fbpx
Таг: гости

таг: гости

Прекината свадба во струмичко со околу 300 гости во време на пандемија, следуваат кривични пријави

Министерство за внатрешни работи информира дека вчера на 28 февруари (недела), по претходна пријава, полициски службеници од СВР Струмица извршиле контрола во с.Банско, струмичко, при што било констатирано дека Д.И.(57) и А.И.(54) од с.Банско организирале свадбена веселба на нивниот син Е.И.(26), на која присуствувале околу 300 гости, со што постапиле спротивно на член 206 од Кривичниот законик. „Свадбата била прекината,...

Балканска конференција на мали и средни претпријатија се одржува во Софија

Денеска во Софија се одржува втората Балканска конференција на малите и средни претпријатија (МСП), во хотелот „Хилтон“. Претставници на Бугарско-македонскиот бизнис клуб, како и нивни фирми-членки се официјални гости на овој настан. „Бугарско-македонскиот бизнис клуб нуди различни услуги на своите членови.БМБК го поддржува развојот на бизнисот на своите членови во сите сектори на економијата. Во одредени сектори, тие имаат значително искуство...

Бројот на туристи лани зголемен за 16,3 отсто во однос на 2016 година

Бројот на туристи, во периодот јануари-ноември 2017 година е зголемен за 16,3 проценти во однос на истиот период од претходната година, и тоа, кај домашните туристи има зголемување за 5,7 проценти, а кај странските има зголемување за 23,5 проценти, објави Државниот завод за статистика. За истиот период, бројот на ноќевањата е зголемен за 12,2 проценти, кај домашните туристи има зголемување за 4,6...

Додека мечката рика во Беловиште, мече шармира во рибен ресторан во Чегране

Дали над тетовското село Беловиште рика мечка што си го бара одземеното мече или, пак, се вртка околу локалитетот Петачко Водиче привлечена од кантите и од вреќите за ѓубре кои се полнат од бројните посетители на овој извор над селото и денеска останува енигма. Истовремено, „Мета“ пронајде едно мече, 40-тина километри подолу, во гостиварско Чегране, кое се чува како „атракција“...

Бројот на туристи во првиот квартал е зголемен за 10,7 проценти во однос на лани

Во првиот квартал на 2017 година во однос на истиот период лани, бројот на туристите е зголемен за 10,7 проценти и тоа кај домашните туристи има зголемување за 9,4 проценти, а кај странските има зголемување за 11,4 проценти, објави Државниот завод за статистика. Во истиот период има зголемување и кај бројот на ноќевањата и тоа за 9,8 проценти. Кај домашните туристи бројот на...

Во Охрид за празникот најбројни ќе бидат туристите од Турција и од Западна Европа

Велигденската атмосфера во Охрид, како што најавуваат хотелиерите, ќе се повтори и за претстојниот продолжен првомајски празничен викенд. Освен домашните туристи, се очекуваат туристи од Германија, Шведска, Хрватска, Норвешка. Менаџерскиот тим на хотелот „Миленум палас“ информира за голем интерес кај туристите од Турција, што е новина на туристичкиот пазар. – Капацитетите за 2 мај се максимално исполнети, немаме ни едно празно место...

Хотелиерите очекуваат добра сезона, но се плашат од влошување на безбедносната состојба

Хотелиерите од Охрид и од Струга, како и малите станоиздавачи се задоволни од продажбата на капацитетите во пресрет на туристичката сезона, но се плашат од евентуално влошување на безбедносната состојба. Според најавите и склучените аранжамани за претстојната туристичка сезона, сите очекуваат дека ќе биде успешна, но само доколку не дојде до некоја поголема дестабилизација на безбедносната ситуација, со оглед на...

Голем број туристи од Грција, Бугарија и од Албанија во Охрид за Прочка

Стотици Грци, но и помал број туристи од Албанија и од Бугарија, допатуваа во Охрид и во Струга за прослава на верскиот христијански празник Прочка. Гостите што допатуваа во Охрид го заживеаја градот. Кафулињата и рестораните се полни, а шеталиштето наликува како во сезона. Навечер гостите ги посетуваат православните храмови. Задоволни се и туристичките агенции, хотелитерите и приватните станоиздавачи. Лани, во посета на...

Вилма Трајковска, Мукаетов и други бизнисмени беа на молитвениот појадок со Трамп

Неколку познати бизнисмени од Македонија, како и вицегувернерката на Народна банка, Маја Кадиевска-Војновиќ, присуствуваа на молитвениот појадок во Вашингтон во организација на новиот американски претседател, Доналд Трамп. На овој важен светски настан присуствуваа и претседателот на управниот одбор на „Алкалоид“, Живко Мукаетов, со сопругата Емилија, основачот на фондацијата „Борис Трајковски“, Вилма Трајковска, извршниот директор на истата фондацијата, Роберт Милчев, извршниот директор...

Пожар во ноќен клуб во Букурешт, 38 повредени

Во пожар кој ноќеска избувнал во ноќен клуб во Букурешт, повредени се 38 лица, од кои едно потешко. Како што јавуваат светските агенции, пожарот избувнал околу 4 часот, според средноевропско време, во популарниот ноќен клуб „Бамбу“, кој изгорел до темел. Повеќе лица имале труење со јаглерод моноксид, а дел се повредени откако, бегајќи од пламенот, скокнале од горното ниво на...

