fbpx
Таг: Билјана Ангелова

таг: Билјана Ангелова

Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ одбележува 75 години постоење

Најстариот универзитет во државата, „Св. Кирил и Методиј“ годинава одбележува 75 години постоење. По тој повод вчера бил организиран свечен прием во Филхармонија, на кој присуствувале ректорката Билјана Ангелова, претседателката Гордана Сиљановска Давкова, државни претставнци, професори од УКИМ и професори од други универзитети. „Дигиталната трансформација која беше зачната на некои од врвните универзитети, ги трансформира сите универзитети, па и нашите“,...

Мета факт: Не е точно дека се заговара покачување на школарината што ја плаќаат студентите на УКИМ

Низа објави на социјалните мрежи и медиумите изминатиов викенд го кренаа алармот меѓу македонските студенти, преку (дез)информацијата дека школарината што на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УКИМ) ја плаќаат идните академски граѓани, наводно ќе се зголеми двојно. Овие наводи денеска ги демантираа и ректорката на УКИМ, Билјана Ангелова и Министерството за образование и наука (МОН). Меѓу првите објави и соопштенија...

Студенти на УКИМ ќе одат на обуки за дезинформации и односи со јавност

Студентите на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ ќе имаат можност да се стекнат со практично искуство посетувајќи обукина еден од Регионалните центри за справување со дезинформации и односи со јавност кој наскоро се очекува да ја добие НАТО акредитација. Ова, меѓудругото, е предвидено со меморандумот за соработка кој денеска го потпишаа ректорката Биљана Агелова и министерката за одбрана Славјанка...

Зимска школа на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура

Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (МСМЈЛК) ја организира четвртата зимска школа која ќе трае пет дена, односно до 26 јануари (на далечина), информираат оттаму. Директорката проф. д-р Кристина Николовска кажа дека годинава со нов концепт и со проактивност, поттикнале голем интерес за македонистиката во светот. На Зимската школа ќе учествуваат 81...

Биљана Ангелова ја презеде должноста ректор на УКИМ

Професорката од Економскиот институт Биљана Ангелова и официјална е новата ректорка на Универзитетот Св.Кирил и Методиј (УКИМ), откако денеска на пригодна свеченост ѝ беше предадена должноста ректор. Досегашниот ректор, проф. д-р Никола Јанкуловски, рече дека новата ректорка во два мандата му била прв соработник, проектор за финансии, па оттаму и ги познава проблемите и сите предизвици што постојат на универзитетот...

За Ангелова да биде нов ректор на УКИМ гласале повеќе од третина од гласачите

Од вкупно 5.600 бодови кои можеле да ги доделат вкупно 1.419 гласачи на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УКИМ), 1.958 поени освоила актуелната проректорка Билјана Ангелова, што е безмалку 35 отсто од вкупното гласачко тело. На второрангираниот кандидат, според бројот на поени, таа „му бега“ за 1.070 поени или за дури околу 20 отсто. „Излезноста беше 88,3 отсто, што е...

Според првичните резултати, Ангелова е нова ректорка на УКИМ

Актуелната проректорка за финансии, проф. д-р Билјана Ангелова предничи зад останатите петмина кандидати за ректор на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. Како што за Мета.мк информираат од Универзитетската изборна комисија, броењето на гласовите е во тек, а официјалните резултати ќе бидат објавени за околу два часа. „Ангелова предничи по досега избројаните гласови. Но, треба да се види колкав е процентот...

Некој не знае колку пари има, а некој плаќа кредити – колку „тежат“ кандидатите за ректор на УКИМ?

Универзитетската изборна комисија веќе ги разгледа и ги прифати сите шест пријави на кандидатите за нов ректор на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, кои стигнале пред завршувањето на крајниот рок. И официјално, кандидати за нов ректор станаа актуелната проректорка за финансии Биљана Ангелова од Економскиот институт; Горан Ајдински од Филозофскиот факултет; неговиот колега кој доаѓа од истиот факултет,...

Две проректорки и четворица декани и професори во трка за ректорската фотелја на УКИМ

Денеска на полноќ истекува рокот за поднесување кандидатури за избор на нов ректор на најстариот универзитет во земјата „Св. Кирил и Методиј“ (УКИМ). Согласно роковникот објавен на веб-сајтот на универзитетот, ќе се гласа на 30 мај, во периодот од 14 до 16 часот, на сите 23 факултети и 5 институти. Мета.мк дознава дека во трка за ректор за мандатниот период...

(Видео) Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со хеликоптер

Градоначалникот на Општина Ново Село, Ѓорѓе Божинов, пожарникари од струмичката противпожарна бригада и неколку граѓани попладнево се нашле опколени од огнените јазици на планината Огражден каде што во моментов...