fbpx
Таг: Билал Касами

таг: Билал Касами

Заев носител во четвртата, Шекеринска во петтата, Димитров во првата изборна единица

Социјалдемократскиот сојуз (СДСМ) на вчерашниот конгрес ги објави носителите на листите и кандидатите за пратеници на претстојните парламентарни избори што ќе се одржат на 12 април. Партискиот лидер, Зоран Заев, ќе биде носител на изборната листа во четвртата изборна единица, заедно со Соња Миракоска. Радмила Шекеринска ќе ја предводи листата во петтата изборна единица, во тандем со Јован Митрески....

СДСМ и БЕСА потпишаа договор за коалиција на парламентарните избори

Лидерите на СДСМ и Движењето БЕСА, Зоран Заев и Биљал Касами потпишаа предизборен договор за заедничко учество на предвремените парламентарни избори на 12 април. Двете политички партии се договорија на претстојните избори да настапат со инклузивна предизборна програма. Предводникот на социјалдемократите порача дека договорот за коалицирање со БЕСА претставува нов историски момент за демократијата и за плурализмот во нашата...

Нема договор, само желба за заеднички претседателски кандидат на Села и Касами

Алијансата за Албанците (АА)на Зијадин Села и крилото на Беса предводено од Биљал Касами не разговарале можноста на претседателските избори да настапат со свој кандидат, иако во двете партии има желба за такво нешто, јавува „Порталб“. - За ова прашање не е разговарано со движењето Беса.  Факт е дека има заедничка желба тоа да се случи, но нема договор. Денеска...

За утре одложена седницата за уставни измени, неизвесно двотретинското мнозинство

Претседателот на Собранието Талат Џафери, по двете одложувања денеска, продолжението на седницата на која треба да се расправа за финалната фаза од уставните измени предвидени со Договорот од Преспа помеѓу Македонија и Грција го закажа за утре во 12 часот. Во меѓувреме премиерот Зоран Заев ќе продолжи со координативните состаноци со БЕСА на Биљаљ Касами и со пратеничката група составена...

Села ја чека средбата со Заев, БЕСА на Касами тврди дека не блокира

Крилото на движењето БЕСА предводено од Биљал Касами вели дека не ја блокира евроатлантската интеграција на Македонија, а гласовите на нејзините пратеници ќе зависат од тоа како ќе се одвива дебатата, порача пратеникот Фадил Зендели денеска, јави  „Порталб.мк“. Прашан неколкупати дали ќе гласаат за уставните измени ако не се исполнат нивните барања Македонија да се дефинира како мултиетничка држава, албанскиот...

Заев ќе го убедува Касами да ги поддржи уставните измени

Премиерот Зоран Заев денеска ќе одржи средба со претседателот на БЕСА, Билал Касами, на која ќе се обиде да го убеди да ги поддржи уставните измени. Средбата е закажана за во 16 часот во Владата. Заев е оптимист дека ќе обезбеди двотретинско мнозинство и дека процесот на имплементацијата на Преспанскиот договор ќе заврши успешно, но вели дека бројката на пратеници ќе...

Алијанса за Албанците и БЕСА на Касами ќе поднесат амандмани за Албанците

Алијанса за Албанците (АА) и крилото на БЕСА предводено од Биљал Касами ќе поднесат амандмани за албанскиот јазик и за преамбулата, во текот на расправата за уставните измени кои се прават поради исполнување на обврските од Преспанскиот договор, јави „Порталб“. ДУИ, крилото на БЕСА предводено од Африм Гаши, НДП и ДПА сметаат дека сега не е време за поднесување амандмани,...

Двете крила за БЕСА не го поддржуваат Заев за амнестирањето

Двете крила на БЕСА, тоа на Биљал Касами и тоа на Африм Гаши сметаат дека е неприфатлива понудата на премиерот Зоран Заев да се „амнестираат“ обвинетите за насилствата на 27 април 2017 во Собранието. Според групата предводена од Африм Гаши, политичарите не смее да се мешаат во работата на правосудството, а помирување е можно само по преземање одговорност, извести „Порталб“. -...

Не работевме против референдумот, го демантираат Коѕиас двете крила на БЕСА

И двете крила на движењето Беса реагираа на изјавата на грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас дека движењето БЕСА водело кампања против референдумот, порачувајќи дека тоа не е точно, јави „Порталб“. - Помалите албански партии, како партијата БЕСА, за која турскиот печат вели дека е финансирана од Турција, повика на бојкот на референдумот. Нашите граѓани треба да се запрашаат...

Нова средба на лидерите на четирите најголеми партии

Лидерите на четирите најголеми партии, владејачките СДСМ и ДУИ и опозициските ВМРО-ДПМНЕ и крилото на Беса на Билал Касами денеска повторно седнаа во Клубот на пратениците во Скопје. Тие ќе се обидат да постигнат договор за претстојниот референдум за промената на името, односно за датумот на неговото одржување, формата на референдумското прашање и изборот на Државната изборна комисија, која треба да го...

