fbpx
Таг: комуникација

таг: комуникација

Анализа: Кои функционери и институции колку ги користеле социјалните мрежи во 2022 година?

Статус кво и пад во користењето на социјалните медиуми од страна на јавните функционери и институции во 2022 година, покажа анализата на Институтот за добро управување и евроатлантски перспективи (ИДУЕП). 115 од 120 пратеници биле присутни на најмалку една социјална мрежа, 20 од 21 министри користеле барем еден социјален медиум, додека претседателот на државата бил онлајн во целост. „Сепак, политичарите и...

Државни органи без интернет-страници, без социјални мрежи и со портпароли „на одмор“

Варира нивото на транспарентност и отчетност кое го достигнуваат државните институции во однос на комуникацијата со јавноста. Дел од македонските државни органи котираат високо на листата на отчетни институции, дури и се рангирани најдобро во регионот, а други се на самото дно на истата листа, речиси сосема недостапни за граѓаните. Додека едни имаат разработено цели стратегии за комуникација, други...

Промовирана апликацијата „Сиборд“ за унапредување на инклузивноста на децата со попреченост

Претставништвото на УНИЦЕФ и партнерите, организацијата „Отворете ги прозорците“ во Северна Македонија денес го промовираа имплементирањето на дигиталната апликација и алатка за асистивна технологија, „Сиборд“, креирана за да им помогне на децата кои имаат тешкотии во комуникацијата и нарушувања на говорот за да можат да комуницираат и да ги искажат своите потреби, чувства и мисли. Станува збор за бесплатна апликација...

Фондацијата Метаморфозис со иницијатива за користење на канали за брза комуникација помеѓу институциите и новинарите

Фондацијата Метаморфозис започна иницијатива за користење на канали за брза комуникација (instant messaging) помеѓу институциите и новинарите со цел проверка на вистинитоста на содржини пласирани во јавноста, велат од Советот за етика во медиумите. „Креирани се четири затворени WhatsApp групи на следните теми кои се од посебен општествен интерес за државата и граѓаните: (1) ковид-19, (2) интеграции, (3) попис и...

Кога не одговараат на мејл, студентите им се обраќаат на професорите преку социјалните мрежи

Во услови кога студентите преку електронските алатки ги следат предавањата, а и на тој начин ги полагаат испитите и колоквиумите, многу важен сегмент е комуникацијата што ја остваруваат со професорите и асистентите. Дел студентите успеваат да одржат двонасочна комуникација со нив, но во случај кога имаат потешкотии тоа да го направат преку e-mail, комуникацијата се сведува на социјалните мрежи...

Твитерот на Никола Димитров со признание за најдобро управуван профил за дигитална дипломатија

Анализата што ја објави блогот „Дигитална Дипломатија“ покажува дека официјалните профили на социјалните мрежи на Република Северна Македонија имаат најдобра дипломатска пракса. Со умешна комуникација на дипломатијата и нивните дипломатски активности, тие го заслужуваат највисокиот рејтинг на сите рангирани субјекти. Оттаму појаснуваат дека рангирана е и вештината на комуникација на социјалните мрежи, како и квалитетот на содржината објавена на истите,...

ЗНМ: Агенцијата за филм продолжува со закани и непримерна комуникација со медиумите

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), повторно ја осудува непримерната јавна комуникација на Агенцијата за филм која на сличен начин како и минатиот пат, преку непотпишано соопштение објавено на 27 јули 2020 година, јавно се пресметува со он-лајн медиумите sdk.mk, mkd.mk и radiomof.mk. „Лошата пракса која ја има Агенцијата за филм во начинот на комуникација со новинарите нема да се...

СКМ два пати неделно ќе соопштува бројки, коментари и свои ставови за економијата

Стопанската комора на Македонија (СКМ) информира дека започнува нов начин на комуникација со медиумите и поинаков формат на обраќање кон јавноста за актуелните состојби во државава, особено во економската сфера. Тие ќе бидат кратки и ќе содржат четири важни поенти: Бројки на денот, Коментар на денот, Споредба на денот и Наш став. Се планираат по две прес конференции во...

Владата формира работна група за тендер за избор на универзален снабдувач со струја

На вчерашната 69. седница, министрите ја разгледаа и ја усвоија информацијата во врска со формирање на работна група која ќе подготви тендерска документација за спроведување на тендерска постапка за избор на универзален снабдувач со електрична енергија и снабдувач во краен случај со електрична енергија. „Кабинетот на заменик-претседателот на Владата задолжен на економски прашања е задолжен во рок од 7 дена...

Мигрантските рути се затворени, владите во регионот ќе разменуваат информации

Регионалната иницијатива за миграција, азил и бегалци (МАРРИ) ги поддржува шесте влади од Западен Балкан, Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Македонија, Црна Гора и Србија во усогласување на правната рамка со законодавството на Европска Унија, во изградбата на институции и персонал, како и размена на информации за мигрантите кои поминуваат низ овие држави. На денешната презентација на МАРРИ, беше истакнато дека...

