fbpx
Таг: граѓански сектор

таг: граѓански сектор

Граѓанскиот сектор бара државата да сопре со легализација на дивоградбите со закони

Дури 21 здружение, иницијативи на граѓани и експерти бараат повлекување на измените на законот со кој се легализираат дивоградбите изградени до 31.12.2022 година, а кој по скратена постапка е предложен во Собранието на РСМ. Граѓанскиот сектор бара од парламентарниот спикер и пратениците да се повлечат законските измени, а во случај да не бидат повлечени, да не го гласаат овој штетен...

Системски промени во распределбата на средствата за граѓанскиот сектор со предлог-буџетот за 2022 година

Советот за соработка меѓу Владата и граѓанското општество побара Владата да го преиспита планирањето средства за финансирање на програмските активности на здруженија и фондации во Буџетот за 2022 година. Како што што напоменуваат, тие бараат средствата од 30 милиони денари во новиот буџет да се предвидат во Раздел 04001 - Влада на Република Северна Македонија, Потпрограма 10 - Администрација, ставка...

Владата ќе ја разгледува можноста да ги зголеми финансиските средства за граѓанскиот сектор

На денешната седница е донесен новиот текст на Програмата за финансирање на програмските активности на здруженија и фондации за 2019 година, со дополнување, според кое, се предлага рокот во кој здруженијата и фондациите треба до Генералниот секретаријат да достават извештај за користење на средствата, од 30 јуни 2020 година да се продолжи до 30 ноември 2020 година, а Генералниот...

Граѓанскиот сектор бара Владата да ја смени одлуката за драстично намалената финансиска поддршка

Граѓанскиот сектор ја повика Владата да ја преиспита одлуката за драстично намалување на финансиската поддршка за граѓанските организации, објавена во „Службен весник“ на 9 април 2020 година, со која финансиската поддршка, зависно од институцијата, или целосно им се укинува или сериозно се намалува. „Одлуката е донесена на нетранспарентен начин, без консултација со граѓанските организации, засегнатите страни и пошироката јавност, што говори за непринципиелниот...

Ќе има ли збогум за јагленот и нова иднина во производството на струја?

Каква енергетска перспектива не очекува? Дали и после 20 години РЕК „Битола“, најголемиот, главен, производител на струја во земјава, ќе престане целосно со работи или ќе продолжи со нова опрема и нови ископи на јаглен? Дали ќе има инвестиции во нови енергетски капацитети од домашни, обновливи извори на енергија, кои ќе ја намалат увозната зависност од струја и емисијата...

Заев, Димитров, Забрчанeц и Маричиќ на форумот за поддршка на Берлинскиот процес

Четири дебати ќе се одржат денеска и утре во Скопје во рамки на Форумот за граѓанското општество Скопје 2018, а како продолжение на успешната серија на форуми одржани како поддршка на Берлинскиот процес и Самитот што се одржува секоја година почнувајќи од 2015 година во една од земјите-членки ЕУ. Ко-организатори на Форумот се Фондацијата „Фридрих Еберт“ - канцеларија Скопје (ФЕС...

Три милиони евра за поттикнување на конкурентноста и ЕУ-реформи

Денеска во ЕУ-инфоцентарот се одржа промоција на договорите за грантови од ИПА-2013 за проекти „Зголемување на конкурентноста во Република Македонија“ и грантови за „Зголемено учество на граѓанскиот сектор во реформите поврзани со интеграцијата во ЕУ“. Беа потпишани 25 договори за реализација на проекти со невладини организации, а вкупната вредност на неповратните средства за грантовите изнесува над 3 милиони евра. - Сметам дека учеството...

Невладините бараат од Владата информации за администрацијата и поголема отвореност

Граѓанскиот сектор бара дополнителна ефикасност и транспарентност во поглед на регистарот на вработени во јавните институции, соопшти владината служба за информирање. Од граѓанските организации, на денешната средба со работни групи од министерствата, било побарано да се подобри ефикасноста на примената на Законот за пристап до информации од јавен карактер и да се обезбеди поголема транспарентност на податоците за привремените вработувања. Денешната средба е...

Османи: Предизвикот е да направиме систем за координирање и за надзор на планот „3-6-9“

„Подготовката на планот „3-6-9“ беше полесната работа. Планот доби широка поддршка како надвор, од нашите меѓународни партнери, така и дома, кај домашната јавност. Но, сега ни е потребна имплементација на 73 мерки за три месеци, во услови на ограниченост од прогласувањето локални избори и од летните одмори. Сега предизвикот е да направиме систем за надзор, координирање и за информирање“, порача вицепремиерот за...

Хан: Барањата на граѓанскот сектор од Балканот се прифатливи

Најголем дел, околу 90 отсто од барањата и од препораките на граѓанскиот сектор од Балканот се прифатливи, само треба да се најде начин за нивна имплементација, оцени еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, денеска во Трст, откако присуствуваше на средбата меѓу претставниците на граѓанскиот сектор и шефовите на дипломатиите на земјите од Западен Балкан. На средбата шефот на македонската дипломатија...

