fbpx
Таг: Јавна соба

таг: Јавна соба

Дизајнерката Мирјана Јосифоска ја презентираше новата колекција на „Моден викенд Скопје“

Младата модна дизајнерка Мирјана Јосифоска синоќа во „Јавна соба“ ја презентираше нејзината најнова колекција „Циклус/Cycle“. Мирјана Јосифоска е млада модна дизајнерка со повеќегодишно искуство во изложби на своите креации, а позната е по своите рачно изработени шапки со занаетчиски техники кои се дизајнирани на видно уникатен начин и за кои во емисијата „Шорткат“ веќе објавивме прилог. Материјалите што ги користи...

„Разговори со експерти“ в сабота во Јавна соба

„Разговори со експерти“, настанот организиран од Гете институтот, кој е наменет за родители, ќе се одржи в сабота во Јавна соба. Дискусиите треба да доловат различни перспективи на феноменот на дигиталниот свет, на кој нивните деца и тие самите се изложени како родители. „Интервенцијата „Проѕирниот човек“ содржи повеќе делови - изложба, натпервари за ученици, награда за најдобар наставник по германски...

На 14 октомври ќе се отвори студентската изложба за дизајн „Децениум“

На 14 октомври во пет изложбени простории во центарот за дизајн и иновации „Јавна соба“ ќе се отвори студентската изложба за дизајн „Децениум“, информираат од Школата за дизајн, уметност и технологија. Станува збор за завршна изложба на студентите од Академиите за графички дизајн, моден дизајн, ентериер и продукт дизајн, визуелни уметности (мултимедија) и веб дизајн (UX/UI+). Публиката ќе има можност да...

Утре ќе се одржи ДОБРО УТРО КРЕАТИВЦИ 2.0 – Саем за размена на креативни искуства и размисли

Утре во „Јавна соба“ по вторпат ќе се одржи Саемот за размена на креативни искуства и размисли насловен како „ДОБРО УТРО КРЕАТИВЦИ“. Настанот е во организација на „Скала Магазин“ - прва дигитална платформа за дизајн и современа уметност, која е отворена за промоција на домашните млади креативци, нивно поврзување со индустријата и поддржување на културните настани и сцена, а...

Перформансот „СРАМ“ на Ангела Стојановска ќе се одржи утре во Јавна соба

Перформансот „СРАМ“ на независната уметница Ангела Стојановска ќе се одржи утре (11.05.2022) во Јавна соба со почеток од 20 часот. Темата на перформансот симултано обработува неколку аспекти на односот на општеството кон женското тело, храната и сликата за самите себеси која ваквиот општествен амбиент ни ја наметнува. „Ова е моето простување со срамот од моето тело, од храната, од живеењето...

„Шорткат“: Јавниот превоз сè помалку атрактивен за младите

Во фокус на новата епизода на емисијата „Шорткат“ е интересот на младите за користење на јавниот градско-приградски превоз, кој забрзано опаѓа. Младите го користат само затоа што мораат, односно немаат дуга опција. Доколку имаат можност за избор, пак, најголем дел од нив би одлучиле да возат автомобил. Во ова издание на „Шорткат“ ги прикажуваме резултатите од онлајн анкетата што...

Случајот „Јавна соба“ решен со затворски казни од 4 години за обвинетите

Основниот кривичен суд Скопје денес изрече две затворски казни од 4 години за главните обвинети за случајот „Јавна соба“. Основачот на групата, Дарко Костовски и модераторот Михаил Паневски одговараа за кривично дело за злоупотреба на фотографии од голи жени и девојки како и лични податоци (име, презиме, телефонски број, адреса на живеење) и нивно дистрибуирање во групата „Јавна соба“ на...

МВР достави докази до обвинителството за третата „Јавна соба“ на Телеграм

Полицијата спроведе брза истрага за случајот со групата „Јавна соба“ која по трет пат беше отворена на социјалната мрежа Телеграм, а доказите се испратени до Основното јавно обвинителство (ОЈО). „МВР веднаш постапува за оваа нова група согласно сите надлежности, а и веднаш го известивме обвинителството“, изјавија од полицијата за Мета.мк, но сè уште нема информација колку и кои лица се...

„Ego disco“- дизајн-изложба на академијата „Џолев и уметностите“

Вчера се одржа финалната претставка на делата кои ги изнесоја учениците на академијата за учебната 2020/2021 година во Школата за дизајн и уметност „Џолев и уметностите“. Истата се одржуваше во просториите на „Јавна соба“, веднаш по доделувањето на завршните дипломи на учениците. Учество во концептот на „Ego disco“ (латински: Јас учам) земаа ученици од Академиите за графички дизајн, визуелни уметности,...

Маричиќ: Направивме законски измени за да не ни се повторат напади врз новинари и случаи како „Јавна соба“

Министерот за правда Бојан Маричиќ на денешната прес-конференција објави дека во Владата поминале измените на Кривичниот законик, со кои заштитата на медиумските работници и жените се издигнува на многу повисоко ниво. Според министерот, овие измени ќе придонесат за намалување на случаите за напади и закани кон новинари. „Во иднина нападот врз медиумските работници ќе се третира исто како напад врз...

