fbpx
Таг: оџак

таг: оџак

Државниот инспекторат за животна средина нареди кочански „Пејпер Мил“ да работи на плин

По мерењата на емисиите испуштени во воздухот од кочанската фабрика „Пејпер Мил“ на 30 декември 2020 година, Државниот инспекторат за животна средина повторно утврдил надминување на граничните вредности, информираат од овој инспекторат. Вчера фабриката „Пејпер Мил“ добила наредба да престане да го користи котелот на пелети и да премине на работа на плин. „Инсталацијата ќе работи на плин сè додека не...

„Пејпер мил“ ќе мора да работи или на плин или да стави клуч додека не инсталира филтри

Загадувачот „Пејпер Мил“ од Кочани, доколку на следното мерење на емисиите во воздухот кое е закажано за два дена, на 30 декември, се докаже дека и понатаму ги надминува граничните вредности, ќе мора да престане да го користи котелот на пелети и да премине на плин или пак, ќе мора да стави клуч на врата и да не работи...

Рутинска интервенција на оџак заврши со смрт на пожарникар во Штип

Рутинска интервенција на запален оџак го однесе во смрт 57-годишниот пожарникар од Штип, Ѓорѓи Џонов. Штипската полиција соопшти дека вчера попладне во 17.15 часот, при интервенција на запален оџак во населбата Автокоманда, на пожарникарот Џонов му се слошило, по што паднал. Веднаш интервенирале колегите пожарникари, по што пристигнала и екипата на Итната помош. Лекарот констатирал смрт. Починатиот бил пренесен во...

Во пожари изгореле кат и покрив на куќа во Смилево и покрив во Стара скопска чаршија

Во два пожари што избувнале вчера попладнето во селото Смилево и во Стара скопска чаршија изгореле кат и покрив на куќа, како и покрив на три стана. Во куќата во демирхисарското село пожарот избувнал вчера, во 13.15 часот, најверојатно од неисправен фрижидер. Изгореле покривот на куќата и еден кат со целата покуќнина. За среќа, нема повредени лица. Пожарот бил изгаснат...

Општините не водат сметка колку загадувачи имаат, ниту пак се грижат тие да платат затоа што загадуваат

Во регистарот за Б-интегрирани дозволи на Министерството за животна средина сè уште фигурираат фирми кои некогаш добиле дозвола, но веќе не постојат, а од друга страна, ги нема фирмите...