fbpx
Таг: ЈСП

таг: ЈСП

Вработените во ЈСП повторно без плата, Скопје утре повторно без јавен превоз

Утре Скопје повторно останува без јавен превоз. Претседателот на синдикатот Миќо Стојановски, вели дека вработените сè уште не ги добиле јануарските плати заклучно со 15-ти во месецот, според законскиот рок. Тој им се извини на патниците кои нема да може да ги користат услугите на јавниот превоз,и не прецизираше до кога ќе трае штрајкот. „Чекавме до 14:30 часот кога е последниот...

Субвенциите за ЈСП изгласани, автобусите се враќаат на улиците

По целодневно натегање меѓу советниците во Град Скопје, попладнево сепак беа усвоени субвенциите од 11 милиони евра за ЈСП Скопје. Со ова завршува голготата со јавниот превоз и градските автобуси продолжуваат да сообраќаат. Откако првично субвенциите не беа изгласани, бидејќи советничката група на ВМРО-ДПМНЕ се противеше на одлуката, дојдоа советници од другите политички партии кои не беа присутни на првата...

Почеток на сообраќаен хаос без јавен превоз – на постојките наместо автобуси се чека такси

празна автобуска станица - тц Буњаковец
Само пусти автобуски постојки денеска можеа да се забележат низ главниот град, по протестот што следуваше откако на вработените во ЈСП не им беа исплатени декемвриските плати. Градот вриеше од такси возила, во неможност на граѓаните кои немаат сопствени автомобили да стигнат до работните места. По завршувањето на вонредната седница на Советот на Град Скопје, кога не беше изгласана одлуката...

Скопје останува без јавен превоз, советниците од ВМРО-ДПМНЕ не гласаа за субвенции на ЈСП

Два и пол часа советниците во Градот Скопје расправаа дали на ЈСП Скопје треба да му бидат доделени субвенции од 11 милиони евра, за вработените да можат да ја земат декемвриската плата, а јавниот превоз да продолжи да функционира. Жестока дебата се водеше меѓу советниците, за на крајот со 22 „за“ и 13 воздржани да биде донесена одлуката да не...

Јавен градски превоз во Скопје нема да има ако Советот на Град Скопје донесе несоодветна одлука за субвенции

Граѓаните на Скопје утринава само до 9 часот можеа да го користат јавниот градски превоз, а потоа секој се снаоѓаше како стигне за да стигне до работното место или пак до друга дестинација. Синдикатот на ЈСП во 10.30 часот се собра пред Град Скопје каде што се одржува вонредната седница на која треба да се одлучи дали на ЈСП Скопје...

Јавен превоз во Скопје утре ќе има до 9 часот, вработените во ЈСП одат на протест

Автобусите на ЈСП утре ќе вршат превоз на патници од 4.30 до 9 часот изутрина, а од 10.30 часот вработените ќе заминат на протест пред Град Скопје, додека се одржува вонредната седница на Советот на Град Скопје каде што треба да се одлучува дали претпријатието ќе добие субвенции. Автобусите на ЈСП ќе бидат паркирани во базите на претпријатието во Автокоманда...

Од понеделник ќе нема јавен превоз ако не се изгласаат субвенции за ЈСП

Скопјани од понеделник може да останат без јавен превоз доколку Советот на Град Скопје не свика итна седница на која ќе ги изгласа субвенциите за ЈСП за 2024 година, се заканија трите репрезентативни синдикати на Јавното сообраќајно претпријатие. „Репрезентативните синдикати во Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“ ги повикуваат советниците од Советот на Град Скопје итно да свикаат седница на Советот со...

Автобусите во Скопје од утре до понеделник по неделен зимски возен ред

За време на божиќните празници, односно на 6, 7 и 8 јануари (сабота, недела и понеделник), јавниот автобуски превоз во Скопје ќе сообраќа по неделен возен ред, соопшти ЈСП. Од вторник (9 јануари), автобусите ќе продолжат да сообраќаат вообичаено, по редуциран делничен зимски возен ред, кој важи до крајот на зимскиот училиштен распуст. На 7 јануари (недела) нема да работи ниту...

Како да ги продолжите студентските билети за бесплатен превоз во ЈСП за 2024?

Студентите – корисници на студентски годишен билет за бесплатно користење на јавен превоз потребно е да го продолжат истиот, односно да го заверат за 2024 година, доколку сакаат да користат јавен превоз и во текот на наредната година. Билетите треба да ги продолжат студентите од втора и повисоките години, односно оние студенти чии билети имаат важност до 31 декември 2023...

Автобусите на ЈСП в среда по вообичаен, а в четврток по саботен возен ред

Јавното сообраќајно претпријатие Скопје (ЈСП Скопје) денеска соопшти како ќе се одвива јавниот градски и приградски превоз за време на одржувањето на Министерскиот самит на ОБСЕ. Во среда (29 ноември), јавниот превоз ќе сообраќа вообичаено, по зимен делничен возен ред, додека во четврток (30 ноември), автобусите ќе возат по саботен возен ред. Од ЈСП информираат и оти сите билетарници и центри...

