fbpx
Таг: ОЕЦД

таг: ОЕЦД

Паралелна конференција на ОБСЕ: Русија е брутална кон Украина, улогата на граѓанското општество е исклучително важна

Демократијата опаѓа во земјите каде што нема простор за активизам на граѓанското општество. Сведоци сме на алармантниот број на вооружени конфликти, во последната година сведочиме како Русија е брутална кон Украина и ги руши европските вредности. Таа треба да е отчетна, треба да е одговорна за оваа војна. Русија значително ги зголеми нападите врз граѓанските активисти, новинарите и политичките опоненти....

Од понеделник започува обемното тестирање ПИСА за учениците од прва година

Идниот понеделник започнува реализацијата на мeѓународното тестирање ПИСА во земјава, за ученици од прва година средно образование, односно родени 2006 година. Од ова големо тестирање во кое учествуваат 85 држави во светот, ќе бидат дел 8.000 ученици од сите училишта за средно образование во С. Македонија. Како што информира за Мета.мк директорката на Државниот испитен центар (ДИЦ) Елизабета Наумовска,...

Глобална даночна реформа – 136 држави се согласија за оданочување на компаниите секаде каде што прават профит

По иницијатива на Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД), вчера 136 држави постигнаа договор за глобална даночна реформа за поправедно оданочување на мултинационалните компании, соодветно на дигиталното доба, соопшти ОЕЦД. Поборниците на оваа реформа, односно 136 држави и јурисдикции кои претставуваат 90 отсто од глобалниот БДП, се согласија од 2023 година мултинационалните компании да бидат оданочувани со минимум 15...

Aдеми: Резултатите од ПИСА треба да нѐ радуваат, но и да нѐ мотивираат

Учениците од Северна Македонија постигнаа исклучителен напредок во резултатите помеѓу двете последни ПИСА тестирања, изјави денеска министерот за образование и наука Арбер Адеми, по објавата на резултатите според кои државава се најде во последните 10 на ранг-листата од вкупно 77 држави, во читање со разбирање. Со меѓународната студија освен јазичната писменост кај учениците, се проверуваа и нивните знаења по математика,...

ПИСА: Македонските средношколци едвај знаат да читаат – тие се на 67. место од 77 држави

Maкедонските петнаесетгодишници, според вештините во читање освоиле 393 поени, а просекот на земјите-членки на ОЕЦД е 487, што ја рангира државата на 67 место од вкупно 77 држави, покажува последниот извештај на ПИСА ( Programme for International Student Assessment ) кој е објавен денеска. На листата земји од целиот свет кои учествуваа во ова истражување, нашите ученици според постигањата во читање,...

ОЕЦД: Оценките што ги пишуваат наставниците не се веродостојни

Повеќе од две третини или 70,7 отсто од петнаесетгодишниците во Македонија немаат основни вештини за читање. Посебно загрижува фактот дека во земјата има голем број ученици кои не стекнуваат основни вештини и за математика. Ова го пишува во последното резиме на прегледот на образовниот систем, на Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД), кои даваат препораки за тоа, што...

Тевдовски со Гутереш и Гурија панелисти на годишните средби на ММФ и Светска банка

Министерот за финансии, Драган Тевдовски денеска ќе има обраќање на настан од високо ниво во рамки на Годишните средби на Светска банка (СБ) и Меѓународниот монетарен фонд (ММФ). Настанот ќе го отвори генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш. На панелот, на кој ќе се обрати Тевдовски, ќе говори и генералниот секретар на Организацијата за економска соработка и развој...

За борба против даночна евазија и сива економија, потпишана Конвенцијата на ОЕЦД

Со цел борба против даночната евазија и сивата економија, Македонија ја потпиша Конвенцијата за заемна административна помош за даночни прашања на Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД) и Советот на Европа, информираат од Министерство за финансии. „Станува збор за Kонвенција потпишана од повеќе од 120 држави. Taa овозможува даночна соработка меѓу потписниците преку размена на информации, соработка при наплата...

ОЕЦД: На светот му претстои нова економска криза предизвикана од ниската потрошувачка

Глобалната економија би можела да западне во замката на низок економски раст кој ќе ја загрози иднината на следните генерации, освен ако владите под итно не ја зголемат потрошувачката, предупреди денеска Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД). - Без сеопфтана, кохерентна и заедничка акција, разочарувачкиот и успорен раст ќе трае, што значително ќе го отежне исполнувањето на ветувањето спрема...

Панама ќе ги усвои меѓународните стандарди за пријавување данок

Панама одлучи да усвои меѓународни стандарди за пријавување данок, соопшти денеска генералниот секретар на Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД), Хозе Анхел Гурија. - Штотуку добивме информација дека пред неколку минути Панама објави дека ќе се приклучи кон заедничките стандарди за пријавување данок – рече Гурија на прес-конференција, за време на паузата од состанокот на претставниците на ММФ и...

Бегалската криза ги чинела државите 10,6 милијарди евра

Членките на Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД) минатата година потрошиле двојно повеќе пари за покривање на трошоците на мигрантската криза, дури 10,6 милијарди евра, соопшти денеска таа организација. - Државите мораа да пронајдат голема сума пари за покривање на трошоците на историската бегалска криза во Европа и најголем дел од нив досега успеаја да го избегнат пренасочувањето пари...

Панама ветува соработка со ОЕСР за „Панама пејперс“

Потпретседателката на Панама, Изабел де Сент Мало, соопшти дека Панама ќе ги интензивираат разговорите со Организацијата за економска соработка и развој, за да разменат податоци за даноците по скандалот наречен „Панама пејперс“. Изабел де Сент Мало вели дека ќе се воспостави дијалог на техничко ниво меѓу Панама и Организацијата за економска соработка и развој (ОЕСР) во врска со размената на...

Сајберпанк играта „Ghostrunner“ до утре е бесплатна на „Epic Games“

Играта „Ghostrunner“ со сајберпанк тематика, паркур скокање и прекачување каде играте „уличен самурај” што користи надградена катана и кибернетски импланти, е достапна за бесплатно преземање од „Epic Games“ до...