Мицкоски отворен за постојана комуникација со претставниците на ЕУ во Македонија

Македонско-германските односи, актуелната политичка состојба и стратешките приоритети на земјава биле темите за кои на денешаната средба разговарале лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и амбасадорот на Германија во Македонија, Томас Герберих. Двајцата соговорници констатирале дека и во иднина ќе продолжат постојаните контакти и комуникации помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и амбасадата на Германија, како и со претставниците на Европската Унија во Македонија. Мицкоски на...

Бизнисмените бараат побрза и поефикасна комуникација со администрaцијата

Планот за економски раст на Владата ги содржи барањата на бизнис-заедницата, информираше денеска директорката на Стопанска комора на Македонија, Елена Милевска Штрбевска. Таа додаде дека од јуни до крајот на 2017 година, од Стопанска комора до Владата поднеле 19 иницијативи и ниту една од нив не е одбиена, но реализацијата, како што кажа, треба да биде побрза. - Генерална оценка на соработката со...

Димитров и Коѕиас разговарале за комуникациските механизми меѓу двете земји

Комуникациските модалитети меѓу двете земји, како и комуникациските механизми во рамки на Европската Унија биле дел од темите за кои денеска разговарале министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, кои се сретнаа на маргините на состанокот на шефовите на дипломатиите на земјите од ЕУ во Брисел. - Разговаравме за прашања поврзани со комуникациите, комуникациските...

Нема информации за настрадани македонски државјани во земјотресот во Мексико, соопшти МНР

Македонската амбасада во Соединетите Американски Држави до овој момент нема сознанија за македонски државајни погодени од земјотресот во Мексико, соопшти попладнево Министерството за надворешни работи. „Македонската амбасада во САД е во контакт со мексиканските институции за какви било нови информации. Македонски граѓани кои евентуално се погодени од земјотресот во Мексико, можат да ја контактираат македонската амбасада во САД на следниве...

Заев и Вучиќ во „долг и отворен“ разговор се договориле за дијалог и соработка

Премиерот Зоран Заев и претседателот на Србија, Александар Вучиќ разговарале „долго и отворено“, за време на денешниот телефонски разговор, во кој ги разгледале сите „новононастанати околности“ во односите меѓу двете земји, Во заедничкото соопштение по разговорот, се наведува дека Заев и Вучиќ постигнале согласност околу пет точки. Тие се договориле дека Македонија и Србија исклучиво преку дијалог ќе го решаваат секое...

Николиќ сè уште чека договор, Вучиќ и натаму молчи

Претседателот на Србија Томислав Николиќ, по синоќешната неофицијална најава дека има намера повторно да се кандидира за шеф на државата, денеска изјави дека и понатаму чека договор со премиерот на земјата, Александар Вучиќ, кого врвот на неговата партија - Српската напредна странка (СНС) го предложи за претседателски кандидат. Вучиќ сè уште не излегол со став околу ова прашање. - Јас...

Попоски: Доаѓањето на Коѕиас е знак за зголемената комуникација меѓу двете земји

Утрешната посета на министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕиас, на земјава, е показател за зголемената политичка комуникација и дел од мерките за градење доверба меѓу Македонија и Грција, изјави денеска шефот на македонската дипломатија, Никола Попоски, пред почетокот на Амбасадорскиот совет, кој ќе се одржува во наредните три дена. - Посетата на грчкиот министерот за надворешни работи би...

Русија подготвува економски санкции кон Турција

Русија подготвува економски санкции од „широк опсег“ кон Турција, по инцидентот пред два дена, во кој беше соборен руски воен авион на турско-сириската граница, јавуваат светските медиуми, повикувајќи се на изјава на рускиот премиер, Дмитри Медведев. Медведев, како што пренесува „Би-Би-Си“, денеска изјавил дека мерките ќе бидат подготвени за неколку дена, а можно е со нив да бидат погодени инвестициите...

„Викиликс“: Среде скандали и афери, македонската царина набавува опрема за следење и за прислушување

Македонската царина набавува опрема за следење и за прислушување, односно за спроведување посебни истражни мерки (ПИМ), може да се види од е-мејл комуникацијата меѓу претставник на фирмата „Навајо технолоџис“ и италијанската „Хакинг тим“, чии мејлови,  што можат да се пребаруваат, ги објави „Викиликс“. Според она што може да се види од преписката, извесен Александар Чоковски, директор во одделот за бизнис на...

„Л’Обс“: Франција била прислушувана, но и самата прислушувала

Франција, која според неодамнешните откритија била цел на прислушување од САД, и самата ги прислушувала комуникациите меѓу Европа и остатокот од светот, преку подморски кабли, тврди францускиот неделник „Л’Обс“ (L’Obs). „Од почетокот на 2008 година, тогашниот претседател Никола Саркози им дозволи на тајните служби при Општата управа за надворешна безбедност (ДГСЕ) да постават тајни инсталации на францускиот брег за прислушување...

Стоилковски: Преговорите со коалиционите партнери се во напредна фаза

Преговорите со коалиционите партнери се во напредна фаза, но се уште нема конечен договор, соопшти денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски и посочи дека се разговара и за ресори...