fbpx

Касами – Пломп: Да се продолжи мандатот на СЈО и да се формира специјален суд

-

Основачот и претседателот на Беса, Билал Касами, денеска се сретна со амбасадорот на Кралството Холандија, Ваутер Пломп, со кој разговараше за условите за евентуално учество на Беса во конституирањето на новата влада.

– Бараме да се продолжи мандатот на Специјалното јавно обвинителство, да се најде можност за основање на специјален суд и да се врати Македонија на патот на евроатлантските интеграции за да можеме повторно нормално да функционираме како држава. Во овој правец разговаравме со амбасадорот на Холандија, Ваутер Пломп. Ги истакнавме нашите позиции и нашето размислување – рече Касами.

Касами додаде дека Беса нема да им сугерира на гласачите од Теарце за кого да гласаат в недела и дека битката ќе се води помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„Наследниците на Манаки“: Младите ја продолжуваат приказната на браќата Манаки за Битола

Филмот има многу дефиниции. Тој е раскажување приказни, откривање внатрешни светови. Филмот ќе се развива сè додека се развива технологијата. Ова денеска, на младите битолчани им го кажа режисерката...