fbpx
Таг: дупки

таг: дупки

Улицата кај Старата противпожарна станица во Тетово е целосно уништена, жителите предлагаат решенија, општината игнорира

Иако се наоѓа среде градот, улицата зад булеварот „Илирија“, инаку позната како „Стара противпожарна станица“ во Тетово, со години е запуштена. Лошата патна инфраструктура и недостигот на паркинг места се двата главни проблема со кои жителите на населбава се соочуваат секојдневно. Бараат решение од општината, но надлежните ја занемаруваат одговорноста да се ангажираат и да најдат решение за маката...

Порталб: Тетовските улици полни со дупки, општината во очекување на компанијата што ќе го изврши санирањето

Дел од главните и споредните улици во Тетово се во очајна состојба и полни со дупки. Ваквата состојба претставува проблем за слободното движење на граѓаните и уште повеќе го влошува хаосот во сообраќајот. Од општината велат дека од моментот кога ќе има договор со компанија за санирање на улиците, работите ќе почнат да се изведуваат итно, пишува Порталб.мк.  Во фото...

Повторно земјотрес со јачина од 3,8 степени според Рихтер во Петриња

Земјотрес со јачина од 3,8 степени според Рихтеровата скала утрово повторно ја стресе областа Петриња, а хрватските медиуми јавуваат дека многу жители на тоа место излегле од страв на улиците. Земјотресот е регистриран во 9.03 часот, на три километри југозападно од Сисак на длабочина од два километри. Интензитетот во епицентарот изнесувал 5 степени според Европската макросеизмичка скала. #potres (#earthquake) 5.2.2021. u...

Патиштата со дупки и небезбедни, посетителите се жалат на инфраструктурата во Кањонот Матка

foto: portalb
Запоставена инфраструктура, несредени патишта со дупки, се дел од проблемите на кои наидуваат возилата и пешаците кои во слободно време сакаат да се рекреираат во Кањонот Матка, една од најатрактивните туристички дестинации во Скопје, но и во земјава и едно од најпосетуваните места од граѓани од земјава и од туристи, пишува Порталб.мк. Ваквите патишта претставуваат вистински предизвик и се...

Тендер за реконструкција на делницата Петровец – Катланово од автопатот Скопје – Велес

Јавното претпријатие за државни патишта го објави тендерот за рехабилитација со проширување на делницата Петровец - Катланово од автопатот Скопје - Велес. Со зафатот ќе се реконструира и прошири левата коловозна лента во должина од 5,18 километри, ќе се обнови асфалтот на десната коловозна лента во должина од 4,75 километри и ќе се прошири постојната десна коловозна лента во...

Возачите негодуваат за лошата состојба на автопатот Скопје – Велес

Нереконструиран коловоз и дупки во асфалтот, одрони на патот, недоволно осветлување на критичните места и недоволно одржување во зимските месеци се само дел од забелешките на граѓаните што патуваат на автопатот меѓу Скопје и Велес. Тие плаќаат патарина од 120 денари по еден правец. Најгласни во негодувањата за состојбата на автопатот Скопје - Велес - Скопје се граѓаните од Велес....

Кратери на тетовските улици

Патиштата со дупки во Тетово го отежнуваат сообраќајот, а некои се толку длабоки што ги оштетуваат автомобилите. Споредните улици во градот се најоштетени. Редакцијата на „Порталб.мк“ неодамна го фотографираше „тетовскиот кратер“. На фотографијата е само една од многуте дупки на тетовските улици. Оваа е на улицата Јане Сандански, една од главните и најфреквентните улици во градот. Оваа улица е на само 2 минути...

Движење Беса: Срамот на Теута Арифи не го покриваат ни чадори

Младинскиот форум на Движењето Беса денеска во Тетово изведе герила-акција и постави чадори на дупки на улиците и на дивата депонија на влезот на Тетово. Со тоа го изразија своето негодување за владеењето на градоначалничката Теута Арифи. - Иако знаеме дека пропаднатите и срамни политики на градоначалничката на Општина Тетово, госпоѓа Теута Арифи, не може да ги покрие ништо, ние, Младинскиот...

Снегот, мразот и поларната температура ги уништија тетовските улици

Големи дупки и вдлабнатини се појавија по тетовските улици откако деновиве се истопија снегот и мразот, кои на некои коловози воопшто не беа отстранети. Граѓаните велат дека дупките се појавуваат секоја година отприлика на истите улици и места. Бараат што поскоро да се санираат. - Ги испокршивме автомобилите по мразот и снегот, сега и дупки со појавија. Овие дупки како...

#Одговорност е улици и патишта без дупки

Дупки на улиците има толку многу што возачите и граѓаните почнаа да ги користат и социјалните мрежи за да искомуницираат, да се информираат и да се предупредат меѓусебно за некоја нова или некоја стара, ама особено длабока дупка. Колку и да внимаваме, последниве години веќе сè е залудно - улиците во Скопје се кратер до кратер! Избегнуваш една дупка,...

Жителите на гостиварско Сушица со блокади ќе бараат изградба на патот кон селото

Кал и дупки длабоки половина метар. Во ваква состојба е патот кој води до гостиварското село Сушица. Мештаните велат дека земјениот пат уште повеќе се уништува од камионите на комуналните претпријатија од Полошко, кои по оваа делница го транспоритаат сметот до регионалната депонија Русино, која се наоѓа на само неколку километри од нивното село. Жителите од Сушица за наредната недела...

На автопатот Тетово – Гостивар се крпат само опасните дупки

Механизацијата на Јавното претпријатие „Македонија пат“, денеска ги пополнуваше опасните дупки на автопатот Тетово - Гостивар. Се работи за делница од 17 километри. За оваа интервенција, планирано е да се потрошат 200 тони асфалтна маса. Поради санирањето на оштетените делови од патот, сообраќајот на одредени делови од автопатот се одвива забавено. Возачите ја поздравуваат санацијата на патот каде секојдневно ги оштетуваат возилата,...

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...