fbpx
Таг: канал

таг: канал

Шестмина уапсени за транспорт на дрога од Албанија кон Грција во вредност од околу 200.000 евра

На 12.10.2021 од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција-Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, РЦ Југ и Единицата за брзо распоредување во рамки на Одделот за специјални полициски операции, во полициска акција, беа лишени од слобода 6 лица и запленети 67,5 кг марихуана, вредна околу 200.000 евра, информираат од МВР. „Имено, на 12.10.2021...

МРТВ ќе започне нов програмски канал за детска програма, најдоцна за 20 дена

Средствата кои Македонска радио телевизија ќе ги добие од Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, ќе ги искористи за нов канал специјализиран за детска програма. Ова го најави директорот на МРТВ, Марјан Цветковски, при потпишувањето на договорот во АВМУ, од каде што јавниот дифузер доби 30 милиони денари (488 илјади евра) за набавка на заштитна опрема на новинарите за...

Копале канал за фекална канализација, ископале римски саркофаг

При копање на канал за фекална канализација на булеварот Партизански одреди во населбата Карпош 4, вчера биле пронајдени камен саркофаг од 2-от век, односно од римско време, како и римски надгробни олтари (кипуси), извести Националниот конзерваторски центар. Екипите ангажирани од Град Скопје ги повикале експертите, па артефактите биле извадени во присуство на Вера Атанасовска, археолог - виш конзерватор и директорот...

Се уредува патеката покрај каналот Студенчишта

Општина Охрид, ги привршува подготвителните работи околу изградбата и уредувањето на патеката која ќе го следи каналот Студенчишта, на потегот од бараките на АД „Трудбеник“ до „Билјанини извори“. Делот од патеката кој се уредува во првата фаза е долг 346 метри, додека целокупната, до ресторанот „Котва“, ќе изнесува 560 метри. Првиот дел од патеката треба да биде направена до средината на...

Ќе се нормализира водоснабдувањето на Пелагонија

Изградбата на алтернативниот канал на хидросистемот „Стрежево“ се покажа како успешно решение за надминување на големиот проблем што ова лето ги остави и Битола и пелагониските ниви без вода, а проблем се јави и со доводот на технолошка вода до РЕК-Битола. Бај-пас на каналот, сега се очекува да ги задоволи потребите за водоснабдување на Пелагонија, изјави Марјан Ѓероски, директор на ЈП „Стрежево“. -...

По повеќе од две недели, проработе веб-страницата на Министерството за образование и наука

Веб-страницата на Министерството за образование и наука проработе по повеќе од две недели. Сепак, доколку некој сака да пристапи до објавените содржини, треба претходно да прифати подесувања дека се...