fbpx
Таг: постапка

таг: постапка

Контраспин: Џафери спинува – не е проблем роднинството туку (не)почитувањето на законите

Талат Џафери спинува кога вели дека сензацијата е затоа што тој е на висока функција и дека без оглед на тоа и неговото дете има право да конкурира и да добие работа (неспорно), а спинува и кога затворената постапка на Антикорупциска ја толкува како сè да било чисто. Во овој случај, интересот на јавноста е токму поради заштитата на...

Дваесет и четири годишно момче осомничено за силување

Основното јавно обвинителство Скопје донело наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомневање дека сторило кривично дело – Силување од член 186 став 1 од Кривичниот законик, соопштија оттаму. Како што објаснуваат во обвинителството, осомничениот 24 годишен скопјанец, на 13 јануари, во стан на улицата „Мавровска“, извршил обљуба врз девојка со која претходно бил...

Антикорупциската комисија отвори постапка против тројца пратеници и министер

Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) на денешната седница донесе одлука за отворање на постапка против тројца опозициски пратеници и еден актуелен министер поради сомнение дека, откако биле назначени на функциите, управувањето со нивните фирми го префрлиле на свои сопружници и роднини, што е спротивно на Законот за корупција. Антикорупциската комисија ќе утврдува дали тие го прекршиле Законот за...

Порталб: Во Тетово одредени локациите за над 40 постојки, но автобуси сè уште нема

Во Општина Тетово автобуси за јавен превоз нема. Сепак, локациите за автобуски постојки се одредени, и тоа предвидени се вкупно 45 локации низ целата општина. Постапката за набавка на пет автобуси е вратена на точката нула, пишува „Порталб.мк“. Тетово е познат како град со преоптоварен транспорт и инфраструктура, додека слободни јавни простори има многу малку. Така, изборот на локациите за...

НАкС бара вонреден инспекциски надзор и прекинување на постапката за избор на ректор на УКИМ

Прекинување на постапката за избор на Ректор на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ денеска побара Независниот академски синдикат (НАкС), кој поднесе нова претставка до Државниот просветен инспекторат (ДПИ). Претставниците на Синдикатот го повикаа ДПИ да постапи и по претходните претставки поднесени од НАкС и од Антикорупциска комисија, кои беа во врска со постапките за избор на Ректор и Сенат...

Упатство за граѓаните за закажување на тестирање за корона вирус кај матичен лекар

Министерството за здравство информира дека закажувањето на земање брисеви од вчера се врши и преку матичните лекари. Доколку граѓаните имаат некој од следните симптоми: сува кашлица, висока температура, треска или отежнато дишење, најпрвин треба да се јават по телефон кај својот матичен лекар. Заради заштита на сопственото здравје и здравјето на другите граѓаните не смеат да одат во ординација,...

Судии се јавувале кај Караџовски да прашаат дали навистина ќе има масовни разрешувања

Судскиот совет на денешната седница нема да одлучува по барањата за разрешување на судии, туку ќе ја почне постапката со избор на членови на Советот кои ќе ги застапуваат барањата за разрешување и ќе се бираат комисии кои ќе истражуваат дали има основи за разрешување, по што ќе реферираат до Судскиот совет. Ова денеска го соопшти претседателот на Судскиот совет,...

Агенцијата за лекови открила фалсификуван лек кој не бил пуштен во употреба

Инспекциските служби на Агенцијата за лекови откриле еден фалсификуван лек во повеќе пакувања, кој не бил пуштен во употреба информираше денеска директорот на оваа институција, Роберт Бекироски. Во интерес на постапката во Обвинителството, тој не откри за кој лек се работи. - Презедовме активности за справување со фалсификуваните лекови. Тие се проблем во сите здравствени системи. Со законските измени кои се...

Судењето за „Транспортер“ ќе паузира – Џими мора да оди на тезга во Австралија

Почетокот на главната расправа од судскиот процес за случајот „Транспортер“, во кој првообвинет е поранешниот градоначалника на Битола, Владимир Талески, денеска повторно се одложи бидејќи на рочиштето не дојде обвинетата Анита Ангеловска, која била на боледување. Ова е второ одложување на судењето, откако на претходното рочиште на 28 септември не дојде друга обвинета, поради сообраќајка на патот Битола - Скопје. Судијката...

ОЈО Скопје почна истрага за тепањето на студентите на ланските студентски избори

Основното јавно обвинителство Скопје по 16 месеци почна постапка за расветлување на упадот на Единицата за брзо распоредување (ЕБР) на МВР во просториите на Студентскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ по минатогодишните студентски избори. Обвинителството постапува по кривичната пријава што тогаш ја поднесе Хелсиншкиот комитет за човекови права против поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност (БЈБ), Митко...

