fbpx
Таг: мал ринг

таг: мал ринг

Здружението „Плоштад Слобода“ бара граѓаните преку јавна анкета да се изјаснат за „Мал Ринг“

До градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ и до претседателката на Советот на Општина Центар Цветанка Симоновска, Здружението „Плоштад Слобода“ поднесе барање за продолжување на јавната анкета по Предлог - Детaлниот урбанистички план за градска четврт Ц01 – Мал ринг 1 за до крајот на август. „Поради тоа што се одбиени сите апели на професионалните, граѓански здруженија и поединци за...

О2 контра Шилегов: Што е Скопје – измачен град или зелена престолнина?

О2 Иницијативата го критикуваше за скопскиот градочалник Петре Шилегов дека го криел од јавноста исходот на кандидатурата на Скопје за зелена престолнина на Европа иако резултатите биле познати уште во април годинава. Наместо да застанат пред граѓаните и да кажат: Да, ја добивме пораката од Европската Комисија, разбираме дека е тоа долготраен и сериозен процес, дека имаме уште многу за...

СЈО поднесе две обвиненија – за уништување документи и за насилствата во Центар

Обвинителката Фатиме Фетаи на денешната прес-конференција, на која специјалните јавни обвинителки го презентираа вториот извештај за работата на СЈО, рече дека денеска ќе бидат поднесени два обвинителни предлози. Едниот од нив, според зборовите на Фетаи, е за уништувањето документи поврзани со прислушувањето, а вториот за насилствата пред Општината Центар во јуни 2013 година. Образложувајќи ги случаите, Фетаи рече дека првото обвинение...

ЗНМ реагира, новинарката Илинка Иљоска од Мета вербално нападната поради направени фотографии од нерасчистено ѓубре

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ги осудува заканите и навредите од страна на вработени во „Комунална хигиена“ - Скопје (КХС) кон новинарката Илинка Иљоска од новинската агенција Мета,...