fbpx
Таг: Критинк

таг: Критинк

Панел дискусија на „е-Општество“: Учениците од руралните средини се плашат од јавен настап

Младите од руралните средини немаат пристап до локални и регионални медиуми, забележана е недоволно зајакната свест за медиумска писменост и слабо развиен младински активизам. Младите не се ниту мотивирани, ниту заинтересирани да се вклучат во било какви локални акции каде би ја вклучиле медиумската промоција. Ова беше истакнато на панел-дискусијата „Искуства од неформалното образование на младите за медиумска писменост...

Критинк: Поттикувањето на критичкото мислење – една од најсилните алатки во борбата против дезинформациите

Поттикнувањето на критичкото размислување е значајно за младите лица кои се постојано „закачени“ на Интернет и „бомбардирни“ со мноштво информации. Теориите на заговор се многу блиску до некритичкото мислење. Но, интересно е што многу од луѓето кои имаат склоност кон верување во теории на заговор се сметаат за критички мислители кои имаат повисоко ниво на сомнеж, иако во основа...

„Корона“ мета на дезинформации, факт-чекингот на Фејсбук на „првата линија на фронтот“

Сите вакцинирани треба да бидат обележани или маркирани, постојат потенцијални ризици по нивното здравје и тие се следните телепортирани камикази зомби, учениците ќе бидат контаминирани од нивните вакцинирани наставници и секако „Бил Гејтс“. Ова се само некои од дезинформациите кои ги преплавија социјалните мрежи изминатиов викенд и утрово поврзани со вакцинирањето на населението против ковид-19. Состојбата со корона вирусот...

Наместо само да се реагира на дезинформациите, треба и да се работи многу повеќе на ширење на вистината

Соочени со податоците од многуте истражувања на јавното мислење и анализи, кои покажуваат дека јавното мислење полека се свртува од мејнстрим медиумите кон интернет, а пред сè социјалните мрежи и дека сè повеќе луѓето се повлијаени од социјалните мрежи и се затвораат во своите еко-кругови, односно групи истомисленици, неминовно во борбата против ширењето на дезинформациите и сузбивањето на теориите...

Конференција КриТинк: Наскоро ќе бидат објавени конкретни планови за воведување на медиумската писменост во образованието

Наскоро ќе се објават поконкретни планови за воведување на медиумската писменост во основните и средните училишта, нешто за кое што се залагаме со години, рече директорка на Мaкедонски институт за медиуми - МИМ, Билјана Петковска на денешната конференцијата „Со критичко мислење до граѓани со медиумска умешност – КриТинк“, во рамки на сесијата „Медиумската писменост во формалното и неформалното образование“. Според...

В понеделник ќе се одржи онлајн конференцијата „Со критичко мислење до граѓани со медиумска умешност“

Фондацијата „Метаморфозис“ и „Евротинк“ в понеделник (28 јуни) ја организираат конференцијата на тема „Со критичко мислење до граѓани со медиумска умешност“, која ќе се одржи преку Зум, со симултан превод меѓу македонски, албански и англиски јазик. На конференцијата, која ќе започне од 11 часот, ќе учествуваат носители на одлуки, експерти, активисти, новинари, функционери од земјата и странство кои ќе ги...

Вебинар: Програмата на „Фејсбук“ и „Вистиномер“ ги научи медиумите сами да ги отстрануваат дезинформациите

Порано имавме случаи, некој медиум да објави некоја дезинформација, а потоа десетици други таа да ја преобјават. Откако ќе се утврдеше дека станува збор за дезинформација, за тоа да објавуваа само некои други медиуми што не ја објавиле првичната вест, а текстот со дезинформацијата си остануваше јавно достапен и добиваше видливост. Но, откако почнавме да ги рецензираме, сега веќе...

Дезинформациите систематски ја поткопуваат борбата против ковид-19 во земјава (видео)

Ширење на дезинформации за корона вирусот и вакцините против ковид-19 во екот на пандемијата ја поткопува борбата против вирусот, а државата треба да преземе повеќе мерки за справување со дезинформациите. Ова, меѓу другото, го рекоа учесниците на вебинарот „Борба против дезинформации за ковид-19“, организиран од Фондација Метаморфозис во рамки на проектот „Со критичко мислење до граѓани со медиумска умешност“...

Случаите со говор на омраза во земјава, „задушени“ во Обвинителството

Обвинителството продолжува да не ги гони случаите со говор на омраза и, следствено, во Северна Македонија, говорот на омраза и понатаму останува неказнет ​​и покрај фактот дека станува збор за кривично дело. Говорот на омраза опадна во традиционалните медиуми, но продолжува да расте во онлајн медиумите. Ова, меѓу другото, го рекоа учесниците на вебинарот „Како да се бориме против...

КриТинк Анализа: Информациска вакцинација

Информацијата е како вирус. Кога пренесува невистини обложени со сензационализам, таа брзо се шири и го разјадува „здравото ткиво“ на системот. Кога пренесува факти лишени од конспиративност, таа тлее во симбиоза со своите „домаќини“ и ја „јакне функционалноста“ на општеството, пишува „КриТинк“. Анализата подолу ја пренесуваме во целост.   Човечката отпорност на штетни содржини зависи од изложеноста и од количеството на...

