fbpx
Таг: Хелсиншки комитет за човекови права

таг: Хелсиншки комитет за човекови права

Хелсиншки комитет: Надлежните мора итно да создадат услови за образование и за децата со попреченост

Хелсиншки комитет за човекови права, Скопје апелира до сите релевантни институции, кои одлучуваат за начинот на работа на училиштата во новата учебна година, да ги земат предвид и потребите на децата со попреченост, односно да обезбедат соодветни услови за нивно непречено вклучување во образовниот процес. „Уште со почетокот на пандемијата на ковид-19, децата со посебни образовни потреби, а особено децата...

Синдикатите со одговор на поскапувањето на струјата – ако не се зголемат платите, во протести и штрајкови

Рекордното зголемување на цената на електричната енергија за домаќинствата во Северна Македонија за 7,42 отсто, предизвика реакции на граѓаните, но не и само од нив. Претседателството на највисоките тела на Сојузот на синдикати на Македонја, коешто се состои од 18 синдикати, ќе се состане во петок за да дискутира и да заземе став за мерките што ќе им ги...

Хелсиншки: 86 отсто од инцидентите за говор на омраза лани биле по основ на етничка припадност

По повод Европскиот ден на жртвите на криминалот од омраза, Хелсиншкиот комитет за човекови права го објави Годишниот извештај за криминалот од омраза за изминатата 2019 година. „Во периодот од 1 јануари до 31 декември 2019 година, МХК регистрираше вкупно 159 инциденти и дела од омраза. Инцидентите беа регистрирани веднаш откако беа пријавени од страна на медиумите или Министерството за...

Во Хелсиншки комитет граѓаните може да пријавуваат прекршувања на избирачкото право

„Со оглед дека веќе започна гласањето во рамки на предвремените избори за пратеници во Собранието на Република Северна Македонија, Хелсиншкиот комитет за човекови права ги известува граѓаните дека имаат можност да пријават евентуални прекршувања на нивното избирачко право и во Комитетот, на телефонските броеви (0)2 3119 073 и 072 278 436, или на  [email protected] “, соопштија од Хелсиншки. Потсетуваат дека...

Хелсиншки комитет: Годинава пораснал бројот на пријави за говор на омраза

Во периодот од 1 јануари до 30 април годинава, евидентирани се 298 пријави по различни категории за говор на омраза до веб-платформата govornaomraza.mk, покажува мониторингот на Хелсиншкиот комитет за човекови права, спроведен со фокус на три пилот општини: Штип, Битола и Тетово. „Забележителен е порастот на пријави споредено со 2019 година. По прогласувањето на вонредната состојба, фокусот од парламентарните избори,...

Хелсиншки комитет: Корона кризата доведе најмногу до прекршувања на работничките права на жените

Во периодот од 10 март до 30 јуни регистрирани се 197 случаи на повреди на правата од работен однос, кои се однесуваат на 2.723 работници, информираат од Хелсиншкиот комитет за човекови права. Оттаму додаваат дека повеќе од 60 отсто од пријавите се однесуваат на работничките, со што корона кризата неизбежно доби и родова димензија. „Најкритични беа првите шест недели по...

За две години МВР евидентирало четири кривични дела од омраза по основ на сексуална ориентација

Говорот на омраза кон ЛГБТИ заедницата континуирано се шири, но бавно се евидентира и санкционира. Тоа најлесно може да се забележи на социјалните мрежи, но го потврдуваат и податоците од Министерството за внатрешни работи. Оттаму за Мета.мк изјавија дека започнале со месечно евидентирање на кривичните дела од омраза од јануари 2018 година. „Имено во периодот од 2018 година заклучно со...

Хелсиншкиот комитет поднесе пријава против академик Ќулавкова за твитот со говор на омраза

Хелсиншкиот комитет за човекови права поднесе пријава против академик Катица Ќулавкова за нејзината изјава на социјалните мрежи со која поттикнува нетрпеливост помеѓу етничките заедници, а за која извести Мета.мк. Според една од водечките организации за заштита на човековите права во Република Северна Македонија, твитот на Ќулавкова „Цената на соживотот ја плаќаме со животот.“ имплицира дека причината за ширењето на вирусот...

Институциите да развијат нови начини за пријавување семејно насилство и транспарентно известување, бараат невладините

Потребна е поголема информираност за заштита и превенција од семејно, родово базирано и интимно партнерско насилство, како и достапност и видливост на информациите, се вели во последната анализа на Националната мрежа против насилство врз жените и семејно насилство за периодот од 14 април до 15 мај 2020 година. Оттаму посочуваат дека иако дел од државните институции се ангажирале и...

Синдикатите незадоволни: Владата не ги прифати нашите забелешки за третиот пакет мерки

Повеќе синдикати, граѓански организации и здруженија не се согласни со третиот пакет мерки за економска помош на Владата и реагираат дека е тој донесен без усогласување со нивните ставови и барањата, посочени на заедничкиот состанок со владините претставници. Во нивното заедничко соопштение стои дека Владата не прифатила ниту една од дадените забелешки. „Особено сме незадоволни од мерката за паричен надоместок...