Заев побара поддршка од граѓанскиот сектор за реализацијата на реформските приоритети

Намерата на Владата е до крајот на годината Македонија да добие чиста препорака за почеток на преговорите со Европската Унија, а следната година и датум за почеток на преговорите за полноправно членство. Ова денеска го истакна премиерот Зоран Заев во своето обраќање на почетокот на тематските консултации што се одржаа во Владата со претставниците на граѓанското општество, за реформските...

Заев до амбасадорите од ЕУ: Ќе соработуваме со опозицијата, со претседателот и со НВО

Премиерот Зоран Заев придружуван од вицепремиерите Бујар Османи и Радмила Шекеринска денеска во Владата се сретнале со амбасадорите на земјите-членки на Европската унија, при што нагласил дека заради подобрата иднина на земјата и на сите граѓани, власта ќе соработува со опозицијата, со претседателот на државата и со граѓанскиот сектор. Средбата се одржува три дена пред првата официјална посета на на...

„Метаморфозис“ и „Мајкрософт“ нудат можности за донации на софтвер за граѓанските организации

Во Конгресниот центар на Скопски саем утре ќе се одржи „Ден на Мајкрософт“, посветен на граѓанскиот сектор, на тема „Технологијата во облак (cloud) го помага општеството“. „Денот на Мајкрософт“ посветен на НВО-секторот, организиран од Фондацијата „Метаморфозис“ со поддршка на „Мајкрософт“, ќе им овозможи на претставниците на граѓанскиот сектор да научат повеќе за можностите да добијат софтверски донации и донација во...

Хан со Сорос разговарал за засилување на реформите и за отворените општества

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан и основачот на фондациите „Отворено општество“, Џорџ Сорос, денеска во Брисел разговарале за засилувањето на реформите и на отвореното општество во земјите од регионот на Зпаден Балкан и во Источна Европа. „Секогаш е добро да се сретне Џорџ Сорос и да се разговара за нашите заеднички напори за засилување на реформите и...

Иванов од Будимпешта распали по невладините организации во Македонија

Мора да се зајакне контролата и транспарентноста во финансирањето на работата на невладните организации, мора да се отфрлат сите сомнежи и да се направена дистинкција помеѓу невладините организации кои навистина работат во интерес на народот и тие што само се кријат зад името НВО. Ова го изјави претседателот на државата, Ѓорге Иванов, во дел од интервју за унгарскиот весник „Маџар хирлап“...

Прес-конференција на невладините организации во 12 часот во ГЕМ-клуб

Во 12 часот во ГEM-клуб, претставници на невладиниот сектор и на повеќе граѓански организации ќе одржат прес-конференција во врска со клетвите, лагите и со обвинувањата упатени кон нив од претставници на „Стоп операција Сорос“. Невладини и граѓански организации вчера испратија деманти и побараа извинување од Цветин Чилиманов, Ненад Мирчевски и од Никола Србов, кои на прес-конференција во саботата ги обвинија...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и Сорос се душмани на новинарството и на граѓанскиот сектор

„СДСМ и Сорос се најголемите душмани на независното новинарство и на граѓанските иницијативи во Република Македонија. Тие преку истурање грантови, системски ги корумпираат новинарите и медиумите кои без приговори ги извршуваат задачите што им се даваат“, велат од ВМРО-ДПМНЕ. „СДСМ и Сорос се гробари на т.н. граѓански сектор, создавајќи мрежа на марионетски невладини организации кои се слепи послушници на наредбите што ги...

Заев на средба со НВО: Извештаите на Прибе и на ЕК се основа за новата влада

Извештаите на Прибе и на Европската комисија се основа на платформата на СДСМ за формирање на новата влада, истакнал лидерот на партијата, Зоран Заев, на денешната средба со граѓанскиот сектор. „Платформата не е официјален документ, но она што за нас е клучно и ќе биде клучно за сите понатамошни политички чекори се потребните реформи нотирани во извештаите на Прибе и...

Струмица ќе гради нов НВО-центар

Проектот за изградба на нов НВО-центар преку кој треба да се создадат механизми за институционална соработка меѓу Општина Струмица и граѓанскиот сектор добил најмногу, односно 80 гласови од Граѓанскиот проектен форум, кој синоќа се одржал во Домот на АРМ во Струмица, Изградбата на новиот НВО-центар во Струмица треба да биде реализирана во текот на оваа и на следната година, а...

Невладините организации недоволно ги користат фондовите од општествено одговорните компании

Фондовите од општествено одговорните компании наменети за граѓанскиот сектор, недоволно се искористуваат од невладините организации. Причината лежи во бирократските процедури за донирање, со кои се соочуваат фирмите, но и во немањето доволно информации за можноста и за пристапот до ваквите донации од страна на невладините. Ова е ставот на стопанствениците и на невладините организации, учесници во проектот финансиска одржливот...

Може да се раскине кој било договор, прашање е цената

Ванковска делумно точно оценила дека раскинувањето на договорите со Бугарија и Грција „е лесно“ и „малку потешко“. Но, нејзината проценка колку лесно или колку тешко се раскинуваат билатералните и...