fbpx
Таг: мерцедес од 600.000 евра

таг: мерцедес од 600.000 евра

Одбиени барањата за изземање на Судечкиот совет и на Џолев за „Тенк“

Апелацискиот суд денеска го одби барањето на одбраната на дел од обвинетите за случајот „Тенк“, за изземање на претседателот на Кривичниот суд Иван Џолев. Тој, пак, го одби барањето за изземање на Судечкиот совет од Основен суд Скопје 1 за истиот предмет. Одбраната побара да и биде даден рок за жалба, но Судечкиот совет одби, бидејќи во решенијата тоа не...

Почна постапката за замена на „мерцедесот“ од „бомбите“ за болничка опрема

Владата денеска ја почна постапката за отуѓување на „мерцедесот“, познат од „бомбите, кој вредеше 600 илјади евра, соопшти на „Твитер“ портпаролот на Владaта, Миле Бошњаковски. Тој соопшти дека возилото од МВР премина во сопственост на Службата за општи и заеднички работи, по што ќе почне постапка за негово отуѓување и негова замена за болничка опрема. Истата информација ја сподели и министерот...

СЈО отвори случај „Тенк“ за „мерцедесот“ на Груевски од 600.000 евра

Специјалното јавно обвинителство поведе две нови истражни постапки под оперативните имиња „Тарифа“ и „Тенк“. Иако во денешното соопштение за истрагата „Тенк“ не е конкретно наведено, јасно е дека станува збор за набавката на „мерцедесот“ од 600.000 евра, додека истражната постапка „Тарифа“ е за јавна набавка на софтвер за потребите на акционерското друштво „Електрани на Македонија“ (ЕЛЕМ), за сума од 4.092.420 евра, кој...

ЦУК: Спасен овчар и стотина негови овци, биле заглавени на остров на надојдената Црна Река

Центарот за управување со кризи соопшти дека е спасен овчар кој, заедно со неговите овци, ненадејно се нашол на речен остров, откако реката Црна надошла. „На Единствениот број за итни...