fbpx

Снегот, мразот и поларната температура ги уништија тетовските улици

-

Големи дупки и вдлабнатини се појавија по тетовските улици откако деновиве се истопија снегот и мразот, кои на некои коловози воопшто не беа отстранети. Граѓаните велат дека дупките се појавуваат секоја година отприлика на истите улици и места. Бараат што поскоро да се санираат.

– Ги испокршивме автомобилите по мразот и снегот, сега и дупки со појавија. Овие дупки како што гледаме се појавуваат на истите места секоја година во зимскиот период. Властите ги санираат, ама тие пак се појавуваат. Најверојатно не се санираат како што треба – вели еден возач.

Од општинскиот сектор за сообраќај и патишта, велат дека појавувањето на дупките е вообичаена појава во зимскиот период.

– По зимскиот период и поларната температура имаме дупки и тоа е вообичаена појава. Ние како сектор имаме план и програма и според неа ќе почнеме со санирање на дупките, кога ќе дозволат временските услови – изјави Хусеин Демири, раководител на секторот за сообраќај и патишта при Општина Тетово.

Ударните дупки најмногу ги има на булеварите Благоја Тоска и Индустриска.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Одбележан денешниот празник „Св. Климент Охридски“

Со низа на активности, денешниот државен празник 8 Декември - „Св. Климент Охридски“ беше одбележан во земјава од страна на властите. Централната манифестација се одржа во НУБ „Св.Климент Охридски“...