Владата очекува да бидат испочитувани роковите за екстрадиција

Владата очекува дека ќе бидат испочитуваат сите меѓународни договори и меѓународни стандарди и целата постапка ќе биде завршена во рамки на реалните рокови за вакви постапки, изјави владиниот портпарол, Миле Бошњаковски, за екстрадицијата на поранешните началници во УБК, Горан Грујевски и Никола Бошковски, кои завчера беа уапсени на аеродромот во Солун со фалсификувани пасоши. – Би сакал да Ве упатам прво...

Лилјана Спасоска избрана за в.д. државен јавен обвинител

На денешната седница Советот на јавни обвинители за вршител на должноста државен јавен обвинител ја избрал Лилјана Спасоска, која ќе го менува разрешениот Марко Зврлевски до изборот на нов јавен обвинител на Република Македонија. Спасоска и според годишниот распоред на Јавното обвинителство, беше назначена за заменичка на Зврлевски. Собранието на Република Македонија на 17 август го разреши Зврлевски. На 22 август...

Рокови, процедури и можни сопки за изборот на новиот Јавен обвинител

Со разрешувањето на Марко Зврлевски од функцијата државен јавен обвинител, Владата може да почне со процедурата за именување на негов наследник. Ако разрешувањето на Зврлевски ја окупираше јавноста добар дел од летото, со развлекувањето на расправата од страна на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, тогаш речиси извесно е дека постапката за именување на нов јавен обвинител, која и онака е покомплицирана,...

Шесто продолжение на комисиската расправа за ребалансот на буџетот

Комисијата за финансирање и за буџет денеска ќе ја продолжи расправата за ребалансот на буџетот за 2017 година, на шестото продолжение на седницата кое треба да почне во 11 часот. Досега не се поминати ниту десет од 840 предложени амандмани со колку што почна расправата за ребалансот. И пред почетокот на оваа седница, од ВМРО-ДПМНЕ остануваат на ставот дека со ребалансот власта предвидува...

Колку може Зврлевски да остане на функцијата – роковите велат уште најмногу 30 дена

Новата Влада на вчерашната седница поведе постапка за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски, која, според законските решенија, може да трае неколку дена, но и подолго од еден месец. Владата, како што беше соопштено вчера, бара разрешување на Зврлевски поради незаконско и ненавремено извршување на функцијата. Сепак, пред предлогот да се најде пред пратениците во Собранието, кое одлучува за...

Владата почнa постапка за разрешување на Зврлевски

Новата Влада на својата втора седница, што се одржа денеска, донела одлука да поведе постапка за разрешување на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски. Одлуката за разрешување на Зврлевски, како што соопштија попладнево од Владата, била донесена поради незаконско и ненавремено извршување на функцијата, а предлогот, се додава во соопштението, ќе биде доставен до Советот на јавни обвинители кој треба да...

Субвенциите ќе може да се исплаќаат додека Уставниот суд не одлучи поинаку

Субвенциите на земјоделците ќе може да се исплаќаат, пресече Уставниот суд, кој на денешената седница со мнозинство гласови донел одлука да поведе постапка за оценка на уставноста и на законитоста на членот 8-а од Изборниот законик и на членот 11 од Законот за спречување на корупција. Истовремено, Уставниот суд донесе и привремена мерка со која се запира извршување на овие...

По три часа распит, Кочан си замина – најверојатно нема притвор

Три часа траеше распитот на бизнисменот Сеад Кочан, пред судија на претходна постапка во Кривичниот суд во Скопје. Тој, заедно со Василије Авировиќ и со уште едно лице, е осомничен во случајот „Труст“ што Специјалното јавно обвинителство го отвори во вторникот. Зградата на судот Кочан ја напушти од споредниот источен влез и не сакаше да даде изјава. Засега нема информации од судот...

ОЈО Скопје потврди дека води истрага против политичка партија за изборни нерегуларности

Основното јавно обвинителство Скопје отворило постапка против „едно лице - организатор на изборна кампања и други лица“, како и против правно лице за кривично дело злоупотреба на средства за финансирање на изборна кампања. Во соопштението на Јавното обвинителство не е конкретно наведено за кои лица станува збор, но извесно е дека се работи за политичка партија. „Постапувајќи по кривична пријава поднесена...

Обвинителството отвори постапка против две деца кои брутално претепале 18-годишник

Основното јавно обвинителство Скопје повело постапка против две 14-годишни деца кои во неделата претепале 18-годишно момче на улицата Битпазарска, во близина на кафе-барот „Стоп“. Како што соопшти денеска обвинителството, децата со умисла го нападнле момчето, го удирале со тупаници по главата и во градниот кош. Кај него се констатирани тешки телесни повреди, односно контузии на главата со повреди на мозокот,...

Деновите од изборите ќе се одработат, учениците подолго ќе престојуваат во училиште

Министерството за образование и наука информира дека наставата од деновите на гласање - 24 април и 8 мај, како и од 30 ноември кога беше организиран Самитот на ОБСЕ...