fbpx
Таг: Хилари Клинтон

таг: Хилари Клинтон

Хилари Клинтон не била уапсена во 2016 година

Видеото прикажано во прилог на објавата на кое се гледа како Хилари Клинтон се онесвестува, при што притрчуваат луѓето од нејзиното обезбедување за да ја задржат, е злоупотребено во постот со цел да се манипулира јавноста дека таа не се онесвестила, туку давала отпор при апсење. Вест за апсење на Клинтон за време на комеморацијата за 11 септември во...

Пожар на имотот на Хилари и Бил Клинтон

Пожар избил на имотот на поранешниот претседател на САД, Бил Клинтон и неговата сопруга Хилари, која му беше противкандидат на актуелниот претседател Доналд Трамп. Полицијата во 14.50 часот по локално време вчера, примила дојава за пожар на вториот кат на помалиот објект на имотот на Клинтон во Чапаква, во државата Њујорк, кој го користи Тајната служба. Нема информација за повредени во...

Трамп: Тоа со Манафорт било пред многу години, зошто Хилари не е во фокусот?

Претседателот на САД, Доналд Трамп, по повод обвинувањата против поранешниот шеф на неговата кампања, на „Твитер“ порача дека фокусот би требало да биде на Хилари Клинтон. Трамп повторно ја употреби конструкцијата „нечесната Хилари“. „Извинете, но ова било пред многу години, пред Пол Манафорт да стане дел од кампањата на Трамп. Зошто нечесната Хилари и демократите не се во фокусот“, праша Трамп. https://twitter.com/realDonaldTrump/status/925005659569041409 Поранешниот шеф на неговата...

Хилари Клинтон формира ново политичко движење – „Заеднички напред“

Хилари Клинтон соопшти дека формирала ново политичко движење „Заеднички напред“, чија цел е да им помага на групите што ги поттикнуваат луѓето да се ангажираат во политиката и тие кои се против администрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, јавуваат светските агенции. Како што коментираат американските медиуми, формирањето на движењето го означува враќањето на Хилари Клинтон на политичката сцена по нејзиниот...

И Пенс, како Клинтон, вршел државни работи преку приватна е-пошта

Американскиот потпретседател Мајк Пенс ја користел својата приватна е-пошта за вршење јавни работи во време додека бил гувернер на американската држава Индијана, покажуваат јавните податоци во кои имале увид „Индијанаполис стар“. Весникот вчера објави дека е-пораките, кои се добиени по барање за јавен пристап на податоци, покажуваат дека Пенс, додека бил на таа функција, комуницирал со советниците преку налог на „АОЛ“...

Електорите денеска ќе гласаат за претседател на САД

САД денеска официјално избираат претседател така што група од 538 електори ќе гласаат. Се очекува тие да ја потврдат победата на Доналд Трамп. Трамп на изборите на 8 ноември, врз основа на гласовите на избирачите, доби мнозинство електори. Според системот од 18 век, секоја сојузна држава во САД има различен број на електори, пропорционално на бројот на жители. Електорските гласови ќе...

Хилари Клинтон призна дека е разочарана од поразот на претседателските избори

Во своето прво појавување во јавноста по големиот пораз на претседателските избори во САД од Доналд Трамп, претседателската кандидатка на демократите, Хилари Клинтон, не ја скри својата разочараност. Во говорот што го одржа во Вашингтон, таа рече дека по објавувањето на резултатите не сакала „никогаш повеќе да го напушти својот дом“. - Ќе признаам дека доаѓањето тука не беше лесна работа. Имаше...

Клинтон го обвинува директорот на ФБИ за поразот на изборите

Демократската кандидатка на претседателските избори во САД, Хилари Клинтон, го обвини директорот на ФБИ, Џејмс Коми, за нејзиниот пораз на изборите на 8 ноември. Хилари Клинтон, на затворена конференција, со главните донатори на Демократската партија, соопштила дека анализите покажале дека изјавите на директорот на ФБИ влијаеле на крајниот исход од изборите. Дел од говорот „протече“ во американските медиуми. „Постојат повеќе причини...

Протести во повеќе градови во САД поради победата на Доналд Трамп

Mасовни протести во повеќе американски градови имаше синоќа по изборната победа на Доналд Трамп. Демонстранти излегоа на улиците на Њујорк, Филаделфија, Чикаго, Бостон, Сиетл, Портланд, Сан Франциско и на Вашингтон, извикувајќи „Не е мојот претседател“ - фраза, која стана популарен хаштаг и на „Твитер“. Илјадници луѓе излегоа на Шестата авенија во Њујорк, на која се наоѓа кулата „Трамп“, каде е бизнис-империјата...

Хилари Клинтон: Резултатите беа болни за мене, но му посакувам успех на Трамп

Демократската кандидатка за американски преседател, Хилари Клинтон, денеска изрази надеж дека нејзиниот противкандидат во изборната трка, републиканецот Доналд Трамп, ќе биде успешен претседател на сите Американци. Во својата прва изјава по изборниот пораз, Клинтон изјави дека резултатите од изборите биле болни за неа и дека е разочарана, но му посака успех на Трамп и нагласи дека му понудила соработка. – Синоќа му...

