fbpx
Таг: леб

таг: леб

ССК: Лошата жетва може да влијае на поскапување на брашното и на лебот

Агробизнис-комората при Сојуз на стопански комори на Македонија (ССК), предупреди дека пред почетокот на жетвата се очекуваат значително помали приноси, особено во споредба со минатата година, а во одредени региони од земјата нема ниту да има жетва. Причини за ваквата состоба се лошите временски услови, но и недоволната примена на агротехничките мерки за да може да се спаси родот. „Очекуваните приноси...

Разбојник од Струшко добил секира по глава во охридско Ново Село

Жител на струшкото село Делогожда се обидел да изврши разбојништво во охридско Ново Село, откако со измама дека му треба леб, влегол во куќата на 56-годишната Ф.А. во 2 часот по полноќ и физички ја нападнал. Оштетената, која била сама, успеала да дојде до секирата и за да се одбрани, го удрила пријавениот по главата. Одкако пријавениот Ф.А. паднал на подот,...

Лебот ќе поевтини од два до пет денари

Цената на лебот ќе се намали за два до пет денари поради поевтинување на српското брашно кое Македонија го увезува, најавуваат од мелничарската индустрија. Мелничарите побараа итно да се преземат мерки за да се спречи напливот на евтино увозно брашно, кое се увезува по цена колку што чини домашната пченица што мелничарите ја купуваа во жетва. Тие предупредуваат дека доколку не им се помогне во најкраток можен...

Нов леб од „Жито лукс“, кој трае една недела

Компанијата „Жито лукс“ произведе нов бел леб на парчиња со свежина и со вкус кои траат и до една недела. Продолжената свежина, вели продукт-менаџерката на компанијата, Даница Ническа, е добиена со иновативниот метод на пакување и на пастеризација, која се состои од две фази на печење преку кои лебот го задржува вкусот, квалитетот на составот и сите хранливи состојки во...

Босанците увезуваат леб!

По неконтролираниот увоз на вода, млеко, како и на многу суровини и преработки, во Босна и Херцеговина се увезува и леб. На полиците за прехранбени производи во Босна и Херцеговина, се нуди увозен леб, пренесува „Фена“. Спакуван во пластични вреќички од 500 грама, овој тост-леб е увезен од Полска, а продажната цена му е 0,7 евра.

Стефан Димковски, кој го возел Палевски до Турција, доби кривична и 30-дневен притвор

Скопското јавно обвинителство побара 30-дневен притвор за Стефан Димковски по поднесената кривична пријава од МВР, а Кривичниот суд во Скопје го прифати барањето на обвинителството за 30-дневен притвор за...