се излекува канцер на простата во сто проценти од случаите, oсобено без да се знае какви се параметрите на конкретниот пациент. Тоа едноставно  е далеку од вистината. Третманот на канцер на простата е хируршката интервенција, наречена радикална простатектомија, која може да се изведе на класичен начин, лапароскопски или со роботска...

Нов третман со комбинација на лекови ги уништува туморите на ракот на главата и вратот

Нов третман за рак може да ги уништи туморите кај пациенти со рак на главата и вратот во терминална состојба, открија британските научници, јави Гардијан. Значајна студија на научниците од Институтот за истражување на ракот (ИЦР) од Лондон и Кралска Марсден Траст Фондација на НХС покажа дека коктел од лекови за имунотерапија го зајакнуваа имунолошкиот систем на пациентите да ги...

СДСМ: 600 домаќинства преживуваат со пари колку што чинат едни очила на Груевски

„Дури и Државниот завод за статистика, којшто множи и дели како што ѝ одговара на власта на Никола Груевски, не успеа да го скрие податокот дека една третина од домаќинствата во Македонија го живеат месецот со само 106 евра месечен приход. Тоа значи дека 600 домаќинства во земјава преживуваат цел месец со парите што ги дал Груевски само за неговите...

„e-Општество.мк“: Борбата против дезинформации се води со транспарентни институции, активни медиуми и граѓанско општество, но и едуцирани граѓани

За да се минимизираат негативните ефекти на дезинформациите врз демократијата, против нив мораме да се бориме зеаднички. Затоа потребно е институциите да бидат транспарентни, медиумите и граѓанското општество активно...