fbpx
Таг: ЛоренсОер

таг: ЛоренсОер

Француската амбасадорка на средба со пратениците

Француската амбасадорка во Македонија, Лоренс Оер, денеска во Собранието на Република Македонија ќе има средба со пратеничката група за соработка со Парламентот на Франција. Членови на оваа пратеничка група се Љубиша Николиќ, Александар Николовски, Даниела Рангелова, Сузана Секуловска, Васил Пишев, Џевад Адеми, Беким Фазлиу и Миле Андонов.

Оер: Нашите постојани цели се единство и просперитет на вашиот народ

Нашите постојани цели се европска интеграција на вашата земја, единство и просперитет на вашиот народ, рече амбасадорката на Франција, Лоренс Оер, на приемот по повод Денот на Бастиља - националниот празник на Француската Република. - Денеска ги славиме врските кои се силни и постојани и кои ги негуваме веќе 22 години меѓу Франција и Република Македонија: во областа на економијата...

Лоренс Оер: Преговорите за излез од кризата да продолжат во ист формат

Ние го поддржуваме комесарот Хан и истакнуваме дека преговорите треба да продолжат во ист формат за да се даде можност да се најде консензус за политичката криза во Македонија, изјави амбасадорката на Франција во Македонија, Лоренс Оер. Ова е прва реакција од меѓународната заедница по неуспешните преговори вчера во Брисел. Таа, на денешната конференција на помирување, организирана од Правниот факултет при Државниот...

Професионални спортисти од девет земји гости на спортските игри во Велес

Од 4 до 8 јуни, Велес ќе биде домаќин на третиот по ред спортски настан „Спортски игри Велес“, кој ќе се одржи во Градскиот парк. Покрај спортисти од Македонија,...