fbpx
Таг: мито

таг: мито

Контраспин: Без трета опција шансите за прогрес на земјата се многу помали

Конкурентноста е лек за многу проблеми во економијата, но и во политиката, лек кој може демократијата да ја направи пофункционална. Инсистирањето на доминација во пратеничкиот состав и доминација во власта, можеби носи механизам за побрзо носење одлуки, но исто така и опасност од автократија, пишува „Вистиномер“. Текстот подолу го пренесуваме во целост:     Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ѝ се обрати на...

Затворски казни од по четири и 4 и пол години за Бобек Шуклев и Славе Ристевски од Економскиот факултет

Професорот Бобек Шуклев и неговиот колега Славе Ристевски од Економскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, се осудени со затворски казни во траење од по четири и пол и четири години, бидејќи барале пари од студентки за да им напишат оценки за положени испити за случајот познат како „Еразмус“. За три кривични дела е осуден на условна казна затвор...

Трамп обвинет за давање мито на порно актерка

Доналд Трамп е на пат да биде првиот поранешен американски претседател кој ќе се соочи со кривичен прогон. Доцна синоќа беше објавено дека поранешниот американски претседател е обвинет за тајни плаќања на порно ѕвезди непосредно пред претседателските избори во 2016 година, пренесе Би-би-си. Њујоршките обвинители ја истражувале исплатата на пари на порно актерката Сторми Даниелс, која тврди дека имала прељубничка...

Германската амбасадорка не го посочи народот како главен виновник за корупцијата

Холштајн на прес-конференција по предавањето на донирана опрема за МВР зборуваше за корупцијата и потенцираше дека сите треба да научат како се води борбата против корупцијата, вклучително и граѓаните. Никаде во нејзината изјава таа не вели дека граѓаните се најголемиот виновник за корупцијата. Напротив, таа во почетокот на нејзината изјава се осврнува на поглавјето во пристапниот процес кон Европската...

ЕП ја разреши Каили од потпретседателската функција поради аферата за корупција

Европскиот парламент (ЕП) денеска со 625 гласа „за“, 1 „против“ и 2 „воздржани“ денеска ја разреши потпретседателката на парламентот Ева Каили, по нејзиното приведување од белгиската полиција поради сомнежи за корупција, односно примање пари и подароци од организаторот на Светското фудбалско првенство во Катар, соопшти ЕП. Каили во ЕП влезе како независна пратеничка од Грција. Таа не е единствениот член...

Внатрешната контрола на МВР работи на случајот со земање 20 евра мито по патник на „Блаце“

Одделот за внатрешна контрола во координација со надлежното обвинителство уште од ноќеска интензивно работи на расчистување и санкционирање на случај со земање на мито од страна на полициски службеници на Граничниот премин Блаце, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР). Заменик министерот за внатрешни работи, Назим Буши за ТВ21 изјави дека е уапсен началник на смена на граничниот премин Блаце, којшто...

Речиси сите полицајци од граничен премин во Косово уапсени во истрага за корупција

Со лисици на рацете и на распит завршија 48 гранични полицајци и двајца цариници, по истрагата на косовскиот Полициски инспекторат во координација со Специјалното обвинителство која траеше 10 месеци. Според порталот KALLXO.com, уапсени се речиси сите припадници на граничната полициска станица Ѓаковица. Полицискиот инспекторат соопшти дека постои основано сомнение оти уапсените во овој случај се инволвирани стотици пати (над 400 пати)...

Затворски казни до две и пол години за професори од Економски факултет Скопје

Во Основниот кривичен суд Скопје денеска беа изречени пресудите за четиримина професори и еден демонстратор од Економскиот факултет при УКИМ, кои беа обвинети за примање мито од студентите за преодни оценки во судскиот процес „Еразмус“. Професорите Славе Ристевски и Драге Јанев добија по две и пол години затвор, нивниот колега Бобек Шуклев доби две години затвор, демонстраторот Драган Денковски доби...

Заменикот-министер за здравство Муса поднесе оставка поради видеото на кое прима мито

Заменикот-министер за здравство, Асим Муса денеска соопшти дека се повлекува од фунцијата, откако во медиумите беше објавена видеоснимка на која, наводно, тој зема мито од пациент од Албанија за хируршка интервенција. Снимката беше објавена во истражувачката емисија „Fiks Fare“ на албанската телевизија „Топ Ченел“, a „пациентот“ бил новинар од емисијата. -Донесов одлука да се повлечам од функцијата заменик-министер за здравство...

Јанева: Обврска ми е да комуницирам со осомничени, но не сум тргувала со влијание

Првиот човек на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), Катица Јанева (во оставка) денеска преку изјава објавена на веб-страницата на СЈО, порача дека имала многу разговори со осомничени, ама никогаш не го прекршила законот. Вели дека имала оправдана причина да му каже „не се секирај за ништо, сè ќе биде ок“ на осомничениот во случајот „Империја“ Јордан Камчев, како што можеше...

