fbpx
Таг: карантин

таг: карантин

Влада: Асимптоматските случаи на ковид-19 ќе бидат во изолација седум дена

Izolacija karantin
Владата на синоќешната седма редовна седница реши и периодот на изолација или карантин поради ковид-19 да се намали на седум дена, наведувајќи дека тоа е по препорака од Главниот координативен кризен штаб донесена на предлог на Комисијата за заштита од заразни болести поради полесната клиничка слика што ја предизвикува сојот Омикрон. Согласно овие препораки, на лицата кои се лабораториски потврдени...

Вистиномер: Во Австралија судиите не се ослободени од вакцинација

Судот во Викторија како независен од извршната власт, самиот се организира и самиот си носи одлука да одржува судења само кога сите учесници се целосно вакцинирани. Судиите не покажуваат отпор кон вакцинацијата. Фактот што владата на Викторија не е онаа што го наметнува задолжителното вакцинирање за судиите, туку тоа го прават тие самите, е тоа што во Австралија се...

Вистиномер: Имаше пренос во живо од судењето на Новак Ѓоковиќ во Австралија

Наспроти она што се тврди во постот кој го рецензираме, судењето во живо беше одржано. Поради големиот интерес на светската јавност за овој случај, австралискиот федерален суд реши да го емитува судењето во живо. Сите часови од долгото судење може да се погледнат на Јутјуб каналот на федералниот австралиски суд, пишува „Вистиномер“. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Рецензираме пост на...

Вистиномер: Манипулација – жолтите ленти во Германија не се наци-ленти за невакцинираните

Германија е една од земјите со строги антиковид мерки, каде невакцинираните имаат изразени рестрикции и можат да влезат на малку места, како аптеки и маркети, додека на работа секојдневно приложуваат тест, кој го обезбедува работодавачот. Токму покраината Хесен, каде живее нашинецот кој ја споделил фотографијата со жолтата лента, има едни од построгите правила. На интернет страната на Министерството за...

Сиднеј го прекина карантинот по четири месеца: Граѓаните во редици чекаа за да влезат во паб и да се напијат пиво

Австралискиот град Сиднеј го прекина карантинот по речиси четири месеци. Прославувајќи ја новата слобода локалните жители чекаа ред за пабови и продавници што се отворија на полноќ специјално за таа прилика, пренесе Би-Би-Си. Многу други уживаа во очекуваните средби и посети на домови на роднини и пријатели. Ковид рестрикциите забранија посети на домаќинствата и патување подалеку од зона од 5 километри...

Филипче: При патување не е потребен карантин за вакцинираните граѓани

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека целосното нормализирање на животот и движењето на луѓето е можно само преку вакцинацијата против ковид-19. Тој потенцираше дека и во Европа и во Светот, вакцинираните може да одат на настани и во угостителски објекти а при патување за нив не е потребен карантин. „Само вакцинирани луѓе во европските земји може да влегуваат...

Владата одлучи: За сите настани во затворен простор само со вакцинален или сертификат за прележан ковид

Владата на Република Северна Македонија на вчерашната редовна 99-та седница ги донесе најновите мерки, протоколи препораки за заштита на здравјето на населението од ковид- 19, врз основа на препораките од Комисијата за заразни болести. Донесена е одлука дека за влез во угостителски објекти, кафулиња и барови, без разлика на капацитетот и бројот на присутни посетители/гости/лица, како и за настан од...

Поради индискиот сој на корона вирусот, Германија од утре со рестрикции за патниците од Велика Британија

Луѓето што ќе допатуваат во Германија од Велика Британија од утре ќе мора да поминат 14 дена во карантин дури и ако имаат негативен тест за корона вирусот. Дополнително, транспортните компании во Германија ќе може да довезуваат само германски државјани. Причината за новите рестрикции е стравувањето од Индискиот сој на корона вирусот, а Германија ја прогласи Велика Британија за земја...

Полицискиот час од денеска наместо од 21 ќе започнува од 23 часот, а воведен е и двонеделен карантин за патниците од Бразил и Индија

Владата на 68. седница донесе одлука за измени и дополнувања за ограничување на движењето на граѓаните согласно која од 5 мај, среда, забраната за движење наместо од 21 часот, ќе започнува од 23 часот и ќе трае до 05 часот наредниот ден. „Соодветно на овие измени угостителските објекти ќе бидат отворени за гости до 22.30 часот и тоа само на...

Здравствените власти бараат задолжителен карантин за сите што ќе допатуваат од јужноафриканските земји

Министерството за здравство ја информира јавноста дека Комисијата за заразни билести ќе предложи задолжителен домашен карантин од 14 дена за лица кои доаѓаат од сите африкански земји. „До овој момент во земјава се уште не е детектирано присуство на јужноафриканскиот сој на вирусот. Во текот на утрешниот ден, МАНУ ќе изврши анализа на бирсеви на двајца пацинети ковид позитивни кои...

