fbpx
Таг: Билал Касами

таг: Билал Касами

Раскол во Беса: Два централни одбора, две најави за конгрес, нејасно е кој ја води партијата

Опозициската партија Беса е во длабок раскол по двата паралелни собири на највисокиот партиски орган, Централниот совет - еден во Скопје и друг во Тетово - на кои беа донесени дијаметрално спротивни одлуки. На собирот во Скопје од лидерската позиција е сменет Билал Касами, заради „политичкиот пад на партијата“ и е најавен конгрес на 21 февруари, а во Тетово...

Касами: ДУИ победи со гласовите на СДСМ, стана нивен разгранок

Лидерот на Беса, Билал Касами, вечерва побара предвремени парламентарни избори, истакнувајќи дека неговата партија има двојно повеќе гласови во споредба со ДУИ. - Во Македонија згасна една партија на Албанците и сега ДУИ слободно може да се смета за разгранок на СДСМ. Оваа партија вечерва згасна и СДСМ стана суверен за повеќето Албанци. ДУИ веќе ја нема, но затоа има...

Касами: Убедени сме дека во Тетово доаѓа нова власт што ќе работи во служба на граѓаните

Ние сме убедени дека во Тетово ќе се случат промени и оти доаѓа нова власт што ќе работи во служба на сите тетовци, изјави кандидатот за градоначалник на Тетово и лидер на Движењето Беса, Билал Касами, по гласањето на избирачко место во гимназијата „Кирил Пејчиновиќ“. Тој додаде дека во вториот круг гласачите имаа можност да изберат локална власт што ќе работи во нивни...

Беса на Заев му вети поддршка за решенијата важни за граѓаните

Премиерот Зоран Заев денеска се сретнал со претседателот на Беса и со двајца пратеници од партијата, при што добил уверување дека партијата ќе ги поддржи сите решенија што се во полза на граѓаните, информираа од Владата. На средбата, претседателот на Беса, Билал Касами, и пратениците Африм Гаши и Фадил Зендели, на Заев му го честитале преземањето на премиерската фунција, а...

Потребна е соработка и консензус, им порача Хан на лидерите на албанските партии

Интегративните процеси, соработката меѓу партиите и неопходноста од консензус околу реформските процеси биле во фокусот на средбите на лидерите на албанските парламентарни партии - Али Ахмети (ДУИ), Билал Касами (Беса), Мендух Тачи (ДПА) и Зијадин Села (Алијанса за Албанците) со еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан. Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, средбата со Хан ја оцени како...

Касами: Беса нема да биде дел од владата, Заев не прифати редефинирање

Движењето Беса нема да биде дел од идната влада бидејќи мандаторот не беше подготвен да ги прифати принципите за заедничко владеење и за нив да потпише договор, информираше денеска на прес-конфренција лидерот на Беса, Билал Касами. -Беса ќе продолжи да биде конструктивен политички фактор во Македонија останувајќи заштитник на Албанците, но и на севкупните граѓански интереси на државата. Беса ќе...

Беса: Не отстапуваме од барањата до СДСМ и од нашите принципи

Фатон Фазлиу од Движењето Беса по средбата на Билал Касами со лидерот на СДСМ, Зоран Заев, рече дека се уште нема договор помеѓу партиите. Фазлиу рече дека Беса нема да отстапи од барањата кои што ги имаат доставено до СДСМ, како услов за влегување во новата влада. На новинарско прашање дали има некакво доближување во преговорите, Фазлиу рече дека Беса...

Заев уверен дека Македонија следната недела ќе ја добие новата влада

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев по средбата со лидерот на БЕСА, Биљал Касами во Собранието на Република Македонија, изјави дека сè уште не се целосно доближени ставовите на сите партии и дека преговорите со сите потенцијални партнери во владата продолжуваат и утре. Кажа оти уште не е сигурен дали ќе има договор за влада со четири учесници - СДСМ,...

Заев: Тешко дека денеска ќе го поднесам составот на владата во Собранието

Претседателот на СДСМ и мандатар за состав на новата влада, Зоран Заев денеска пред средбата со претседателот на Движењето Беса, Биљал Касами во Собранието на Република Македонија, изјави дека речиси нема никакви шанси денеска да го достави составот на новата влада до Собранието, а малку е веројатно тоа да се случи и пред утрешниот конгрес. - Не, не верувам дека денеска...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ не осуди ниту една иредентистичка изјава

ВМРО-ДПМНЕ преку редовното утринско соопштение денеска го напаѓа СДСМ дека досега не осудил ниту една шовинистичка изјава од албанските политичари. „Криминалецот Заев со својата антидржавна политика ги разгорува иредентистичките и шовинистичките страсти во регионот и затоа не смее да осуди ниту една негаторска изјава што доаѓа од Зијадин Села, Билал Касами, Еди Рама и ред други. Последен во низата е Бујар...

