fbpx
Таг: медицина

таг: медицина

Слухот вратен на глуво едногодишно девојче со помош на пионерска генетска терапија

Слухот му беше вратен на дете од Британија, со помош на генетската терапија. Малата Оупал Сенди била дел од клиничко испитување и е првиот човек чиј слух бил вратен преку генетска терапија, пренесува Гардијан. Сенди имала аудитивна невропатија, медицинска состојба која ги спречува нервните импулси да патуваат од внатрешното уво до мозокот. Таа е најчесто предизвикана од неисправен ген. По 16-минунтна...

Крушевчани имаат најмалку можности за здравствена заштита

Највисоки можности за здравствена заштита имаат жителите на главниот град Скопје, а најмалку можности за соодветна здравствена заштита имаат жителите на Крушево. Oва го покажа истражувањето на Центарот за граѓански комуникации, кое беше објавено денеска, а се однесува на степенот на здравствена заштита на жителите во 30 здравствени центри во земјава. „Има огромни разлики во можностите, односно степенот на здравствена заштита што...

Почна со работа нова поликлиника во Сарај, ќе опслужува 45.000 пациенти

Нова поликлиника денеска беше отворена во Сарај, која треба да опслужува околу 45.000 пациенти кои живеат во овој регион. Објектот го отвори министерот Фатмир Меџити, кој кажа дека ова е инвестиција која вреди 79 милиони денари, пари кои се обезбедени од Министерство за здравство. „Поликлиниката во Сарај ќе обезбедува здравствена заштита за граѓаните од Бојане, Матка, Копаница, Чајлане, Буковиќ, Кондово,...

Германски доктор: Вештачката интелигенција може да го револуционизира третманот на пациентите, но мора да се користи етички

Медицинските системи интегрирани со вештачката интелигенција (ВИ) можат да ја олеснат и забрзаат работата на лекарите, но мора да се користат етички, изјави вчера за германската новинска агенција ДПА, претседателот на Германското лекарско здружение, Клаус Рајнхард. „ВИ има потенцијал да го револуционизира третманот на пациентите“, изјави Рајхнарт. Според него, тоа може да ја зголеми ефикасноста на здравствениот систем и да ги...

Албанските студенти по медицина на протест – ќе мора да работат во државата 5 години пред да добијат диплома

Студентите по медицина во Албанија ја започнаа новата академска година со протести и бојкот како реакција на новата одлука на Владата која ги обврзува студентите да работат пет години во земјата пред да добијат диплома, известува Балкан инсајт. Планот беше познат на јавноста веќе неколку месеци, но беше усвоен во јули кога студентите одржаа протест пред албанскиот парламент. Студентите велат...

Многу пациенти – малку персонал, педијатриското одделение во Струга преоптоварено со пациенти од другите градови

Поради недостиг од лекари педијатри во Охрид сите пациенти на кои им е потребна лекарска помош или хоспитализација се препраќаат во Струга, пишува Порталб.мк. Како што објави порталот на албански јазик, за време на сезоната на разни вирусни заболувања, лекарите во Струга се преоптоварени бидејќи редиците на родителите кои со своите деца чекаат за преглед стигнуваат и до надвор од...

Дејвид Џулиус и Ардем Патапутијан се добитници на Нобеловата награда за медицина

Американските научници Дејвид Џулиус и Ардем Патапутијан се годинешните добитници на Нобеловата награда за медицина, одлучи Нобеловиот комитет. Овие двајца експерти ја добија наградата за физиологија и медицина за нивните откритија и придонес во однос на рецепторите за температура и допир во човечкото тело, соопштија од Нобеловиот комитет. „Нашата способност да чувствуваме топлина, студ и допир е од суштинско значење...

Во земјава лани имало 6.907 дипломирани студенти, најмногу на Филозофски и Економски факултет

Филозофски факултет
Додипломските студии на факултетите во земјава лани ги завршиле вкупно 6.907 студенти, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Од дипломираните студенти, 4.110 се жени. Во 2020 година, 5.056 од студентите дипломата ја стекнале на државните високообразовни установи, 1.831 завршиле на приватните универзитети, додека 20 лица дипломата ја стекнале на верските факултети. Статистичките податоци покажуваат дека најголем интерес за студирање...

Студентите по медицина се вклучија во „војната“ со ковид-19, Велиу: Нашата хумана професија го бара тоа

Студентите по медицина се вклучија во „војната“ со ковид-19. „Имаме хумана професија, ова е она што го правиме секој ден, ѝ помагаме на заедницата“, вели Ревије Велиу, една од студентките од шеста година по општа медицина, која ќе се приклучи во поддршката на своите колеги на фронтот за соочување со корона вирусот во земјата, пишува Порталб.мк. Велиу истакна дека таа...

