fbpx
Таг: Јавна соба

таг: Јавна соба

Протест за Јавна соба: Не ни требаат ветувања, ни требаат санкционирани сторители и правда за жртвите (галерија)

„Јавна соба е кривично дело“, „Држава што угнетува е држава што силува“, „Ти не си виновна“ се дел од паролите на денешниот протест за случајот Јавна соба пред Министерството за внатрешни работи. Оттаму граѓаните се упатија кон Скопското јавно обвинителство каде од институциите побараа санкционирање на сторителите, поддршка за жртвите, но и вметнување на онлајн сексуалното вознемирување во Законот. „Јавна...

Обвинителот Јовески за „Јавна соба“: Потребни се измени на Кривичниот законик и јакнење на свеста на граѓаните

Со употребата на технологијата, интернет комуникацијата, со глобализацијата, се јавуваат и нов вид на кривични дела кои претходно не сме биле ниту во можност да ги предвидиме. Затоа ги поддржувам предлозите за дополнување на Кривичниот законик со кривичните дела „демнење“и „сексуално вознемирување“. Ова го вели републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески во интервју за Дојче веле. Тој потенцира дека од не...

По скандалот со „Јавна соба“, Маричиќ најавува законски измени и ново кривично дело „демнење“

Министерот за правда Бојан Маричиќ денес се сретна и разговараше со Ана, една од дeвoјките жртви на групата „Јавна Соба“. Тој изворно се информираше за страдањето низ кое минува Ана, но и другите девојки чии фотографии и лични податоци беа злоупотребени во веќе затворената група. Маричиќ и честиташе на храброста јавно да проговори за нејзините премрежја и за нејзиниот јавен...

Заштитата на личните податоци – одново во фокусот

Го одбележавме и 28 јануари – Европскиот ден за заштита на личните податоци. Веројатно немаше да биде толку забележан во нашата јавност, ако не коинцидираше со скандалот на тешко нарушување на приватноста – скандалот „Јавна соба“. Во 1981 година на овој ден Советот на Европа ја отвори за потпис Конвенцијата 108 за заштита на личните податоци. Сега е во тек...

Во среда протестен марш за поддршка на жртвите од Телeграм групата „Јавна соба“

На 3 февруари, во среда со почеток од 14:30 часот, Платформата за родова еднаквост ќе организира протестен марш за поддршка на сите жртви на криминалната група „Јавна соба“. Тие бараат од државните институции да го решат случајот, а на жртвите да им обезбедат соодветна заштита. Маршот ќе започне пред МВР, а ќе заврши пред Јавно обвинителство. И на двете локации...

„Јавна соба“ е затворена, но МВР истражува слична таква група на „Телеграм“

Telegram
Групата „Јавна соба“ е затворена, информираше министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, на неговиот фејсбук-профил. „Го поздравувам ваквиот чекор на платформата Телеграм и порачувам дека оние што го прекршиле законот ќе бидат казнети бидејќи ние целосно ги документираме случаите. Истовремено, апелирам за внимателност бидејќи на платформата Телеграм има и друга слична група и ние соодветно ќе постапиме и за членовите...

МВР привела четири лица директни учесници во Јавна соба, истрагата продолжува

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски информираше дека денеска се приведени вкупно четири лица, двајца од Битола, еден од Велес и еден од Штип, директни учесници во Јавна соба на Телеграм. „Се работи на откривање кој ја креирал ваквата група и кои се биле членови. Секој еден кој се наоѓа во групата ќе се истражи и ќе понесе кривична одговорност,“...

Приведени две лица од телеграм групата „Јавна соба“, една од жртвите јавно сведочи за пеколот низ кој поминува

Telegram
Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски соопшти дека се приведени две лица во врска со случајот „Јавна соба“ и дека се преземаат други мерки кон другите лица. https://twitter.com/o_spasovski/status/1354757918390939649?s=20 Една година по обелодувањето на случајот со групата „Јавна соба“, каде се споделуваат порнографски и еротски фотографии и видеа од девојки, група со истото име повторно се актуелизираше деновиве на апликацијата за пораки...

За два дена ќе се знае што кријат телефоните на креаторите на „Јавна соба“

За два дена ќе биде познато што открила истрагата во врска со случајот „Јавна соба“, групата на „Телеграм“ во која членовите споделуваа порнографски материјали од девојки, а која беше избришана откако за неа се дозна во јавноста. Како што информира за „Мета.мк“, Славјанка Петровска, заменичката министерка за внатрешни работи, засега нема нови пријави од девојки кои биле злоупотребени во групата,...

