fbpx
Таг: Кукуш

таг: Кукуш

Македонката што преживеа судир со стадо диви свињи во Грција е отпуштена од болница

Жена од Северна Македонија која во понеделникот преживеа сообраќајна несреќа со смртни последици во Грција, во која учествувале три автомобили и стадо диви свињи, е отпуштена од Општата болница во Килкис (Кукуш), јави грчкиот портал eidisis.gr , предупредувајќи дека патиштата во Грција се опасни, особено во викендите, кога драстично е зголемен сообраќајот на патните правци ПАТЕ и Промахон-Килкис-Солун поради...

Руска квази-агенција изнесува невистини за Гоце Делчев и за Македонија

Бугарското издание на руската новинска агенција „News Front“ во статија посветена на раѓањето на Гоце Делчев, објавена на 23 јануари, доајенот на македонското револуционерно дело го претставува во целост како Бугарин. Но фактите говорат нешто друго, односно историографијата го демаскира таквото тврдење. Да тргнеме по ред. Прво, статијата почнува со зборовите „На 23 јануари (стар стил) 1872 година во бугарскиот град...

Нова тужба до грчката влада поради ситуацијата на Идомени

Претседателот на стопанската комора на Кукуш, Павлос Тоникидис поднесе тужба до локалниот суд адресирана до сите одговорни за ситуацијата на Идомени поради двомесечната блокада на железничката пруга. Тоникидис во тужбата потенцира дека блокадата и нефункционирањето на железничката линија им создава огромна финансиска штета на извозниците, но и општо на сите трговци и бизнисмени од Кукуш. Неделава тужба до сите...

Голгота за кочанскиот таксист во Грција

По несреќата од поплавите во Северна Грција, попладнево разговаравме со сопственикот на кочанската такси-компанија, чиј возач синоќа превезувал грчки државјанин од Кочани до Кукуш, кој загина кога заради надојдената вода, такси-возилото паднало во канал за наводнување меѓу Поликастро и Кукуш. Јоцо Каров, сопственикот на такси-компанијата, кој додека зборуваме се враќаше од Грција заедно со такси-возачот, вели дека во Кочани веднаш...

„Твич“ ги укина новите правила за рекламирање откако стримерите почнаа да ја напуштаат платформата

Услугата за пренос во живо „Твич“ објави дека ги укинува своите нови правила за рекламирање - одлука што ја донеле откако неколку стримери најавија дека ја напуштаат платформата. Оваа платформа,...