Сачевалиев сведочеше дека го наведувал Заев

Иван Николов Сачевалиев, главниот сведок во случајот „Поткуп“ против Зоран Заев на денешното рочиште во Основен суд Скопје 1 сведочеше дека кога одел кај поранешниот градоначалник на Струмица опремен со камери, го наведувал обвинетиот Заев да изговара реченици за потребите на МВР и Обвинителството за организиран криминал, известува „СДК“. - Обвинетиот го снимав на закажаната средба во кабинетот на Заев....

Притвор од 30 дена за советникот на градоначалникот на Шуто Оризари

Oсновното јавно обвинителство (OJO) Скопје соопшти дека јавен обвинител донел наредба за спроведување истражна постапка против советникот на градоначалникот на Општина Шуто Оризари поради примање мито и побарал да му се изрече притвор. Како што објавија медиумите, станува збор за Суад Мемеди. Според ОЈО Скопје осомничениот завчера во простории на општината примил претходно договорена награда во висина од 1.000 евра. „Имено, тој...

Александар Чапаровски доби условна казна по обвинението за поткуп

Поранешниот директор на скопската Клиника за неврохирургија, Александар Чапаровски, кој беше обвинет за поткуп, доби условна казна од една година, доколку во рок од две години не направи кривично дело. Чапаровски во мај минатата година беше пријавен за примање поткуп. Го пријавил родител на малолетно дете на кого директорот во својство на лекар му барал илјада евра за издавање потврда...

МВР: Пријава за директорот на Клиниката за неврохирургија, зел поткуп од 1.000 евра

Секторот за внатрешни работи Скопје поднел кривична пријава за примање поткуп против А.Ч. (57) од Скопје, лекар и директор на Клиниката за неврохирургија при Универзитетскиот клинички центар „Мајка Тереза“. Според скопската полиција, А.Ч. на 26 мај од татко на 13-годишна пациентка директно побарал 1.000 евра за издавање потврда дека Клиниката за неврохирургија не извршува хируршка интервенција на каква што девојчето...

Директори на „Маѓар телеком“ казнети за давање мито на македонски политичари

Поранешните директори на „Маѓар телеком“, Елег Штрауб и Андрас Балог, се спогодиле да платат парични казни, а добиле и петгодишна забрана за вршење дејност како директори или вработени во сите акционерски друштва, објави денеска Американската комисија за хартии од вредност, пренесува порталот „Нова“. Штрауб треба да плати 250.000  долари, а Балог 150.000 долари. - Директорите од „Маѓар телеком“ беа обвинети за...

Санадер осуден на четири и пол години затвор за земање мито

Поранешниот премиер на Хрватска, Иво Санадер, по четири години судење, денеска е осуден на четири и пол години затвор поради обвинението дека примил „провизија“ од 17 милиони куни, односно 2,3 милиони евра. Како што наведуваат хрватските медиуми, Санадер добил мито откако Министерството за регионален развој, со кое раководел Петар Чобанковиќ, во 2009 година купило зграда од поранешен пратеник на ХДЗ...

Бизнисмените со предлог-мерки за унапредување на бизнис-климата

Владеење на правото и елиминирање на митото и на корупцијата, квалитетна регулатива во чие подготвување активно ќе учествува и бизнис-заедницата, елиминирање на нелојалната конкуренција и изедначување на условите за работење на компаниите, зголемување на можностите за пристап до финансиски услуги и еднаков третман на домашните претприемачи и странските инвеститори, се дел од клучните препораки и предлог-мерки на домашните бизнисмени и...

Генерал на руската тајна служба уапсен за мито

Руските власти го уапсија генералот на Федералната служба за заштита (ФСО), Генади Лопирев, поради сомневање дека примал мито. ФСО е задолжена за осигурување на личната безбедност на претседателот на Русија, Владимир Путин, и други руски официјални лица. Лопирев кој бил на чело на секторот на службата во регионот на Северен Кавказ, се наоѓа во притвор и е под истрага. Тој најверојатно...

„Транспаренси интернешнел“: Албанија е една од четирите најкорумпирани земји во Европа

Во извештајот на „Транспаренси интернешнел“ објавен во средата се вели дека Албанија прави напори за борба против корупцијата, но сепак е една од четирите земји со најкорумпирана политичка класа во Европа. Податоци покажуваат дека за разлика од Косово, Шпанија и од Молдавија, каде што корупцијата се смета за еден од трите главни проблеми, во Албанија тоа не е случај. „Транспаренси интернешнел“...

Рускиот министер за економија уапсен поради земање мито

Руската полиција синоќа го уапси министерот за економија Алексеј Улјукаев, поради сомневање дека зел мито од два милиона долари за издавање позитивна оценка со која нафтената компанија „Роснефт“ добила 50 отсто од „Башнефт“. Рускиот истражен комитет соопшти дека против Улјукаев ќе биде поднесено обвинение. Тој синоќа бил итно изведен пред истражен судија. Нафтената компанија „Роснефт“, која е под контрола на Кремљ,...

Поради изборите, Владата ги прогласи 24 април и 8 мај за неработни денови за сите граѓани

Владата на денешната седница заклучи дека 24 април 2024 година (среда) и 8 мај 2024 година (среда) да бидат неработни денови за сите граѓани на Република Северна Македонија, заради...