fbpx

Министерствата сè уште ги немаат објавено јавно задачите што треба да ги реализираат во следните четири години

-

Премиерот Зоран Заев во четвртокот им ги предаде мандатите на новите министри, во кои се содржани задачите што секој министер мора да ги реализира во текот на четиригодишниот мандат, како и прецизни рокови до кога истите треба да се реализираат, пишува „Порталб.мк“.

„Порталб.мк“ ги побара овие писма заедно со задачите од Владата, но оттаму ни рекоа дека истите треба да ги објават министерствата.

Како и да е, од петокот „Порталб.мк“ се обидува да ги добие писмата од министерствата преку официјални електронски пораки, но тие не сакаат да ги испраќаат.

Од одговорите што ги доби „Порталб.мк“ денес, од Министерството за внатрешни работи одговорија дека наскоро ќе одржат прес-конференција на која ќе бидат објавени задачите на министерството и дека не можат однапред да дадат информации за ова.

Од Министерството за правда, предводено од Бојан Маричиќ, рекоа дека ќе ги испратат во текот на денот, но досега не го сторија тоа.

Од Министерството за надворешни работи, предводено од Бујар Османи, одговорија дека очекуваат координација во Влада, за тоа кога ќе закажат прес-конференции за ова прашање.

Од Министерството за здравство, каде што Венко Филипче беше реизбран за министер, денеска информираа дека ќе се одржи прес-конференција за мандатното писмо, на која ќе се презентира програмата за следниот период.

Министерството за економија, предводено од Крешник Бектеши, соопшти дека тоа ќе биде објавено на прес-конференција, што се планира да се одржи по празникот 8 Септември.

Од Министерството за информатичко општество и јавна администрација, предводено од Јетон Шаќири, рекоа дека не можат да го објават писмото пред прес-конференцијата.

Од Министерството за труд и социјална политика и Министерството за образование и наука, кои ги водат Јагода Шахпаска и Мила Царовска, исто така ветија дека ќе ги испратат, но до овие моменти нема ништо. Во меѓувреме, другите министерства сè уште не пратиле информација за тоа кога ќе ги објават мандатните писма за јавноста.

Но, извори на „Порталб.мк“ открија некои детали од содржината на овие писма, за дел од министерствата.

Премиерот, Зоран Заев, очекува министерот за администрација, меѓу другото, да ги изврши следниве задачи:

– во соработка со Владата и надлежните институции, да се продолжи со процесот на реорганизација и оптимизација на органите на државната управа, агенциите и инспекциските служби;

– да се ​​намали обемот на вработени во јавниот сектор за 20 отсто, комбинирајќи ги функциите и надлежностите на институциите, пензија на возраст од 64 години (со исклучоци за дефицитарни кадри и професии), пакети за трансфер во приватниот сектор или предвремено пензионирање, итн;

– воспоставување и имплементација на систем што ја нагласува индивидуалната одговорност и оценување на тимот, реформирање на постојниот систем 360° за евалуација на административниот персонал;

– да се продолжи со подобрување на условите за вработените во јавниот сектор:

Од Министерството за финансии очекува:

– да се ​​обезбедат странски инвестиции во вредност од најмалку 1 милијарда евра за 4 години, со фокус на оние засновани на иновации, висок степен на финализирање на производи, услуги и одржливост на бизнисите.

– во соработка со Владата да се подготви законска и финансиска рамка со која нивото на јавни инвестиции ќе се зголеми на 2,2 милијарди евра додека очекуваните приватни инвестиции ќе достигнат 1,2 милијарди евра за целиот мандат.

– заедно со Владата да се започне со етапна реализација на буџетско финансирање според принципот на исполнување на клучните индикатори за развој (smart Key Performance Indicators)  во секој сектор.

Во меѓувреме, од Министерството за екологија очекува:

– до 2024 година ниту една државна институција да не се загрева со стари и нееколошки системи за греење и да инвестира во енергетска ефикасност на јавните објекти:

– во првите две години да се спроведе интензивно озеленување на државата, особено во најзагадените градови, врз основа на „План за зазеленување“;

– во соработка со Управата за хидрометеоролошка работи, да се воспостави систем за рано предупредување за времето што содржи услови за зголемена појава на загадување на воздухот;

Доколку министерствата не ги објават овие писма јавно, во следните денови како што ветија, тогаш „Порталб.мк“ ќе ги објави во јавноста, за јавноста да знае со кои задачи и работи се задолжени нашите министри и за што се плаќаат со пари на народот.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Спасовски: Монструмот е фатен, Љупчо Палевски уапсен во Турција

На 30 ноември, три дена по убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје, која е грабната од нејзиниот влез кога тргнува на училиште од скопско Дебар Маало и една...