Жичницата на Водно од утре ќе работи од 10 до 17 часот

Јавно сообраќајно претпријатие - Скопје (ЈСП) извести дека од утре, 1 ноември, жичницата на Водно ќе работи во зимски режим, односно од 10 до 17 часот. Во период 16-16.30 часот ќе биде последното возење од долу кон врвот, односно во 16.45 часот е последно возење од врвот надолу. Ова работно време ќе се применува до март следната година. И понатаму, секој понеделник...

Јавниот автобуски превоз во Скопје од утре со зголемен број автобуси

Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“ (ЈСП Скопје) соопшти дека од утре јавниот автобуски превоз ќе се одвива според зимскиот возен ред. Тоа значи зголемен број автобуси на ЈСП Скопје и на приватните превозници на градско-приградските линии, со почести пристигнувања на автобуси на постојките. Возниот ред е достапен на веб страницата на ЈСП Скопје.

Бесплатни билети за превоз само за учениците од државните училишта, но не и за оние од приватните

Сите ученици во прва година средно образование кои ги исполнуваат условите за бесплатен превоз (ученици во средни училишта чиј основач е град Скопје), ќе ги добијат во матичните училишта билетите за превоз со автобусите на ЈСП, информираат од ЈСП-Скопје. Во соопштението од претпријатието, не е наведено дека билети ќе добијат и учениците од приватните училишта, иако тоа го побараа...

В недела, поради Прв до врв“ линиите 3 и 3Б ќе сообраќаат до Клинички центар

Јавното сообраќајно претпријатие Скопје информира дека во недела (21 мај), поради одржување на спортско-рекреативната манифестација „Прв до врв“, во период од 9.30 до 10.30 часот, линиите 3 и 3Б ќе сообраќаат до стојалиштето Клинички центар. „Линијата 25 нема да ги реализира поаѓањата во 9.20 и 10 часот од Транспортен центар, односно во 10 и 10.40 часот од Средно Водно. Посочената...

Жичницата на Водно од утре ќе работи еден час повеќе

Од утре жичницата на Средно Водно ќе работи еден час повеќе. Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП) соопшти дека работното време ќе биде од 10 до 18 часот. Согласно одлуката за возен ред за месец април, од 17 до 17.30 часот е последно возење од долу кон врвот, односно во 17.45 часот е последно возење од врвот надолу. Од ЈСП потсетуваат и дека...

Постот произволно тврди дека во автобус биле претепани контролори на ЈСП

Инцидентот во автобус на ЈСП, во кој биле нападнати контролори на јавното претпријатие, ниту се случил предмалку, ниту пак, има потврда дека некој бил претепан, како што произволно се тврди во постот.  Во полицискиот билтен инцидентот е пријавен на 6 март 2023 година, значи тој не се случил предмалку, туку еден ден претходно. Исто така, според пријавеното, двајцата контролори...

Градските советници го одбија предлогот милениците да се возат во автобусите на ЈСП

Во автобусите на ЈСП нема да можат да се возат миленици. Советот на Град Скопје не ја прифати иницијативата на „Зелен хуман град“ (ЗХГ), домашни миленици да можат да се возат во јавниот превоз. Во своето образложение на иницијативата, Драгана Велковска од ЗХГ рече дека милениците, додека се возат во јавниот превоз, би биле затворени во транспортер. „Самата иницијатива не ја...

ЈСП го објави возниот ред на автобусите за новогодишните празници

Јавното сообраќајно претпријатие - Скопје (ЈСП) соопшти дека в сабота, 31 декември, возилата од јавниот превоз ќе сообраќаат по саботен возен ред, а в недела, првиот ден на новата година, ќе возат по неделен возен ред, при што првите вклучувања на возилата ќе бидат подоцна од воообичаеното, а останатите согласно неделниот возен ред. В понеделник ќе се вози по неделен...

По барањето на премиерот, приватните превозници ги тргнаа блокадите од пред Град Скопје

Откако премиерот Димитар Ковачевски денеска рече дека нема намера да ги прими приватните превозници на средба додека траат блокадите, возачите од „Слобода превоз“ и „Макекспрес“ попладнево ги тргнаа автобусите што беа паркирани на булеварот „Илинден“ пред Град Скопје. Приватните превозници денеска изјавија дека ќе ги тргнат блокадите за да се оствари средбата со премиерот Ковачевски, која што ја побараа од...

Контраспин: Најголемите партии спинуваат за договорот на ЈСП со „Пуцко Петрол“

Помеѓу фиксна цена на горивото и фиксна цена на маржата има огромна разлика. Но, најголемите политички партии во државата ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ упорно со денови спинуваа околу ова прашање и со јавноста комуницираа со ставови дека ЈСП ќе му плаќа на „Пуцко Петрол“ фиксна цена за гориво од по околу 2 евра за литар, иако цената на дизелот паѓа...

Ковачевски ја заборави сопствената улога во медиумскиот сектор – извинувањето е лицемерно

На Ковачевски и на СДСМ никој друг не им е виновен што не сторија ништо позначајно реформски во медиумскиот сектор, а што било нивна должност, вклучувајќи го и тешкото...