fbpx
Таг: писма

таг: писма

Министерствата сè уште ги немаат објавено јавно задачите што треба да ги реализираат во следните четири години

Премиерот Зоран Заев во четвртокот им ги предаде мандатите на новите министри, во кои се содржани задачите што секој министер мора да ги реализира во текот на четиригодишниот мандат, како и прецизни рокови до кога истите треба да се реализираат, пишува „Порталб.мк“. „Порталб.мк“ ги побара овие писма заедно со задачите од Владата, но оттаму ни рекоа дека истите треба да...

Грција во понеделник ќе ги достави писмата до ЕУ и НАТО за интеграцијата на Македонија

Во недела ќе бидат потпишани од шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас, а во понеделник наутро ќе бидат испратени писмата до ЕУ и НАТО, дека Грција нема да се противи за европска и евроатлантска интеграција на Македонија. Ова го изјави Коѕиас, говорејќи пред новинарите на крајот од Конференцијата за стабилност и безбедност на грчкиот остров Родос. Како што јави дописничката на...

Министерство за финансии: Процесот на издавање на еврообврзницата е кристално чист

Издавањето на еврообврзницата е кристално чисто од законски аспект, велат од Министерството за финансии, по одложувањето на постапката и додаваат дека македонската опозиција повторно се обидела да ѝ нанесе штета на државата, со оспорување на процесот. „Македонската опозиција во својот познат стил на деструкција, се обиде повторно да нанесе штета на Република Македонија преку обид неосновано и целосноно нерационално и...

Наместо обвинителката на СЈО, Иванов помилувал друга Фатиме Фетаи

„Во изведбата на најсрамниот чин во историјата на Република Македонија при неразбирливо брзање, барем за мене не требаше толку да брзате, всушност, сте ја помилувале Фатиме Фетаи од Гостивар. Верувам дека сте мислеле на мене, односно сугестиите Ви биле за мене, само што требало детално да Ви ги кажат моите лични податоци“, навела обвинителката на Специјалното јавно обвинителство (СЈО),...

Македонија бара полицајци од европските земји за помош со мигрантската криза

Управувачкиот комитет за координација и за управување со мигрантската криза донел одлука да се испратат официјални барања до поголем број европски земји за испраќање полициски службеници во земјава за помош во справувањето со кризата, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР). „На сите состаноци што се одржуваа на регионално или европско ниво, Република Македонија апелираше дека ни е потребна материјална и логистичка...

Од почетокот на воената агресија во Украина загинале 234 деца

Вкупно 234 деца се убиени, а над 433 повредени во Украина од почетокот на руската инвазија, јавува украинската новинска агенција „Укринформ“ повикувајќи се на изјава на украинското Јавно обвинителство. „До...