Хојт Ји денеска на средби со претставници на албанските политички партии

Заменик-помошникот државен секретар за Европа и за Евроазија во Стејт департментот, Хојт Брајан Ји, денеска пристигна во Скопје каде што веќе одржа средби со лидерите на албанските политички партии. Ји во резиденцијата на заменик-амбасадорот на американската амбасада, која се наоѓа во скопската населба Бардовци, прво се сретна Весел Мемеди од Алијансата за Албанците, потоа средба имаше со Билал Касами од...

Беса: Државата е и во безбедносна криза, во неа решаваат хулиганите на ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на Движењето Беса, Билал Касами, на денешната прес-конференција порача дека вчерашното дивеење и крвничко тепање во Собранието е доказ дека земјата покрај во политичка, е и во безбедносна криза. Тој го осуди синоќешното насилство врз пратениците и врз новинарите и изрази загриженост што „за иднината на државата одлучуваат хулиганите на ВМРО-ДПМНЕ“. - По синоќешните инциденти во Собранието, кога хулигани...

Касами: Хан даде поддршка за опцијата за формирање влада

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, и тројцата европратеници, Иво Вајгл, Едвард Кукан и Кнут Флекенштајн, даваат поддршка за излез од кризата и бараат да гледаме повеќе кон иднината на државата отколку за личниот интерес, изјави лидерот на Движењето Беса, Билал Касами, по средбата со бриселската четворка. - Денеска имавме уште една посета на еврокомесарот Јоханес Хан...

Платформата на албанските партии е значајна за Македонија, му порача Касами на Тимоние

Претседателот на БЕСА, Билал Касами денеска на средбата со францускиот амбасадор Кристијан Тимоние истакна дека платформата на албанските партии во Македонија е една многу значајна точка со која Македонија може да се врати на патот на евроинтеграциите. Како што соопштија од Беса, на состанокот бил повторен ставот дека е време партиите да смогнат сили за имплементирање на реформите кои...

Ахмети изјави дека „фрлил бомба“ кај Иванов, Села и Касами тивки

„Каде претседателот ќе го однесе, клучот е кај него. Јас ја имав „бомбата“, да кажам симболично, и ја фрлив кај претседателот. Сега не знам каде ќе ја фрли тој“, одговори на новинарско прашање лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по денешната консултација во кабинетот на претседателот на Република Македонија, пренесе „Алсат – М“. Тој порача дека дека сите треба да придонесат...

Ахмети, Касами и Села на средби со косовскиот претседател Хашим Тачи

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, денеска имал средби со лидерите на албански партии од Македонија - ДУИ, Беса и Алијанса на Албанците, кои обезбедија пратенички мандати во Собранието, на предвремените парламентарни избори на 11 декември. Тачи, како што соопштуваат од неговиот кабинет, на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на претседателот на Движењето Беса, Билал Касами, и на лидерот на Алијансата на...

Касами – Пломп: Да се продолжи мандатот на СЈО и да се формира специјален суд

Основачот и претседателот на Беса, Билал Касами, денеска се сретна со амбасадорот на Кралството Холандија, Ваутер Пломп, со кој разговараше за условите за евентуално учество на Беса во конституирањето на новата влада. - Бараме да се продолжи мандатот на Специјалното јавно обвинителство, да се најде можност за основање на специјален суд и да се врати Македонија на патот на евроатлантските...

Ахмети, Тачи, Касами и Села на постизборна средба со албанскиот премиер Рама

Албанскиот премиер Еди Рама се сретна со лидерите на албанските партии во Македонија, односно со претседателите на Движењето Беса и на Алијансата на Албанците, Билал Касами и Зијдин Села, а за денеска се закажани средби и со лидерите на ДУИ и на ДПА, Али Ахмети и Мендух Тачи. Средбите на Рама со лидерите на четирите партии следуваат два дена по...

Македонија еднаш засекогаш да се врати на патот на евроинтеграциите, порача Касами по гласањето

Лидерот на движењето Беса, Билал Касами, откако гласаше, изјави дека ова е значаен ден и за Албанците, но и за Македонците. - Денеска е голем ден за Албанците и за сите граѓани во Македонија и затоа ги повикувам сите граѓани да излезат, да гласаат и со нивниот глас да одлучат за својата иднина. Се надевам на масовна излезност на сите граѓани...

Уставниот суд поведе постапка за уставноста на измените на Законот за облигациони односи

Уставниот суд денеска одлучи да поведе постапка за член 2 и член 4 од Законот за изменување и дополнување на Законот за облигационите односи. Изгласано е времено запирање од...