fbpx
Таг: персона нон грата

таг: персона нон грата

Косовската полиција ја уапси и ѝ забрани влез во земјата на руската новинарка Дарија Асламова

Министерот за внатрешни работи на Косово, Џелал Свечла, синоќа го потврди апсењето на руската државјанка Дарија Алсамова, новинарка во весникот „Комсомолска Правда“, на северот од земјата. Преку објава на Фејсбук, Свечла рече дека многу земји докажале дека таа се занимавала со шпионажа за руското воено разузнавање и дека дејствувала под маска на новинарка. „Истата учествуваше и во борбите во Украина со...

Блокирани 890.000 долари од Русија за руската амбасада во Софија

Применети се во практика санкциите на ЕУ против Русија и блокиран банкарски трансфер на 890.000 американски долари од Русија за руската амбасада во Бугарија, објави бугарскиот вицепремиер и министер за финансии Асен Василев, пренесува mediapoool.bg. Василев објасни дека станува збор за автоматска примена на санкциите од ЕУ, без посебни самостојни дејствија на Бугарија. Паричниот трансфер бил за платите на лицата...

Бугарија одеднаш ќе протера 70 руски дипломати

Бугарија ќе протера 70 руски дипломати одеднаш до крајот на седмицава, објави вчеравечер бугарскиот премиер во оставка Кирил Петков, известува mediapool.bg. „Очекуваме в недела еден пол авион со 70 места да замине за Москва“, рече Петков. Тоа би бил рекорден број протерани руски дипломати од Бугарија, што пак ќе ја доведе руската дипломатска мисија во земјата на околу една третина од...

Уште шестмина руски дипломати прогласени за „персона нон грата“

Министерството за надворешни работи (МНР) соопшти дека денеска го повикало амбасадорот на Руската Федерација во земјава, Сергеј Баздникин, за да му биде врачена дипломатска нота, со која шестмина дипломати во Амбасадата на Руската Федерација во Скопје се посочени како непожелни во државата или персона нон грата. Тие имаат пет дена да ја напуштат земјава. „Врз основа на информациите добиени од надлежните...

Северна Македонија прогласи пет руски дипломати за персона нон грата

Во просториите на Министерството за надворешни работи (МНР) денеска бил повикан амбасадорот на Руската Федерација во земјава, Сергеј Баздникин и му биле врачена дипломатска нота, со која петмина вработени во Амбасадата на Руската Федерација се посочени како непожелни во земјава, односно прогласени за „персона нон грата“, соопшти македонското МНР. Петтемина дипломати, чии идентитети не се соопштени, мора да ја напуштат...

Русија прогласи македонски дипломат за „персона нон грата“

В.Д. амбасадорката на Република Северна Македонија во Руската Федерација Оливера Чаушевска-Димовска денеска била повикана во Министерството за надворешни работи на Русија, каде ѝ била врачена нота на Министерството. Како што е наведено во соопштението на руското МНР, вработен во Амбасадата на Северна Македонија во Москва се прогласува за „персона нон грата“. Од руското МНР велат дека ова е одоговор на...

Османи: Протерувањето на македонскиот дипломат од Русија ќе има негативно влијание

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи попладнево реагираше на одлуката на Русија да протера еден македонски дипломат, најавувајќи негативен развој на настаните меѓу Македонија и Русија. „Жалам за неоправданата одлука на Министерството за надворешни работи на Русија, ова е само возвратна политичка одлука. Ова несомнено ќе влијае негативно на билатералните односи помеѓу Северна Македонија и Руската Федерација“, напиша Османи на...

Руската Федерација протера дипломат од македонската амбасада во Москва

Официјална Москва, како што најави по протерувањето на вработен во руската амбасада во Скопје, објави дека како реципрочна мерка прогласила за персона нон грата дипломат од Амбасадата на Северна Македонија во Русија. „На 10 јуни, в.д. амбасадорка на Република Северна Македонија во Руската Федерација, Оливера Чаушевска-Димовска беше поканета во Министерството за надворешни работи на Русија, каде ѝ беше врачена нота...

Руското МНР се закани со мерки по протерувањето на руски дипломат од Северна Македонија

Министерството за надворешни работи (МНР) на Руската Федерација денеска најави соодветни мерки по протерувањето од страна на Северна Македонија на еден руски дипломат, за кое што рече дека е „немотивирано“. Во соопштението на сајтот на руското МНР се вели дека станува збор за непријателски чин, којшто е невозможно да не се одрази на како што велат „руско-северномакедонските“ односи. „На 14 мај...

Црна Гора и Србија си ги прогласија амбасадорите за „персона нон грата“ поради историско прашање

Црна Гора и Србија влегоа во дипломатски конфликт поради историско прашање. Министерството за надворешни работи на Црна Гора побара од српскиот амбасадор Владимир Божовиќ да ја напушти земјата откако го прогласи за „персона нон грата“. „По подолго и континуирано мешање во внатрешните работи на Црна Гора, преку однесувањето и изјавите кои се невообичаени и неприфатливи за дипломатските функции, како и...

Русија депортираше црногорски пратеник

Пратеник на црногорнскиот парламент и висок функционер на Демократската партија на социјалистите, Миодраг Вуковиќ, денеска е депортиран од Москва во Црна Гора, откако ноќта ја мина во транзитната зона на аеродромот „Домодедово“. Вуковиќ патувал од Црна Гора преку Москва за Минск, каде се одржува парламентарен собир на Централно-европската иницијатива. Граничната полиција го задржала Вуковиќ на аеродромот и му укажале дека руските...

Косово го прогласи Шешељ за персона нон грата

Само неколку дена откако српскиот националист Воислав Шешељ беше ослободен од обвинувањата за воени злосторства, Косово го прогласи за персона нон грата и му забрани влез во земјата. Слични одлуки донесоа и Хрватска и Босна и Херцеговина. Шешељ, кој планира да учествува на изборите во Србија што ќе се одржат на 24 април, рече дека сака да ги посети местата во Косово...

Македонија ќе донира зимска опрема за украинските војници

Македонската влада на денешната седница донесе одлука за донација на зимска опрема кон Министерството за одбрана на Украина. Станува збор за ветровки, џемпери и ќебиња кои се донација од...