fbpx
Таг: бизниси

таг: бизниси

Пендаровски: Остварлива е целта бизнисите да одвојат барем 2 отсто од годишниот обрт за развој на заедницата

За жал, тоа што во развиените земји е долга традиција, кај нас се уште е во почетните фази од развојот, рече претседателот Стево Пендаровски пред преставниците на бизнис заедницата во Скопје при синоќешното возобновување на „Клубот на одговорни бизниси“ кој има за цел да го зголеми донирањето. Навистина е потребна сета можна поддршка на овие процеси, додаде Пендаровски. Тој рече...

Млади кои корона кризата ја искористија за успешни бизнис приказни

Во корона кризата, дел од младите видоа можност да покренат свои бизниси или пак да ги прилагодат веќе започнатите според новото нормално, кое го наметнаа рестриктивните мерки за заштита од вирусот. Приказните кои за „Мета.мк“ ги раскажаа претприемачите од Битола Теона Манго, Горан Бакревски и Дарко Милевски, се пример дека, има и такви млади кои креативно и позитивно се справија...

ЕБОР со 20 милиони евра ќе ги поддржи локалните бизниси во земјава погодени од ковид-19

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) обезбеди кредитна линија во износ од 20 милиони евра за кредитирање на локалните приватни бизниси и корпорации погодени од пандемијата на корона вирусот во земјава. „Македонската економија е помалку зависна од туризмот во споредба со земјите на Западен Балкан, но производството и трговијата имаат силно влијание. Новото финансирање е витално за надминување на...

Економијата и надминување на проблемите со загадувањето, теми на самитот „Македонија 2025“

Самитот на бизнис-платформата „Македонија 2025“ ќе започне денеска и ќе се одржува до петок и на него ќе учествуваат 425 учесници од 60 земји со 40 панелисти. Според извршната директорка Никица Мојсовска Блажевски самитот е алатка, односно начин како да се оставарат целта и мисијата, да се поттикне и поддржи економскиот развој, да се подобри животниот стандард на граѓаните, да...

Поповска: Некого го чешаат рацете за иловичкото злато

На темата рудници и нивна здрава алтернатива, како и за битката на струмичките екологисти против рудникот Иловица, „Мета“ разговараше со пратеничката на ДОМ, Лилјана Поповска. Неодамнешната победа – отфрлената тужба од рудникот Борово Дол за клевета од страна на Судот, ДОМ ја посвети на струмичките екологисти кои се борат против отворањето на рудникот Иловица. Какви се, според вас, шансите тие...

Манчевски: Отворените податоци може да создадат иновативни бизниси и подобар живот на граѓани

Отворените податоци можат да бидат силен поттик за социјален и економски развој. Тие може да се искористат и за подобрување на управувањето преку зголемување на транспарентноста, отвореноста, интегритетот и јавното учество во централната и локалната власт, порача денеска министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски. Тој ги презентираше Стратегијата и Акцискиот план за отворени податоци. -Ова ќе доведе до подобрување...

ССК и УЈП заеднички ќе се борат против нерегистрираните бизниси

Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК) и Управата за јавни приходи (УЈП) денеска потпишаа Меморандум за соработка за заеднички да се координираат за регистрирање на субјектите кои немаат регистрирано фирма, a со цел намалување на сивата економија и нелојалната конкуренција Меморандумот за соработка помеѓу институциите го потпишаа претседателката на ССК, Данела Арсовска и директорката на УЈП, Сања Лукаревска. „Неформалната т.е сивата економија...

Потпишани првите договори за програмата ИПАРД 2014-2020

Денеска во Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој се потпишаа првите договори за користење на финансиски средства од програмата ИПАРД 2014-2020. Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски посочи дека ефикасното искористување на програмите ИПАРД е еден од главните приорити на МЗШВ, со цел приближување до европскиот аграр. „Станува збор за 60 милиони неповратни средства, европски пари...

ЦИКП: Корупцијата и даноците – дел од факторите за постоење на сива економија

Корупцијата, високиот даночен товар, стремежот на бизнисмените за брзо богатење се фактори што влијаат на постоењето на сива економија. Ова го покажува бизнис-анкетата на Центарот за истражување и креирање политики (ЦИКП), спроведена за да се утврдат различните форми на скриени економски активности во бизнис-секторот лани и да се споредат резултатите од истата анкета направена во 2014 година. - Покрај општото задоволство со даночниот систем во земјата, се смета...

Тевдовски: Во првата година од мандатот ќе обезбедиме најниска плата од 12.000 денари

Најниската плата во првата година од мандатот ќе ја зголемиме на 12.000 денари, ќе обезбедиме по 20 милиони евра годишно за поттикнување на малите и на средните бизниси, а сите институции и јавни претпријатија ќе мора да даваат отчет еднаш месечно за тоа како ги трошат парите од државниот буџет, порача денеска на прес-конференција Драган Тевдовски, претседател на комисијата...