Доналд Трамп стана претседател на САД во неизвесна трка до самиот крај

Републиканскиот кандидат за претседател, Доналд Трамп, во неизвесна и непредвидлива трка до самиот крај, ја победи противкандидатката од Демократската партија, Хилари Клинтон, и стана 45. претседател на Соединетите Aмерикански Држави. Американскиот милијардер, според анализата на „Њујорк тајмс“, ги освои потребните 270 електорски гласови од сојузните држави Кентаки, Индијана, Западна Вирџинија, Оклахома, Тенеси, Мисисипи, Алабама, Јужна Каролина, Северна Дакота, Јужна Дакота,...

Доналд Трамп на чекор да стане 45. претседател на САД

Републиканскиот кандидат за претседател, Доналд Трамп, во трка неизвесна до самиот крај, е на чекор до победата против кандидатката на Демократската партија, Хилари Клинтон, за претседател на Соединетите Американски Држави. Американскиот милијардер, според „Њујорк тајмс“, засега има освено 266 електорски гласови, а за победа потребни му се 270. Поранешната државна секретарка, Клинтон, пак, засега има ги освоено гласовите на 218 елекорати. Сè уште се...

Голема излезност на гласачите на претседателските избори во САД

На најголем дел од избирачките места во Соединетите Американски Држави забележана е голема излезност на гласачите, кои гласаат за нов претседател и избираат помеѓу републиканецот Доналд Трамп и демократската кандидатка Хилари Клинтон, јавуваат светските медиуми. Кандидатот Доналд Трамп гласал со сопругата Меланија во Њујорк и на гласачкото место стигнал со големо обезбедување, точно во 11 часот по локално време. На прашањето за...

Изборен ден во САД, неизвесна изборна трка помеѓу Клинтон и Трамп

Околу 225 милиони Американци денеска на претседателски избори ќе избираат помеѓу републиканецот Доналд Трамп и демократската кандидатка Хилари Клинтон. Медиумите пишуваат, повикувајќи се на анкетите, дека изборите се неизвесни како никогаш досега, а најновата анкета на „Блумберг“ покажува дека Клинтон е во водство за три проценти во однос на Трамп. Предизборната кампања ја одбележа беспоштедната борба на двајцата кандидати и постојаните...

Американците избираат претседател помеѓу Клинтон и Трамп

Претседателските избори во САД, на кои ќе гласаат 225 милиони Американци, ќе се одржат денеска, а трката ќе се води помеѓу демократската кандидатка Хилари Клинтон и републиканецот Доналд Трамп. Ќе се гласа во еден еден круг во секоја од 50 американски сојузни држави и во градот Вашингтон. Повикувајќи се на спроведените анкети, медиумите оценуваат дека изборите никогаш досега не биле понеизвесни, а...

Клинтон: Ако победам, ќе ја обединам земјата

Демократскиот кандидат за претседател на САД, Хилари Клинтон, истакна дека ако биде избрана, таа ќе ја обедини земјата. - Работа ми е да ја обединам земјата – им рече Клинтон на новинарите додека влегуваше во авионот, заминувајќи на првиот од четирите митинзи на последниот ден на кампањата. Клинтон истакна дека навистина сака да биде „претседател за сите“ и за тие што ќе...

Клинтон и Трамп во трка по неопределените гласачи

Претседателските кандидати на САД, Доналд Трамп и Хилари Клинтон, посетија повеќе држави, во обид да придобијат гласачи пред изборите на 8 ноември. Трамп ги посети неопределените држави Пенсилванија, Северна Каролина и Флорида, односно третата најголема држава во САД, каде анкетите покажуваат изедначена трка. Тој денеска ќе води кампања на територија која традиционално е на Демократската партија, во знак оти не се...

Асанж: Русија нема врска со мејловите, жал ми е за Хилари

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, негираше дека Русија има каква било врска со објавувањето на мејловите на кандидатката за претседател на САД, Хилари Клинтон. - Хилари Клинтон неколкупати изјави дека 17 американски разузнавачки служби откриле врска помеѓу Русија и нашите објави. Тоа не е вистина – можеме да кажеме дека руската влада не е извор на нашите информации – рече...

Обама му порача на ФБИ да не оперира со некомплетни информации

Американскиот претседател Барак Обама вчера ја бранеше кандидатката за претседател на демократите, Хилари Клинтон, и го критикуваше ФБИ поради новото објавување на електронски пораки поврзани со приватниот сервер, порачувајќи дека нема простор за мешање во истражните процеси. По објавата на ФБИ, Белата куќа соопшти дека имаат доверба во директорот Џејмс Комеј, кој Обама го именуваше, а кој, инаку, е републиканец кој...

Клинтон и Трамп во жолчна расправа поради Русија

Кандидатите на претстојните претседателски избори во САД, Хилари Клинтон и Доналд Трамп, се судрија во завршната дебата во кампањата околу Русија, откако Клинтон директно го обвини рускиот претседател Владимир Путин дека ги наредил хакерските напади за да му помогне на нејзиниот ривал од редовите на републиканците да победи. Расправата околу Русија била само дел од размената на тешки зборови за...

НСЗР најавува штрајк доколку нема линеарно зголемување на платите

Правилно и законски да се исплати платата, согласно Законот за минимална плата, побара Независниот синдикат на здравствени работници на денешната прес-конференција. Независниот синдикат при КСОМ најави протести за време на...