fbpx
Таг: Пентагон

таг: Пентагон

Јакимовски со полувистини за реалните проблеми околу финансиите на Пентагон

На вчерашната дебата на Националниот сервис МРТ, кандидатот за претседател Стевчо Јакимовски, изјави делумно вистинито дека американскиот Пентагон (односно Министерството за одбрана) не дозволува да им се направи ревизија, дека се под сомнеж за проневера од 1,9 трилиони долари и дека Конгресот има донесено специјален закон за да дозволи ревизија. Иако во сите три става има дел вистина, ниту...

Израел возврати со напад врз Иран, Иран не планира да одговори

Израел утрово лансираше воздушен напад во близина на иранскиот град Исфахан, велат американски извори за Си-би-ес, а пренесува Би-би-си. Нападот доаѓа шест дена по нападот на Иран во Израел, кога лансираше преку 300 ракети, повеќето од кои беа соборени од израелските одбранбени сили. Иранскиот напад, пак, беше одговор на израелскиот напад врз ирански конзулат во Сирија, каде беа убиени 7...

Пентагон вети воена помош од 300 милиони долари за Украина

Оружја, муниција и други компоненти од новиот пакет воена помош од САД за Украина ќе бидат доставени на земјата многу набргу, преку претходно воспоставените канали, соопшти Генерал мајор Пет Рајдер, портпарол на Пентагон на брифинг за медиумите. Како што пренесе украинската државна новинска агенција ukrinform.net, новиот пакет помош вреден 300 милиони американски долари, на украинските вооружени сили ќе им обезбеди...

Пентагон потврди – испорачана е касетна муниција на Украина

Касетната муниција наменета за Украина веќе е испорачана во земјата, потврди министерството за одбрана на САД, пренесува украинската државна новинска агенција ukrinform.net. Информацијата ја соопштил генерал полковник Даглас Симс, директор на операции во Заедничкиот штаб зборувајќи со новинари. „Касетна муниција навистина е испорачана на Украина“, рекол тој, но не кажал дали украинските вооружени сили досега ја употребиле оваа муниција. Информацијата ја потврди...

САД и Северна Македонија склучија 10 годишен патоказ за соработка во одбраната

Министерката за одбрана Славјанка Петровска и секретарот за одбрана на САД, Лојд Остин по средбата во Пентагон ги поставија темелите за развој на одбранбената соработка помеѓу сојузниците – Северна Македонија и САД, за следните десет години, соопшти Министерството за одбрана (МО). Новиот патоказ кој беше потпишан во Пентагон, ги дефинира областите во македонско-американската одбранбена соработка кои ќе бидат приоритетни во...

Тврдењето со кое САД се инволвира во приказна за намерно ширење птичји грип е руски дезинфо наратив

Внимателно прегледување на сè што е досега објавено на оваа тема јасно укажува на фактот дека тврдење за намерно заразени птици од страна на Пентагон во актуелната војна во Украина е само дел од рускиот дезинформациски наратив со цел да се оправда нивната инвазија од 24.02.2022, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Пост на социјалната мрежа...

ФБИ уапси 21-годишен чувар на воздухопловните сили за случајот со протекување на доверливи документи од Пентагон

Припадник на Националната гарда на Масачусетс беше уапсен од ФБИ во четвртокот во врска со протекувањето на доверливи документи кои се објавени на интернет, објави државниот обвинител Мерик Гарланд, пренесе Си-ен-ен. Апсењето на Џек Тешеира (21) доаѓа по брзата потрага од страна на американската влада за идентитетот на откривачот кој објавил доверливи документи на платформата за социјални медиуми популарна кај...

Аферата со протечени документи се зголемува – мошне сигурно дека барем дел се манипулирани

Што се знае за аферата со протечените документи од САД до 10.04.2023 година? Аферата почнала да се развива уште од 28 февруари кога протекле првите документи. Протечени се засега околу 100 документи, од кои дел се од Пентагон и се однесуваат на војната во Украина. САД ги шпионирале освен Москва и Киев и други најблиски сојузници…Проценките на последиците сè...

Протечени документи: Украинската воздушна одбрана наскоро може да остане без проектили

Документите од Пентагон од февруари годинава, коишто протекоа во јавност, сугерираат дека постои ризик украинската противвоздушна одбрана да остане без проектили и муниција во рок од неколку недели, пишува Гардијан. Припадници на министерството за одбрана на САД се обидуваат да дознаат како тајните документи станале јавни. Еден од документите со датум од 23 февруари 2023 годин,а што е означен како...

Вистиномер: Пентагон не размислува да ѝ испрати оружје на Украина за таргетирање на „аеродромите во Москва“

Заменик-министерката за одбрана Кетлин Хикс, во изјавата објавена од Гласот на Америка на руски јазик, вели дека „САД се подготвени да ја разгледаат можноста за снабдување на Украина со оружје со среден дострел”. Таквото оружје би можело потенцијално да се користи против некои од аеродромите во Русија, но никако против оние во Москва, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу...