Чешка забрани влез на странци во земјата, во Франција од утре не можат да влезат сите лица надвор од ЕУ

Под налетот на британската, јужноафриканската и бразилската мутација на корона вирусот, расте бројот на земји во светот што воведуваат нови рестрикции за патувања. Чешка од денеска го забрани влезот за странци на нејзина територија кои не доаѓаат во земјата поради неопходни причини. Од 30 јануари, влез во Чешка е дозволен само за оние странци што студираат или работат во...

Филипче: Мерките беа добро димензионирани, имаме пад на новите случаи

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, во вчерашното интервју за телевизија Сител рече дека мерките за борба против ширењето на ковид-19 биле добро димензионирани и дале резултат, односно во земјата има значаен пад на новодијагностицирани случаи и значајно намален број на хоспитализации. Тој рече и дека во земјава се веќе пристигнати два од петте фрижидери за вакцините на „Фајзер“,...

Филипче: Матичните лекари ќе помагаат во болницата во Прилеп, засега нема потреба од нови мерки

Министерот за здравство Венко Филипче денеска беше во посета на Прилеп, каде со градоначалникот Илија Јованоски разговараа за актуелната епидемиолошка состојба во градот. Тој посочи дека во Прилеп нема потреба да се воведуваат дополнителни рестриктивни мерки, бидејќи вака како што се димензионирани мерките давале резултат. „Комисијата за заразни болести на вчерашниот состанок ја анализираше состојбата за Прилеп, но и за сите...

Градоначалникот на Општина Прилеп, Јованоски бара карантин за градот поради состојбата со ковид-19

Секојдневниот број на новозаболени и просечно по тројца починати заболени од ковид-19 за градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски е причината што тој бара од централниот Кризен штаб да прогласи карантин во градот. „Сметам дека карантин е неопходен за Прилеп. Состојбата е загрижувачка и не смееме да дозволиме да излезе надвор од контрола. Само вчера починаа шест граѓани, а просечно има...

МЗ: Има доволен број на кревети во болниците, состојбата се менува од час во час

Во овој момент не сме дојдени дотаму да мора комплетно да ги затвориме угостителските објекти, продавниците, трговските центри, но како што се одвиваат работите, и нам истото не ни бега, вели за Мета д-р Александар Стојанов од Центарот за јавно здравје коментирајќи ги најавите за карантин во некои од соседните земји. Ваквите коментари доаѓаат откако бројката на новозаразени и...

Почна да се полни монтажната болница до Инфективна, ако продолжи вака следува карантин

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, вечерва во вестите на Канал 5 телевизија информираше за состојбата со болничките капацитети и изјави дека од денеска се сместени пациенти во модуларната болница до Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје. - Болничките капацитети забрзано се исполнуваат. Се преполнија некои болници. Нема слободни болнички кревети во повеќе инфективни одделенија во...

Стојанов: Со вакви бројки на новозаразени сè е во игра, можно е повторно да се воведе карантин

Рестриктивните мерки кои ги воведовме на почетокот на епидемијата во март, можно е пак да бидат воведени, вели за „Мета.мк“ директорот на Центарот за јавно здравје, епидемиологот д-р Александар Стојанов. Ваквото сценарио би било резултат на високиот број на новозаразени лица на кое сведочиме изминатиов период. - Можни се пак карантини и полициски часови. Ако ова продолжи вака, едноставно нема...

Берлин ќе ги затвори баровите и рестораните по 23 часот, a луѓето на отворено ќе може да се групираат до пет лица

Поради зголемување на бројот на заразени со ковид-19, Берлин ќе воведе рестрикции во однос на работењето на пабовите и рестораните. Во градот кој е познат по своите 24 часовни барови, официјалното време на затворање се наметнува од 23 до 6 часот наутро, а исто така ќе има и ограничувања за продажба на алкохол. Освен овие рестрикции, луѓето на отворено ќе...

Вујошевиќ: Уметноста мора да влијае и бутка во акција, а пандемијата не е изговор за пасивност на театарот

„Разговори за театарот во време на пандемија“ е еден обид да се сублимираат сите состојби на умот и душата на уметникот и професорот во едно кризно време, вели Слаѓана Вујошевиќ, актерката која во текот на пандемијата успеа да реализира преку 30 разговори со своите колеги актери, режисери и професори и заедно со нив да дискутира за актуелната ситуација со...

За четири дена пријавени два случаи на вработени позитивни на ковид-19 во градинките

Министерството за труд и социјална политика известува дека од почетокот на отворањето на градинките на 9.09.2020 година, пријавени се два посебни случаи на вработени позитивни на ковид-19 во две јавни установи за згрижување на деца - детски градинки. „Во првиот случај, се работи за објект „Коца Василевска“ при ЈОУДГ Мајски Цвет , Битола, каде од стана на КЗБ остварен е...

Мицотакис: Новата влада да го користи единствено името Северна Македонија

Никаков напредок на долгиот пат на Скопје кон Европа не може да се постигне без апсолутно почитување на Преспанскиот договор за прашањето за името, изјави денеска грчкиот премиер Кирјакос...