Хелсиншки: Нејасна е целта на полицискиот час, ако парковите и игралиштата се преполни преку ден

За Хелсиншкиот комитет за човекови права е нејасна целта на радикалната забрана за движење на населението во периодот од 21 до 6 часот секој ден и насловувањето на оваа мерка како „полициски час“, доколку во текот на денот парковите, игралиштата и другите јавни површини остануваат главни собиралишта на големи групи луѓе. „Можноста за ширење на вирусот е еднакво голема во...

Потребна им е промоција на центрите за упатување на жртви на сексуално насилство

Како резултат на ратификацијата на Истанбулската конвенција, во земјава се отворени три центри за упатување жртви на сексуално насилство во Скопје, Тетово и Куманово. Од Хелсиншкиот комитет за човекови права и Националната мрежа против насилство врз жени и семејно насилство сметаат дека е потребно да се зголеми информираноста на граѓаните за овие центри, а за таа цел денеска во...

Хелсиншки: Да се отстранат недостатоците за вклучување на децата со попреченост во редовното образование

По повод одбележувањето на 3 Декември, Меѓународниот ден на лицата со попреченост, Хелсиншкиот комитет за човекови права денеска упати апел да се отстранат недостатоците од досегашната имплементација на новиот Закон за основното образование, со кој децата со попреченост можат да се вклучат во редовното образование. Од Хелсиншкиот комитет го поздравуваат годинешното донесување на законот, укажувајќи дека со донесувањето на подзаконските...

Во сабота Марш за толеранција на различностите во образованието

По повод Меѓународниот ден на толеранцијата, Хелсиншкиот комитет за човекови права го организира единаесеттиот Марш на толеранцијата, кој ќе се одржи во сабота, 16 ноември, со почеток од 12 часот. Маршот ќе почне пред Музејот на град Скопје, преку улица Македонија, до крајната точка на платото пред Универзитетот на ЈИЕ во Старата скопска чаршија, информираат од Хелсиншкиот комитет. „Образованието и...

Хелсиншки: Има напредок кај условите во затворите, но треба да се работи уште повеќе

Постои напредок во состојбата во која се наоѓаат казнено - поправните установи во земјава, но во наредниот период ќе треба да се издвојат повеќе средства во нив и да се пронајдат систематски решенија. Хелсиншкиот комитет за човекови права денеска го презентираше Извештајот за состојбите и условите во казнено - поправните установи во Македонија. Извршната директорка, Уранија Пировска, оцени дека е...

Лани се регистрирани 119 случаи на дискриминација, велат од Хелсиншкиот комитет

Хелсиншкиот комитет за човекови права лани регистрирал вкупно 119 случаи на дискриминација по разни основи, што претставува раст од 30 отсто во споредба со 2017 година. Најмногу случаи на дискриминација во 2018 година биле пријавени во областа на работните односи (45), а по нив следуваат пријавите за пристап до добра и услуги (23) и здравство (20). Значителен е порастот...

ЛГБТИ заедницата бара јавно извинување за двете изјави на премиерот Заев

Националната мрежа за борба против хомофобија и трансфобија го повикува премиерот Зоран Заев јавно да се извини за дадените изјави во врска со ЛГБТИ заедницата. Вчерашната изјава за медиумите на премиерот, пропратена со подоцнежната објава на „Твитер“ дека со зборот „педер“ мислел на карактерна особина, а не за означување на сексуална припадност, за ЛГБТИ заедницата е уште понавредливо оправдување. За...

Граѓаните малку го препознаваат говорот на омраза, надлежните воопшто не го препознаваат

Граѓаните на Македонија многу малку го препознаваат говорот на омраза. Врз основа на податоците и статистиките, органите на јавниот ред и мир не ги земаат предвид тужбите за ваквото кривично дело, а потребна ни е и попрецизна законска рамка и кампања од извршната власт за спречување на говорот на омраза што во земјава се шири во алармантни размери, особено...

Хелсиншки комитет го осуди говорот на омраза и насилството на навивачката група „Балисти“

Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија најостро го осудува вчерашниот инцидент во Тетово предизвикан од припадници на навивачката група „Балисти“. Од објавените видеа од случувањата на тетовските улици, се слушаат песни и извици  каде е забележан говор на омраза  и повикување на насилство, по што следело и “извршување на дело од омраза”, односно фрлање со камења и шишиња...

Хелсиншки комитет: Дискриминацијата во 2017 година најзастапена во образованието

Во текот на 2017 година, се регистрирани 82 случаи на дискриминација по основа на пол и род, попреченост, етничка припадност, политичка припадност, сексуална ориентација, здравствена состојба и религија, посочува Годишниот информатор за дискриминација за 2017 година, изработен од Хелсиншкиот комитет за човекови права во соработка со Мисијата на ОБСЕ во Скопје. Од вкупниот број случаи, регистрирани од здруженијата на граѓани,...

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...