fbpx
Таг: кандидатура

таг: кандидатура

Бајден размислува за нова кандидатура, ама одлуката уште не е донесена

Во емисијата „60 минути“ на американската телевизија Си-Би-Ес, претседателот на САД Џон Бајден, говорејќи на неколку теми, рече и оти размислува да се кандидира за втор претседателски мандат, одлуката уште виси во воздухот. „Кога би ви кажал 'пак ќе се кандидирам', така одеднаш, многу работи влегуваат во игра.... Јас сум голем почитувач на судбината. Па така, си ја работам работата.......

Филмот „Сестри“ на Дина Дума е македонски кандидат за Оскар

Друштвото на филмските работници на Македонија (ДФРМ) го избра филмот „Сестри“ на режисерката Дина Дума за национален кандидат на Република Северна Македонија за наградата „Оскар за најдобар долгометражен интернационален филм“, информираат од ДФРМ. Во конкуренција за кандидатурата беше и филмот: „Исчезнатиот“ во режија на Арбен Тачи. Американската Академија за подвижни слики, уметност и наука објави дека 94-та церемонија за доделување...

„Порталб.мк“: Неефикасноста на општинските политики, главни причини што три граѓански иницијативи се натпреваруваат за општински совет

На октомвриските локални избори во Северна Македонија, новина се три граѓански иницијативи составени од активисти и стручњаци од различни области. Тие ќе се кандидираат за општински совет во трите најголеми градови во земјата, Скопје, Тетово и Битола. Велат дека лошото функционирање на општинските политики е главната причина за граѓанските иницијативи да влезат во советот, пишува „Порталб.мк“. „Зелен Хуман Град“,„Подобро за...

Трамп не ја исклучува можноста повторно да се кандидира за претседател на САД во 2024 година

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп навести можна кандидатура за претседател на претседателските избори во САД во 2024 година. Во својот говор на Конференцијата за конзервативна политичка акција во Орландо, Флорида Трамп ги демантираше гласините дека планира да формира нова партија. „Јас ќе продолжам да се борам на вашата страна. Не стартуваме нови партии. Ние ја имаме Републиканската партија. Ќе биде...

Во ДИК доставени и кандидатурите на Пендаровски и Силјановска

Два дена откако во Државната изборна комисија (ДИК), својата претседателска кандидатура, заедно со потписи од над 11.000 подржувачи, ја поднесе Блерим Река, денеска во ДИК беа поднесени и кандидатурите на Стево Пендаровски и на Гордана Силјановска - Давкова. Денеска кандидатурата во ДИК прв ја достави Изборниот штаб на СДСМ и коалицијата. Во името на Пендаровски, материјалите и собраните 32.000 потписи...

Претседателот на ЕП, Тајани, против предлогот за Нобелова награда за Ципрас и Заев

Претседателот на Европскиот парламент Антонио Тајани и заменик - претседател на Европскaта народна партија (ЕПП) во која членуваат партиите на европската десница -  не ја поддржува кандидатурата на Алексис Ципрас и Зоран Заев за Нобелова награда за мир, јави грчка „иЕфимерида“. Тој на седница на Бирото на ЕПП во Атина објасни дека како заменик - претседател на ЕПП не може...

СДСМ: Ѓорчев е првиот кандидат кој обелодени дека сака да застане до Мицкоски, против ЕУ и НАТО

Владимир Ѓорчев е првиот кандидат кој јавно обелодени дека сака да застане рамо до рамо со Христијан Мицкоски, против ЕУ и НАТО, да тргне по антизападните стапки на Груевски и Иванов, се вели во реакцијата на СДСМ за можниот кандидат за претседател од ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев. „Повеќе од 20 години Ѓорчев е дел од ВМРО-ДПМНЕ. Повеќе од 20 години Ѓорчев...

Богов ја повлече кандидатурата за гувернер на Народна банка

На четири дена од истекот на мандатот, гувернерот на Народна банка, Димитар Богов се повлекува од кандидатурата за втор мандат и за тоа веќе го известил претседателот на државата Ѓорге Иванов, кој го предложи за нов гувренерски мандат. Во пишаната изјава за МИА, Богов посочува дека со внимание ја следел дебатата во јавноста поврзана со предлогот по втор пат да биде именуван...

Путин ја предаде неговата кандидатура за претседателските избори

Претседателот на Русија, Владимир Путин и ја предаде на Централната изборна комисија документацијата за поднесување на кандидатура за претстојните претседателски избори. Централната изборна комисија во понеделникот одби да ј регистрира кандидатурата на лидерот на опозицијата Алексеј Навални. Него кандидирањето му е оневозможено затоа што во 2013 година кривично е осуден за проневера од 16 милиони рубљи или околу 236.000 евра. Путин...

Мицкоски со чиста мисла се кандидира за претседател на ВМРО-ДПМНЕ

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ја објави својата кандидатура за претседател на партијата во пресрет на вонредниот конгрес што ќе се одржи утре и задутре во Валандово. Мицкоски, во објавата на „Фејсбук“ вели дека ова за него лично е „една од најсериозните одлуки во животот“. - Во изминатиот период голем дел од членството на ВМРО-ДПМНЕ, членови на партиската структура, членови...