Студентите од шеста година по медицина ќе им помагаат на колегите во процесот на справување со ковид-19

Студентите од шеста година по општа медицина ќе им дадат поддршка на своите колеги, епидемиолози, во напорите за справување со пандемијата со корона вирусот, информираат од Министерството за здравство. За таа цел, денеска Министерот за здравство Венко Филипче и деканката на Медицинскиот Факултет во Скопје, Соња Топузовска, имаа средба со студентите од шестта година на која се разговараше за...

Во јули има 66 нови лиценцирани доктори на медицина, половината изразиле желба да работат со пациенти со ковид-19

Министерството за здравство информира дека во јули, 66 доктори на медицина го положиле стручниот испит и се стекнале со лиценца за работа од Лекарската комора. Министерството за здравство стапило во контакт со сите 66 ново лиценцирани доктори на медицина, а повеќе од половината од нив изразиле желба да работат со ковид пациенти. „Во услови кога се соочуваме со најголемата светска здравствена...

Придржувањето до измислени медицински изреки може да има негативни последици за здравјето

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот, односно од БиХ на север, до...

Ќе се бира меѓу 158 дигитални алатки на повикот КРЕАТОН за справување со Ковид-19

Вкупно 158, од 546 пристигнати иницијативи, одат во фаза на финална селекција на јавниот повик КРЕАТОН наменет за креирање на дигитални алатки и решенија за справување со последиците од Ковид-19, информираат од Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР).  Сите апликанти чии иницијативи поминаа претселекција, во следните 48 часа треба да изработат на активности и буџет, како и куса видео презентација пред Комисијата за евалуација и избор. Комисијата е составена од членови на...

Списанија за алтернативна медицина продолжуваат да го промовираат култот на Путин во Македонија и во регионот

Мрежата на списанија кои го промовираат „брендот Русија“ и ликот на Путин во формат на совети за алтернативна медицина продолжува да функционира во повеќето држави кои настанаа по распадот на Југославија.   „Мета.мк“ во април 2019 година објави анализа со која укажа на влијанието на две мрежи списанија, кои потекнуваат од Србија и кои се дистрибуираат и преку директен извоз во Босна и...

Втора јавна дебата за употреба на канабисот во медицински цели

Втора јавна дебата на тема „Примената на индискиот коноп и канабиноидите во медицински цели“ ќе се одржи денеска во организација на Агенцијата за лекови и медицински средства во соработка со Министерството за здравство. Дебатата ќе се одржи на Медицинскиот факултет во Скопје со почеток во 12.30 часот. Учесниците на дебатата ќе дискутираат за предлог-законот за изменување и за дополнување на Законот за...

ЛП се залага за легализирање на канабисот во медицински цели

Kомисијата за здравство при Либералната партија ќе продолжи да ја разработува иницијативата за користење на канабисот во медицински цели. Од комисијата истакнуваат дека канабис сатива, како и другите растенија, чаеви и супозитории познати во фармакологијата, по медицински иследувања и емпириски докази за фармакокинетика и за фармакодинамика, можат да бидат употребени како едно од средствата за лекување. - Според ова, во согласност...

Тројца добитници на Нобеловата награда за медицина

Нобеловата награда за медицина доделена им е на Вилијам Кемпбел од Ирска и на Сатоши Омура од Јапонија за нивната нова терапија за инфекции предизвикани од паразитски глисти, како и на Јоујоу Ту од Јапонија за нејзината терапија против маларија. Сезоната на објавување на годинешните Нобелови награди почна денеска во Осло, со прогласувањето на добитниците на наградите за медицина, а...

Бесплатни прегледи за младите рекреативни спортисти

Лицата кои рекреативно спортуваат од следниот месец ќе можат да направат бесплатен преглед на Спортска медицина, соопшти денеска министерот за здравство, Никола Тодоров. Со новата мерка, како што соопшти Тодоров, ќе бидат опфатени околу 25.000 лица, на возраст од 14 до 29 години, кои аматерски се занимаваат со спорт. Во основниот пакет спаѓа ЕКГ-преглед, хематолошки и уринарен статус, основна крвна слика,...

Ќе се формира здружение за легализација на канабисот

Утре, во 14 часот, пред Спомен-куќата на Мајка Тереза, ќе се одржи основачко собрание на здружението на граѓани „Канабис клуб“, пишува на настанот кој е формиран на социјалната мрежа „Фејсбук“. Како што е објаснето ,основната мисија на ова здружение ќе биде легализација на канабисот за медицинска употреба. „Ова здружение ќе оди во насока и ќе се стреми да биде твое здружение...

САД сметаат дека нападите во Рафах не претставуваат целосна инвазија на градот

Соединетите Американски Држави не веруваат дека нападите на Израел врз Рафах во текот на изминатата недела не претставуваат целосна инвазија на градот, изјави портпаролот на Белата куќа Џон Кирби,...