Поднесено обвинение за креаторот и за администраторот на групата „Јавна соба“​

Основното јавно обвинителство Скопје поднело обвинителен акт против основачот и против администраторот на групата „Јавна соба“ на Телеграм, соопшти обвинителството. Двајцата обвинети, на возраст од 32 години и од 21 година се товарат производство и дистрибуција на детска порнографија, , според член 193-а, став 3, а во врска со став 1, од Кривичниот законик. „Во периодот од 19 декември 2019...

Протестен осмомартовски марш: Непостапувањето е соучество, порачаа демонстрантите

Со транспарент „Непостапување е соучество“ и граѓани облечени во црно во знак на револт, собрани пред главниот влез на Министерството за внатрешни работи започна протестниот марш на Платформата за родова еднаквост за случајот „Јавна соба“ кој потоа заврши во паркот Жена борец. „Од името на понижените, малтретираните, застрашените, прогонуваните и убиените девојки и жени денес ја изрекуваме следнава пресуда: Виновни...

ОЈО: Истрагата за „Јавна соба“ е во завршна фаза, за „Јавна соба 2“ се водат предистражни постапки во повеќе обвинителства

Основното јавно обвинителство (ОЈО) ги комплетира и материјалните докази за кривичното дело Производство и дистрибуција на детска порнографија по член 193-а став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик за кое е отворена истражна постапка против две лица во предметот за случајот „Јавна соба“. „Во периодот од 19.12.2019 година до 28.01.2020 година, двајцата осомничени, како основач и модератор...

Платформата за родова еднаквост најави протестен марш за случајот „Јавна соба“ на 8 Март

Платформата за родова еднаквост на 8 Март организира протестен марш со цел да упати порака и да побара од институциите темелно расчистување на случајот „Јавна соба“. Маршот ќе започне во 15 часот пред Министерството за внатрешни работи (МВР) на ул. Димче Мирчев бр.9, главен влез, а ќе заврши во Парк Жена Борец. И на двете локации ќе се обратат...

Vaksajns.mk vs Јавна соба (Видео)

Во нејзиното ново видео Кика Авеиро зборува за Јавна соба и за неодамнешните случки со веб-страницата vaksajns.mk. „Сопственикот на vaksajns.mk вели: Ми изгледа многу опасно кога вакви сатирични случаи се спроведуваат од органите на власта многу побрзо од оние што се навистина сериозни - и е сосема во право“, вели Авеиро. Погледнете го видеото: https://youtu.be/eExNztM8e_c

Платформа за родова еднаквост: Бараме контрола врз работата на обвинителите кои не доволно стручно и професионално ја вршат функцијата (галерија)

Бараме ефикасна и ефективна заштита на жртвите на родово засновано насилство. Затоа, Љубомир Јовевски, јавен обвинител на РСМ и Ацо Колевски претседател на Советот на јавни обвинители ве потсетуваме на обврската за навремено и ефикасно кривично гонење на сторителите согласно кривичниот законик, порачаа денеска на прес-конференција пред Основното јавно обвинителство од Платформата за родова еднаквост, мрежа од здруженија кои...

Полицискиот синдикат бара да не се генерализира цела полиција поради случајот „Јавна соба“

Нема да дозволиме како Синдикат, поедини случаи да бидат генарилизирани и на тој начин да се навредуваат и омаловажуваат полициските припадници дека се непрофесинални, неетички, а најмалку дека се родово несензибилизирани или во рамките на своите полициски постапувања и овлстувања истите се водени од прерасуди и стереотипи, порачуваат од Македонскиот полициски синдикат по вчерашните наводи на Платформата за родова...

Платформа за родова еднаквост: Бараме резултати за случајот „Јавна соба“ до 8 март, во спротивно ќе протестираме

Очекуваме кривичен прогон на сторителите на случајот „Јавна соба“ и за полнолетните жртви на случајот, а не само за делото „производство и дистрибуција на детска порнографија“. Бараме итна испорака на резултати на нашите барања, со рок до 8 март, кои ќе ни покажат дека конечно преземате мерки и започнувате со нивна реализација, во спротивно ќе протестираме додека работите не...

Владата и граѓанските здруженија заедно против родово и сексуално насилство, „Јавна соба“ ги забрзува законските измени

Покрај законската регулатива и превентивните мерки што секоја институција во системот за заштита има обврска да ги преземе заради елиминирање на насилството врз жените и семејното насилство, посебно е важна законската обврска за брзо и ефикасно постапување на Јавното обвинителстo и на судовите во изрекувањето на итни и на привремени мерки за заштита. Обвинителството и судот треба да ја...

Креаторот и администраторот на „Јавна соба“ уапсени, Обвинителството бара притвор за нив

Основното јавно обвинителство (ОЈО) од Скопје во текот на вчерашниот ден до Министерството за внатрешни работи (МВР) издаде наредба за лишување од слобода на две лица – креаторот и администраторот на групата „Јавна соба“ на социјалната мрежа Телеграм. По наредбата е постапено и лицата се лишени од слобода, информираат од ОЈО. Надлежниот јавен обвинител денеска донесе Наредба за спроведување истражна...

Ковачевски ја заборави сопствената улога во медиумскиот сектор – извинувањето е лицемерно

На Ковачевски и на СДСМ никој друг не им е виновен што не сторија ништо позначајно реформски во медиумскиот сектор, а што било нивна должност, вклучувајќи го и тешкото...