Седум девојки од Скопје, Кичево, Тетово и Штип пријавиле дека биле злоупотребени во „Јавна соба“

Седум девојки од Скопје, Кичево, Тетово и Штип пријавиле во Бирото за јавна безбедност дека нивни фотографии се злоупотребени во групата „Јавна соба“ на мобилната апликација „Телеграм“, вели за „Мета“ Славјанка Петровска, заменик министерка за внатрешни работи повикувајќи ги притоа сите кои биле злоупотребени да пријават во најблиската полициска станица. - Се работи на обезбедување на податоците за сторителите на...

Чулев: Се трага по уште еден администратор на „Јавна соба“, ќе се покренат кривични пријави

Заврши разговорот со организаторот на затворената група „Јавна соба“, каде се споделуваа интимни фотографии и видеа, како и со еден од администраторите, а по друг администратор се трага, изјави техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев, при посетата на Штип. -По еден од администраторите на групата интензивно се трага. Останува деновиве да се покренат и конкретни кривични пријави согласно Кривичниот...

„Јавната соба“ ја покажа темната страна на затворените интернет групи

Последниот случај со компромитирачки фотографии споделени во мрежа на апликацијата „Телеграм“ кој сѐ уште ја бранува јавноста, е пример кој докажува дека младите не знаат како да ги заштитат своите лични податоци и да ја зачуваат својата приватност на Интернет. По повод 28 јануари - Европскиот ден на заштита на личните податоци побаравме одговори од повеќе компетентни соговорници за...

Најавени кривични пријави за креаторот и администраторот на „Јавна соба“

Две лица, од кои едниот креатор, а другиот администратор на групата „Јавна соба“, на апликацијата за брзи пораки „Телеграм“, вчера биле повикани во полициска станица. Како што информира на својот профил на Фејсбук дополнителната заменичка министерка Славјанка Петровска, продолжува истрагата на Бирото за јавна безбедност во врска со групата. „Вчера вечер во полициска станица беа повикани две лица, од кои едното...

Има уште групи како „Јавна соба“ за кои јавноста не знае

Групата „Јавна соба“ на мобилната апликација за инстант пораки „Телеграм“ деновиве ја разбранува јавноста заради тоа што во неа се споделувале фотографии од разголени девојки меѓу кои наводно има фотографии и од малолетни лица. Целиот скандал наметнува повеќе прашања, меѓу кои и зошто е избрана токму „Телеграм“ комуникациската апликација за оваа намена, кој сѐ може да креира ваква група,...

ХЕРА: „Јавна соба“ и насилството меѓу младите е аларм за воведување сексуално образовaние

Случувањата со „Телеграм“ и затворената група „Јавна соба“ се проблем за кој алармираме веќе долго време, велат од Асоцијацијата за здравствена едукација и истражување ХЕРА. Од таму додаваат дека врсничкото и родово базираното насилство се секојдневен проблем со кој се соочуваат младите, во и надвор од училиштата. „Ако барате виновници, не ги барајте кај младите. Нивните однесувања се резултат, односно последица...

Со серија настани се одбележува Меѓународниот ден на младите

Меѓународниот ден на младите, 12 август, денеска ќе биде одбележан со серија на настани. Со две панел дискусии што ќе се одржат во „Јавна соба“, со почеток од 18 часот, Агенцијата за млади и спорт (АМС) денеска ќе го одбележи овој датум. На првата панел дискусија на тема „Младински центри“, ќе говорат директорот на АМС, Дарко Каевски и Драган Атанасов...

Млади балкански дизајнери со изложба во Скопје

Една од најзначајните изложби „Млади балкански дизајнери“ (Young Balkan Designers) која го обединува секторот за дизјан од регионот, ќе биде повторно претставена за време на одржувањето на „Скопска недела на дизајнот“ (Skopje Design Week) од 23 до 27 ноември во „Јавна соба“. Темата на изложбата оваа година е со наслов „Њу аналог“ (New Analogue) и ќе донесе продукти што го содржат...

„Вкусот на Франција“ в понеделник во Скопје

Амбасадата на Франција и Францускиот институт во Скопје, в понеделник, на 21 март во 18.30 часот во соработка со „Јавна соба“, го организираат по втор пат настанот „Вкусот на Франција“. Готвачот Марк де Јонг ќе подготви вечера за 200 гости. „Вкусот на Франција“ е организиран по иницијатива на реномираниот готвач Aлен Дикас и на Министерството за надворешни работи и меѓународен...

Д-р Жан Митрев не измислил лек за подобрување на видот

Не е вистина дека посочениот „лек“ О капс го измислил д-р Жан Митрев, ниту го препорачува, ниту има докази дека го подобрува видот, како што се тврди во објавата....