Во Охрид одбележан Денот на рибарите

Денеска, на верскиот празник Св.Јован Крстител, традиционално беше одбележан Денот на рибарите во Охрид. Оваа манифестација се одржува во месноста Сараиште, каде некогаш рибарите покажувале колку риба уловиле. Според кажувањата на старите жители на градот, рибарите се капеле на овој ден за да ја покажат нивната приврзаност кон езерото. За посетителите и за гостите беа подготвени неколку тони рибја чорба.

Петар Рупев од населбата Варош го фати крстот во Охрид

Петар Рупев, од охридската населба Варош, беше најсреќниот кој прв стигна до крстот во осветеното Охридско Езеро. За централната манифестација по повод празникот Богојавление - Водици во Охрид, беа пријавени околу 300 лица, на кои не им пречеа студените води на езерото, од само 6 Целзиусови степени. На Рупев, кој по четврти пат го фаќа крстот, црквата му подари крст,...

Охрид е преполн со туристи за новогодишните празници

Сите хотели во Охрид, како и помал дел од приватните сместувачки капацитети, се закупени за новогодишните празници. Хотелиерите се презадоволни и се надеваат дека намалувањето на прометот од 10 проценти во последните месеци од 2016 година, ќе го ублажат со претстојниот празничен викенд. Традиционално, покрај домашните, најголемиот број од туристите во Охрид и во Струга се од соседните земји, пред сè од...

Охрид е преполн со странски туристи

Викендов во Охрид престојуваат стотина грчки, албански, полски и бугарски туристи. Сончевото и топло време, невообичаено за овој период од годината, ги наполни охридската чаршија и шеталиштето, не само со странски туку и со домашни гости. Топлиот и пријатен ден беше добредојден за изборниот молк да се помине во пријатна и релаксирана атмосфера.

Македонската музика постапно ќе се врати во етерот

По месец и пол забрана за емитување, радијата и телевизиите во наредните денови ќе почнат да емитуваат македонска музика откако денеска Министерството за култура донесе решение за запирање на одлуката на Здружението за заштита на авторски музички права (ЗАМП) за забрана за емитување македонска, српска и хрватска музика. Сопственикот на радио „Бубамара“, Ранко Петровиќ, вели дека поради одлуката на ЗАМП...

Заврши петтиот самит „Македонија 2025“ кој два дена се одржуваше во Скопје

Со повеќе од 250 гости, 11 панел-дискусии и со учество на 40 говорници од 25 земји во светот, заврши петтиот самит „Македонија 2025“ кој се одржа во Скопје. Говорниците дискутираа за револуцијата на еколошки возила, развојот на паметни градови, користењето на природните богатства на земјата кон стимулирање на развој на одржлива економија. Експерти од Италија, Норвешка, Полска, Јапонија споделија детали од најдобрите практики...

Во првите седум месеци бројот на туристите зголемен за 8,5 проценти во однос на лани

Бројот на туристите во првите седум месеци е зголемен за 8,5 проценти во однос на истиот период лани и тоа кај домашните туристи има зголемување за 8,6 проценти, а кај странските за 8,5 проценти, објави Државниот завод за статистика. Во првите седум месеци од годината, во однос на истиот период лани, бројот на ноќевањата е зголемен за 5,3 проценти и тоа...

Бројот на туристи во првите шест месеци зголемен во однос на истиот период лани

Во првите шест месеци од годината во однос на истиот период лани, бројот на туристите е зголемен за 8,6 проценти и тоа кај домашните туристи има зголемување за 10,2 проценти, а кај странските има зголемување за 7,9 проценти, објави Државниот завод за статистика. Во истиот период, бројот на ноќевањата е зголемен за 8,5 проценти и тоа кај домашните туристи има...

Во мај во Охрид најбројни биле туристите од Турција

Гостите од Турција ѝ дадоа печат на претсезоната во Охрид. Во мај, најголем бил бројот на туристи од оваа земја, што се случува првпат досега. Веднаш по турските туристи, следуваат оние од  Србија, Бугарија и од Грција, кои во мај, исто така, во голем број го посетиле Охрид. Во овој период е забележано зголемување на бројот на посетителите што доаѓаат од азиските...

Охрид викендов полн со гости како среде туристичка сезона

Со дневна температура од околу 30 Целзиусови степени и со температура на езерската вода од 22 степени, Охрид викендов пулсира како среде туристичка сезона. Убавото и топло време ги наполни плажите, а навечер полни се шеталиштата и летните бавчи во градот. Центарот за јавно здравје информира дека температурата на водата во Охридското Езеро е натпросечна за овој период од годината. Најголемиот...

Сојуз на средношколци: Периодов да се внимава на менталното здравје на учениците

Сојузот на средношколци упатува најдлабоко сочуство до блиските на жртвите од последната трагедија, но и до сите деца, родители и граѓани. Нема достојни зборови кои можат да ја опишат...