Креирајте вредности, не само профит, порача Дресен на првиот Форум на добри компании

Денеска се одржа првиот Форум на добри компании, на тема „Трансформација на општеството преку бизнисите“, на кој учествуваа претставници на компании, граѓански организации, носители и спроведувачи на политики. Гостин на форумот беше холандскиот претприемач и основачот на „Гуд хоспиталити груп“ (Good Hospitality Group), Мартин Дресен, кој го сподели искуството на создавањето „Добар хотел“, пловечка конструкција која привлекува илјадници туристи, особено оние...

Повеќе инвестиции во помалку развиените региони, бараат од СКСЗМ

Зголемување на прагот за инвестирање во помалку развиените региони од еден процент од домашниот бруто-производ (БДП) на најмалку 2 до 2,5 проценти од БДП е едно од барањата на Стопанската комора на Северозападна Македонија (СКСЗМ) на денешната средба со Алијансата за Албанците. Тие оваа мерка ја предлагаат како итна за наредните пет години, земајќи го предвид сегашното ниво на инвестирање, кое изнесува...

Кучи: Се зголемува бројот на жени претприемачи, сопственички на компании

„Жените претприемачи, освен што креираат нови работни места, воведуваат и посебни пристапи во менаџирањето и во организацијата на бизнисите“, истакна министерот за економија, Дритон Кучи, на одбележувањето на Денот на жените претприемачи. Тој истакна дека радува фактот што бројoт на жените како претприемачи и раководен кадар во малите претпријатија е во постојан пораст и кај нас, така што активни се...

СДСМ: Со преголемите казни, ВМРО-ДПМНЕ ги уништува малите бизниси во Штип

Владимир Милошев, претседател на разгранокот на СДСМ во Штип, денеска на прес-конференција обвини дека казните од  Управата за јавни приходи се преголеми, а малите и средните бизниси одвај преживуваат. - Ваквата политика на ВМРО-ДПМНЕ негативно се одразува на нормалното работење на фирмите. За многу фирми, големите казни претставуваат и сериозна закана за нивната егзистенција и за вработените во овие фирми - изјави...

СКСЗМ бара институционална помош и за компаниите во поплавените подрачја

Седум милиони евра изнесува материјалната штета на компаниите во поплавените подрачја, покажува анкетата на Стопанската комора на Северозападна Македонија (СКСЗМ). Оттаму информираат дека во оваа сума не се пресметани 1,5 милиони евра авансно платен данок на додадена вредност (ДДВ), како и 1,3 милиони евра за царини и за акцизи на уништената стока. - Штетите од поплавите во Стајковци, Сингелиќ и во Арачиново за најголем...

Грците ѝ должат 89 милијарди евра на државата

Грците должат речиси 89 милијарди евра кон државата. Висината на неисплатените долгови од даноци кон Управата за јавни приходи е еднаква на половина од грчкиот домашен бруто-производ, а стравувањата меѓу финансиските аналитичари се дека долговите до крајот на годината може да достигнат и до 95 милијарди евра. Долговите се драстично зголемени од почетокот на кризата досега. Ако на крајот на 2009...

Економска мисија на ССК во Албанија за подобра соработка меѓу компаниите од двете земји

Бизнис-делегација од Сојуз на стопански комори на Македонија (ССК) заедно со делегација на Комората на Северозападна Македонија учествуваат во тридневна економска мисија во Албанија, чиј фокус е интензивирање на деловната соработка и воспоставување нови бизнис-релации помеѓу компаниите од двете земји. Целта за организирањето на економската мисија во Албанија е креирање конкретни можности за зголемување на деловната соработка и директно соочување со...

СДСМ: Со 20 милиони евра народни пари, Груевски лаже дека Македонија е рај за водење бизнис

Опозицискиот СДСМ во соопштение вели дека Груевски „истурил“ 20 милиони евра народни пари за да ги лаже граѓаните преку неговите медиуми, каде што тој е главниот и одговорен уредник, дека, меѓу другото, Македонија е рај за водење бизнис. - ВМРО-ДПМНЕ и Груевски даваат милиони евра народни пари како државна помош на компании што ќе дојдат во Македонија, ќе ги земат парите...
Superman Batman WonderWoman image by DC

Гал Гадот, Хенри Кавел и Бен Афлек ќе играат негативци во новите „DC“ филмови

Гал Гадот - една од најубавите актерки во Холивуд која има еврејско потекло и е најпозната по својата маркантна улога на „Wonder Woman“ (Вондервуман), заедно со Хенри Кавел, познат...