Ахмети: Имаме разлики, но сите треба да се ангажираме Договорот со Грција да успее

Има разлики кај партиите меѓутоа треба сите да се ангажираме за да имаме успешна имплементација на Договорот со Грција, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети по денешната лидерска средба во Клубот на пратеници. - Бидејќи ни се исцрпени сите опции, останува во наредните денови да се продолжи со разговорите. Очекувам сите да делуваат храбро, за да не ја испуштиме оваа...

Апелација донела одлука во корист на Беса на Африм Гаши

Апелациониот суд донел одлука во корист на крилото на Беса предводено од Африм Гаши, од каде што велат дека правдата, конечно, се вратила и дека се потврдило дека Движењето Беса им припаѓа на своите основачи. – Апелациониот суд донесе одлука елаборирана на пет страници за поништување на првостепената судска одлука и предметот да се врати на разгледување во Основниот суд....

Касами бара Гаши да го врати пратеничкиот мандат

Билал Касами, претседател на тетовското крило на Беса, вчера од Струга му порача на Африм Гаши, претседател на скопското крило на Беса да формира нова партија доколку има барем малку достоинство. – Пратеникот Африм Гаши ако има минимално достоинство треба да го врати мандатот, да формира свој политички субјект, да се натпреварува на изборите и да ги бара гласовите од...

Касами побарал од Заев министерско место за Беса

Движењето Беса предводено од Билал Касами во преговорите за влез во Владата на премиерот Зоран Заев побарало да предводи еден од министерските ресори, информираше денеска пратеникот Фадил Зендели Тој рече дека на средбата што се одржала во понеделникот вечерта Касами и Заев зборувале за влез на ова крило на Беса во Владата. Тие на Заев му посочиле дека се заинтересирани...

Касами објави дека со судска одлука останува претседател на Беса, Гаши вели дека лаже

Препукување меѓу двете крила на Движењето Беса се случи денеска, откако Биљал Касами објави дека со судска одлука, тој е претседател на Беса. Набргу одговори водачот на спротивставеното крило, Африм Гаши, кој тие наводи ги нарече измама. Тој рече дека работите ќе ги утврди вистински Управниот суд. Гаши отиде и чекор понатаму и го нарече противничкиот табор „фалсификатори“ и најави...

Тетовското крило на Беса в сабота ќе бира лидер, скопското вчера го избра Гаши

Крилото на досегашниот претседател на Движењето Беса, Билал Касами, објави дека партијата ќе го одржи својот прв партиски конгрес на 24 февруари. Вчера, пак, скопското крило одржа конгрес на кој за претседател беше избран Африм Гаши. Абдуш Демири, најавувајќи го конгресот на денешната прес-конференција на партијата во седиштето во Скопје, рече дека нема да коментираат собири на „други партии и...

Касами: Не постојат две движења Беса, на Конгресот секој може да се кандидира за лидер

Не постојат две движења Беса, има само едно кое работи согласно одлуките донесени на состанокот на Централниот совет во Тетово на 6 јануари годинава, изјави Билал Касами на прес-конференција. - Апелирам до сите, ако навистина се дел од движењето Беса, да дојдат и да ги претстават кандидатурите за лидер на партијата согласно определените рокови, да направиме една здрава и демократска...

Беса: Касами со вооружени лица го нападна седиштето на партијата во Скопје

Од движењето Беса преку соопштение потпишано од в.д претседателот Неџмедин Кахремани информираа дека денеска централното седиште на Беса во Скопје, било нападнато од вооружени лица, кои ја искршиле бравата и насилно влегле во нејзините простории. „Се сомневаме дека насилниците се од Чаир и село Ларце од Тетово, а придружуван од тие лица, во седиштето дошол и веќе разрешениот претседател, Биљал Касами. Во...

Касами влезе во седиштето на Беса откако вчера приватно обезбедување не му дозволи

Билал Касами во придружба на свои приврзаници денеска успеал да влезе во седиштето на партијата Беса во Скопје лоцирано во трговскиот центар Мавровка. Касами вчера поднесе кривична пријава во полициска станица затоа што три часа не му било дозволено да влезе во просториите каде било ангажирано приватно обезбедување од страна на скопскиот огранок на Беса. Претходно токму скопскиот огранок на Беса...

Тетовскиот огранок на Беса бара да се почитуваат легитимните органи на партијата

Портпаролот на Движењето Беса, Абдуш Демири денеска информираше дека, членовите на Централниот одбор што вчера одржале неформален состанок во Скопје биле поканети да присуствуваат на состанокот на Централниот совет на Движењето Беса во Тетово. - Последните информации ни беа дека тие ќе дојдат, но во последен час слушнавме дека тие одржуваат некој неформален состанок во Скопје, на кој што донеле...

Летово ќе биде пеколно, климатските промени си го наплатуваат данокот

Пеколни горештини и суша нè чекаат и ова лето, а климатските промени го наплатуваат данокот на невнимателност на човекот, како најодговорен за емисиите на стакленички гасови. Иако само што...