Таравари: Ако гостиварци не ми веруваат, се враќам на лекарската професија

Министерот за здравство во заминување, Арбен Таравари, во неделното интервју на „Радио Слободна Европа“ зборува за проблемите во ресорот што ги затекна и со кои се справуваше, како и за својата кандидатура за градоначалник на Гостивар. - Сега е моментот да видам колку тежам и вредам во мојот град. Ако тие ми веруваат и ми дадат гласови, ќе знам дека вредам...

Хоџај: Косово годинава ќе поднесе барање за кандидатски статус во ЕУ

Косовскиот министер за надворешни работи, Енвер Хоџај, обелодени дека Косово планира во текот на оваа година да поднесе барање во Европската Унија за добивање кандидатски статус. – Сакаме да ги видиме Србија, Македонија, Босна и Херцеговина и Црна Гора како дел од ЕУ, но сметаме дека треба да бидеме наградени за работата што ја работиме во нашата земја и во...

Државјаните на Србија во странство, до утре треба да се пријават за гласање за претседателските избори

Државјаните на Србија кои престојуваат во странство, најдоцна до сабота, 11 март, треба да поднесат барање за да се запишат во единствениот избирачки список за на 2 април да имаат можност да гласаат на претседателските избори, јавува дописничката на „Мета“ од Белград. Тоа барање се поднесува до амбасадите и до конзулатите на Србија во странство. Увид во избирачкиот список може да се...

Јеремиќ ја поднесе претседателската кандидатура

Поранешниот шеф на српската дипломатија, Вук Јеремиќ, денеска на Републичката изборна комисија ѝ предаде околу 15.000 потписи за поддршка на неговата претседателската кандидатура. Јеремиќ рече дека одлучил да се кандидира за претседател затоа што во Србија сè поголем е јазот помеѓу богатите и сиромашните и затоа што е потребно да се промени системот кој престанал да биде во служба на...

Чедомир Јовановиќ најави поддршка за Саша Јанковиќ

Лидерот на Либерално-демократската партија на Србија, Чедомир Јовановиќ, вечерва најави дека неговата партија ќе ја поддржи кандидатурата на Саша Јанковиќ, јави дописникот на „Мета“ од Белград. Тој за телевизија Н1 рече дека на претседателството на партијата ќе предложи да го поддржат Јанковиќ и изрази уверение дека тоа и ќе се случи. - Тоа ќе го изнесам на претседателството на партијата и...

Шешељ ја предаде кандидатурата за претседател на Србија

Еден од функционерите на Српската радикална странка (СРС), денеска ги предаде потписите за поддршка на претседателската кандидатура на лидерот на СРС, Војислав Шешељ, на Републичката изборна комисија (РИК), јавува дописничката на „Мета“ од Белград. Кутијата со 14.000 потписи била излепена со плакати со ликот на Шешељ и со натпис „Најдобриот за претседател“. Шешељ е трет кандидат што ги предаде потписите, а пред...

Томислав Николиќ повторно во трка за претседател на Србија

Претседателот на Србија, Томислав Николиќ одлучи да се кандидира на претстојните претседателски избори иако кандидатурата ја најави и премиерот и лидерот на Српската напредна странка (СНС), Александар Вучиќ. Како што пренесоа српските и руските медиуми, Николиќ тоа го објавил на својот 65 роденден. Тој порано изјави дека не е изненаден со тоа што претседателството на СНС, едногласно го поддржa Александар Вучиќ, но избегна...

Дачиќ го повика Вучиќ да се кандидира за претседател на Србија

Потпретседателот на српската влада и лидер на Социјалистичката партија на Србија, Ивица Дачиќ денеска изјави дека на претседателските избори победа во првиот круг, како кандидат на владејачката коалиција, може да обезбеди само актуелниот премиер и лидер на Српската напредна странка (СНС), Александар Вучиќ, кого го повика да донесе „рационална одлука“. „Го повикувам Вучиќ да донесе рационална одлука која ќе донесе...

Јакимовски: Загадувањето во Карпош доаѓа од другите општини

Загадувањето во општина Карпош претежно доаѓа од другите - соседни општини, каде што домаќинствата користат дрва, ќумур или друг начин на греење, вели градоначалникот на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски, во неделното интервју за „Радио Слободна Европа“. „Загадувањето не е проблем на една општина во Скопје. Загадувањето е проблем од Шар Планина па се до Дервенската клисура. Значи мерки мора да...

Бан Ки-мун нема да се кандидира за претседател на Јужна Кореја

Поранешниот генерален секретар на Обединетите нации, Бан Ки-мун, објави дека нема да се кандидира за претседател на Јужна Кореја и дека се повлекува од политиката. Бан тоа го соопшти на претходно ненајавена прес-конференција во парламентот, по состанокот со лидерите на конзервативните партии, јавува јужнокорејската агенција „Јонхап“. – Се повлекувам од политиката. Жал ми е што разочарав многу луѓе – рече Бан,...

По Турција, и Виктор Орбан го проблематизира членството на Финска и Шведска во НАТО?

Мнозинството од владејачката партија Фидеш на Виктор Орбан во унгарскиот парламент го отфрли предлогот на опозициската Унгарска социјалистичка партија (МСЗП), со кој требаше да се одреди вторник 4 октомври...