Генерал на САД: Руска инвазија на Украина би предизвикала голем број жртви

Највисокиот генерал на САД, Марк Мајли, вчеравчер на прес-конференција во Пентагон порача дека евентуална руска инвазија на Украина би била нешто „грозоморно“ и би предизвикала значителен број жртви. Истовремено, тој го отслика распоредувањето на 100.000 руски војници близу границата со Украина како најголем таков маневар по Студената војна, јави Би-би-си. На прес-конференцијата, генералот Мајли, кој е највисокиот воен советник на...

Македонското знаме поставено во холот на НАТО во Пентагон

Во холот на НАТО во Пентагон се одржа церемонија на откривање на македонското знаме кое по членството во НАТО им се придружи на 29-те знамиња на останатите земји членки на Алијансата. Знамето симболично го открија министерката Радмила Шекеринска и помошничката секретар за одбрана на САД, Лора Купер. Посочувајќи дека членството на Северна Македонија во НАТО го зацврсти мирот и стабилноста на...

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска на средба со секретарот за одбрана на САД, Лојд Остин III

И покрај строгите мерки предизвикани од пандемијата за рестрикции на средби и состаноци со физичко присуство, во Вашингтон, САД беше организирана средба помеѓу министерката за одбрана Радмила Шекеринска и американскиот секретар за одбрана, Лојд Остин III, соопшти Министерството за одбрана. „Средбата измина во исклучително пријателска атмосфера при што министерката го запозна министерот за одбрана на САД со тековните процеси во...

Шекеринска: Американската администрација сака што поскоро да ја види Северна Македонија во преговарачкиот процес со ЕУ

Местото на Западен Балкан е во ЕУ и дека новата американска администрација сака што поскоро да ја види Република Северна Македонија во преговарачкиот процес со Унијата. Ова е заклучокот од состанокот на министерката Радмила Шекеринска во Стејт Департментот и во Пентагон со новиот американски пратеник за Западен Балкан, Габриел Ескобар, соопшти Министерството за обрана. „Министерката во Стејт Департментот имаше средба...

Пентагон развива соларен панел во вселената кој еден ден ќе може да испраќа електрична енергија било каде на Земјата

Соларен панел во вселената
Научници кои работат за Пентагон успешно тестирале соларен панел во вселената, кој е дизајниран како прототип на некој иден систем што ќе испраќа електрична енергија од вселената назад до било која точка на планетата Земја, пишува „Си-ен-ен“. Панелот познат како „Модел на антена за фотоволтаична радиофреквенција“ (PRAM)  и кој е со големина на кутија за пица првично бил лансиран во...

Пентагон и во македонските безбедносни системи нашол докази за руски сајбер напади

Пентагон, односно американското министерство за одбрана, во 2018 година, во три земји – Украина, Црна Гора и Македонија - испратило тимови со експерти на сајбер безбедносната команда (Cyber Command teams), пишува „Вашингтон пост“. Според американскиот весник, тимовите влегле со дозвола на владите во тие земји и оперирале „внатре во нивните мрежи за да го пронајдат опасниот софтвер кој Русија го...

Пентагон: „Исламска држава“ повторно се враќа во Сирија

Според еден интерен извештај на Министерство за одбрана на САД, терористичката организација „Исламска држава“ (ИД) работи на тоа да поврати територии и влијание во Сирија, пишува францускиот весник „Ле Монд“, кој го видел извештајот. Генералниот инспектор на Пентагон во извештајот вчера предупредил дека „иако ,Калифатот' ја изгубил својата територија, има капацитети за бунт во Ирак и ги обновил своите активности...

Пахон: Русија настојува да ја спречи Северна Македонија да го избере својот пат

Портпаролот на Пентагон Ерик Пахон вели дека НАТО се залага за слобода, демократија и колективна безбедност и дека земјите, како што се Северна Македонија и Црна Гора, кои ги споделуваат овие вредности, „се знак на успехот, а не на тензии". Запрашан дали и во која мерка зачленувањето на Северна Македонија во НАТО ќе ги зголеми тензиите меѓу Запад и Русија,...

Пентагон ја поздрави репатриацијата на 7 македонски борци од ИСИС

Пентагон ја поздрави одлуката на Македонија да ја прифати групата нејзини државјани, кои како странски платеници се заробени во Сирија. МВР вчера соопшти во заедничка акција со Командата на Глобалната антитерористичка коалиција и Сириските Демократски Сили приведе седуммина македонски државјани, кои се бореле на боиштата во Сирија и Ирак. Портпаролот на Пентагон, Шон Робертсон, за Си-Ен-Ен изјави дека Сириските Демократски...

Генералот Величковски ќе говори во Конгресот на САД за безбедноста на регионот

Началникот на Генералштабот на Армијата на Република Македонија, генерал-потполковник Методија Величковски од утре ќе оствари работна посета на Соединетите Американски Држави, информираат од Генералштабот на АРМ. Во соопштението се вели дека Величковски ќе оствари повеќе средби на високо ниво во здружениот штаб на Вооружените сили (ВС) на САД во Пентагон и во одделот за мировни операции на Обединетите нации (ОН). „Величковски пред претставници на Конгресот...

В понеделник ќе биде врачена наградата „Роман на годината“

Во понеделник, на 20 мај, во Драмскиот театар во Скопје, со почеток во 19 часот и 30 минути ќе се одржи свечено врачување на наградата „Роман на годината“ за...