КриТинк: Теоријата на заговор како невидлив затвор

Фасада од надмоќ и супериорност, но длабоко утврдено чувство на помала вредност. Недоверба кон другите и непријателство кон системот, како израз на сопствената несигурност и невклопеност. Тоа е сплет од особини што може да го зачаури поединецот во затворени системи на верување, пишува КриТинк.мк во својата нова анализа, што подолу ја пренесуваме во целост.   Пишува: Д-р Билјана Ѓонеска, научна соработничка,...

КриТинк: Конспиративноста е во окото на набљудувачот

Заговорникот е човек што надворешниот свет го набљудува со „внатрешно око“ и приликите ги одмерува „од око“. Не ги промерува „од глава до пети“ ниту „премерува двапати“ пред да пресуди. Тој е интуитивен набљудувач на светот и носи заклучоци врз основа на својот инстикт и нагони, се посочува во анализата на „КриТинк“, посветена на феноменот на теориите на заговори,...

ДЕБАТА: Проверката на факти е одговорна работа, им овозможува на граѓаните со точни информации да носат одлуки

Проверката на факти е само мал дел од борбата со дезинформациите, која е тешка и напорна во дигиталната ера и наголемувачкото влијание на социјалните мрежи во нашите животи. Ова е заклучокот од денешната панел дискусија по повод 2.Април - Меѓународниот ден на проверка на фактите, која што ја организираше Фондацијата „Метаморфозис“. „Фондација „Метаморфозис“ е членка на Меѓународната мрежа за проверка...

Фондација Метаморфозис организира панел дискусија по повод Меѓународниот ден на проверка на факти

По повод 2. април, Меѓународниот ден на проверка на фактите инициран од Меѓународната мрежа за проверка на факти, чија членка од Северна Македонија е Фондацијата „Метаморфозис“, проектот „Со критичко мислење до граѓани со медиумска умешност – КриТинк” кој го спроведуваат „Метаморфозис“ и „Евротинк“ со поддршка од Европската Унија ќе организира панел-дискусијата посветена на проверката на факти како средство за...

КриТинк: Случајот со д-р Дејан Докиќ ја покажа важноста на брзата проверка на факти на Фејсбук

Брзата проверка на факти од страна на „Вистиномер“ значително го намали ширењето на дезинформациите за ковид-19 припишани на лекарот д-р Дејан Докиќ, образложува КриТинк.мк. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Угледниот лекар д-р Дејан Докиќ реагираше на ширењето на вирален пост на Фејсбук со кој се дезинформира во врска со неговите ставови и препораки поврзани со пандемијата ковид-19. Во утринските часови на...

Критинк: Сцената на заговор како сцена на злосторство

Светот на заговори е црно-бел бидејќи е полн со драстични контрасти и драматични противречности. Од нивните судири и спротивставености се подаваат долги сенки, кои се надвиснуваат над обичните животи, внесувајќи напната неизвеснот во исчекување на катаклизмички настани со уништувачко дејство врз поединците. Овие настани, сместени во епицентарот од навестуваниот потрес на системот, се плод на теории на заговори. Да...

КриТинк: Кус водич низ светот на заговорите

Овој текст првобитно објавен на crithink.mk е замислен како прошетка низ свет полн со заговори, погледнат низ очи на верувачите во теории на заговори. Треба да го запознаеме и да научиме како да го препознаваме, зашто во секој од нас постои таков верувач, а сплетот од надворешни околности може лесно да ги разбуди овие наши слабости и склоности, пишува...

Еувсдисинфо: Од Кремљ без љубов

Ова беше напорна недела за проруските медиуми: покрај тоа што измислија „англосаксонски“ провокации и злобни глобалистички заговори со Папата, мораше да се справат и со проблеми на домашен терен, пишува „Еувсдисинфо“, пренесе „Критинк“. По бруталното разбивање на протестите во Русија за поддршка на затворениот опозициски политичар Алексеј Навални, неговиот тим ги повика Русите да учествуваат на мирниот протест: да мавтаат со...

ДФРЛаб: Про-Кремљ медиумите дезинформираа дека за вакцината Спутник V е успешно аплицирано за одобрување во ЕУ

Про-Кремљ медиумите брзо ја раширија веста дека Рускиот фонд за директни инвестиции успешно аплицирал за одобрување на вакцината Спутник V на пазарот на Европската унија. Истите центри, сепак, беа помалку желни да признаат дека апликацијата е поднесена преку онлајн платформа што Европската агенција за лекови (ЕМА) не ја користи од 2015 година, пишува ДФРЛаб, пренесе Критинк. Про-Кремљ изворите претходно го засилија негативното...

ДФРЛаб: Кина промовира теорија на заговор обвинувајќи ги САД за ковид-19

Откако портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи, Хуа Чунинг, на прес-конференција изјави дека САД треба да испитаат дали ковид-19 потекнува од биомедицинскиот центар на американската армија „Форт Детрик“, во чии рамки работи и Агенцијата за биозаштита, во Фредерик, во сојузната држава Мериленд, профили на инфлуенсери и кинески државни медиуми оваа информација ја пренесоа на кинеската платформа за микроблогирање...

Избран новиот владин кабинет, Мицкоски рече дека мора да ја користи „срамната придавка Северна“

Собранието на Република Северна Македонија, со 77 гласа „за“ и 22 „против“, ја избра новата Влада, чиј состав го предложи новоизбраниот премиер Христијан Мицкоски. Против Владата гласаа пратениците од...