fbpx
Таг: фишинг

таг: фишинг

Владата не нуди никаков додаток – граѓаните мета на фишинг напади

Измамнички СМС-пораки кои наводно нудат парична помош од Владата деновиве им пристигнуваат на мобилните телефони на граѓаните, со барање да ги остават нивните лични податоци и информации за кредитните/дебитните картички. Од Владата велат дека немаат испратено пораки за никаков „надомест“, а граѓаните да не наседнуваат на измамата и да не внесуваат лични податоци на веб-страницата. Случајот е веќе пријавен...

На вебинар за „сајбер чистка“ ќе дознаете како да се брише „дигиталната прашина“

Живееме во време кога да се одржува сајбер хигиена е исто како да се одржува лична хигиена. Taa мора редовно да се одржува, а веќе кога ќе премине во навика, станува едноставна дневна рутина. Прашањата за тоа како да се одржува сајбер хигиената, како да ги заштитите и чувате вашите лозинки, да се заштитите од фишинг пораки, да направите бекап...

Хакери украле лични податоци преку апликации за плаќање паркинг низ Европа

Хакери украле лични податоци на клиенти преку апликации за плаќање паркинг низ Европа и Велика Британија. Најголемиот европски оператор на апликации за паркирање ја пријавил ситуацијата кај регулаторите за информации во ЕУ и во Велика Британија, соопшти Гардијан.  Земени се имиња на клиенти, телефонски броеви, адреси и делови од броеви на кредитни картички, но податоците за паркирањето не биле компромитирани...

Граѓаните повторно мета на фишинг напади – не отвoрајте пораки за наводни компликации со поштенски пратки

Масовно пристигнуваат СМС пораки до граѓаните, во кои се тврди дека има компликации при доставување на нивните пратки. Ова е уште еден фишинг напад кој цели да злоупотреби информаци поврзани со кредитни картички. „Вашиот пакет пристигна во складот и не може да биде доставен поради неполни податоци за адресата. Ве молиме потврдете го вашиот адрес на следниот линк”,  гласи пораката...

Студентите мета на фишинг напад – не кликајте на лажни мејлови и линкови за субвенциониран оброк!

Фишинг напад претставен како наводен линк од „Шпаркасе банка“ од утрово ги демне македонските студенти со ветување дека ќе добијат пари. Нападот кој се споделува преку мејл и како линк што води до лажна веб-страница на банката бара од студентите да ги внесат своите податоци за да се регистрираат за „членство на студентски оброк“. Покрај личните податоци и податоци за...

Граѓаните мета на фишинг напади – не кликајте на СМС пораки за наводни пратки

Македонските граѓани од вчера масовно добиваат СМС пораки со кои се известуваат дека има промена во однос на нивни наводни пратки што ги добиле. „Ќе се наплаќаат такси за царинење за бројот на пакетот XXX и мора да се плати на следниот линк“, гласи само една од пораките, за кои вчера и денеска посведочија дека ги добиле голем број граѓани. „Погрешна...

МВР: Не наседнувајте на лажни електронски „судски покани“ во име на директорот на БЈБ

Полицијата информира дека до нив пристигнуваат пријави од граѓани за добиенa електронска порака, наводно во име на директорот на Бирото за јавна безбедност (БЈБ) Сашо Тасевски, во вид на лажни покани за на суд. Од Министерството за внатрешни работи апелираат граѓаните да не ги отвораат пораките и да не враќаат на истите, бидејќи целта на измамниците е да дојдат...

Фишинг нападите ловат поединци, но можат да направат опасни штети на цели заедници

Замислете дека сте риба и дека некој се обидува да ве фати на јадица - токму од таму доаѓа терминот „фишинг напад“, објаснува инженерот за компјутерска безбедност Божидар Спировски во разговорот со Мета.мк на тема фишинг напади. Основната улога на напаѓачот е да ве „улови” на метафоричната јадица што ја поставува. Притоа, фишинг нападот е само првиот чекор кон...

Во „Шорткат“ денеска ќе разјасниме што се тоа фишинг напади

Што се тоа фишинг напади, зошто се опасни за нас како корисници на интернетот и што треба да направиме за да се заштитиме од ваквите напади, се главната тема за која ќе зборуваме во вечерашната епизода на „Шорткат“. Во „Шорткат“ информираме и за алармантните бројки на починати деца и тинејџери од загадениот воздух во Европа и Централна Азија, за која...

Четврти месец сајтот за аерозагадување не функционира комплетно оти министерството ја менува серверската опрема

Веб-страницата воопшто не се отвора или кога ќе стане достапна, не може да се пристапи до месечните извештаи кои ги прикажуваат податоците за мерењето на квалитетот на воздухот во земјава. На овој начин веќе четврти месец функционира веб страницата air.moepp.gov.mk, преку која Министерството за животна средина и просторно планирање треба да ги објавува податоците од мерните станици за аерозагадувањето...

Фишинг сајтови: Ако сакате да го проверите квалитетот на воздухот, треба да учествувате во наградна игра!

Веб-страницата за проверка на квалитет на воздухот веќе извесен период јавува неправилности, односно кога корисниците ќе ја посетат страницата, прво им се бара да учествуваат во наградна игра за да освојат мобилен телефон. Најверојатно станува збор за т.н. фишинг сајтови, односно вид на измами од неовластени корисници кои преку користење лажни пораки од е-поштата и лажни веб-страници се обидуваат...

„Пошта“ предупредува на измама во која се злоупотребува нејзиното име

АД „Пошта на Северна Македонија“ предупреди дека на социјалните мрежи се шири дезинформација за достава на поштенски пратки и износ кој корисникот треба да го плати за да ја подигне својта пратка. Истата измама е многу пораспространета во вид на имејл-фишинг, односно со лага наведување на корисникот да кликне на линк испратен во имејл и да сподели лични информации и...

Гугл: Бидете внимателни, има „поплава“ на измами и малвер поврзани со Ковид-19

Гугл во објаснување на својот официјален блог минатата седмица извести дека во последниот период има огромен број фишинг-мејлови (од измамници што се претставуваат како некое официјално тело или некој друг да ви испраќа легитимна порака, а вие треба да кликнете на некој линк - или ви испраќа нешто во прилог, што треба да го отворите) поврзани со Ковид-19, и...

МОН: Учениците да имаат скратени часови поради високите температури

Основните училишта да работат со скратени наставни часови до крајот на учебната година поради високите температури кои ја зафатија државата, препорачува Министерството за образование и наука (МОН). Од министерството препорачуваат:...