fbpx
Таг: Билал Касами

таг: Билал Касами

Ганиу и Касами повикани на разговор во полициска станица во врска со посетата на Курти

Барање за поведување прекршочна постапка против Општина Чаир и Општина Тетово, како и градоначалниците на овие две општини - Висар Ганиу и Билал Касами, поднело Министерството за внатрешни работи (МВР), соопштија денеска од ова министерство. Од МВР информираат дека за време на официјалната посета на косовската делегација на нашата држава, предводена од претседателот на Владата на Република Косово, Албин Курти,...

МОН му ги одзеде ингеренциите за образование на Касами, во Општината Тетово не знаат за вакво нешто

Поради нераспределување на средствата од блок дотациите, министерот за образование и наука, Јетон Шаќири, му ги одзеде ингеренциите на градоначалникот на Општина Тетово, Билал Касами во времетраење од 12 месеци. Ова се случи заради случајот со гимназијата во Тетово, „Кирил Пејчиновиќ“, објави Порталб.мк. „Државниот просветен инспекторат изврши вонреден инспекциски надзор во средното општинско училиште гимназија „Кирил Пејчиновиќ“ Тетово, при што...

Касами: Тендер за реконструкција на стадионот во Тетово ќе има во септември или во октомври

Во септември или во октомври се очекува да биде објавен тендерот за реконструкција на стадионот во Тетово. Вака неодамна најави градоначалникот на општина Тетово Билал Касами, кој рече дека реконструкцијата ќе ја направи општината и дека инвестицијата е околу 10 милиони евра, пишува Порталб.мк   Касами, на седницата за прашања на општинските советници прашан за оваа голема желба на голем број...

За три месеци во Тетово ќе има прифатилиште за кучињата скитници, најави Касами

За не подолго од три месеци се очекува Тетово да добие прифатилиште за кучињата скитници, најави градоначалникот на општина Тетово, Билал Касами, запрашан за овој хроничен долгогодишен и сè уште нерешен проблем во Тетово, град во кој кучињата скитници ги има насекаде, а голем е и бројот на напади и каснувања, пишува Порталб.мк. Според Касами, кучињата скитници се национален проблем,...

Обвинителството не соопштува детали за тужбите на Општина Тетово против Теута Арифи

Со оглед на фазата во која е постапката, не можеме да споделиме повеќе детали. Вака се изјаснија за Порталб.мк од Јавното обвинителство во врска со двете тужби на Општина Тетово на чело со актуелниот градоначалник Билал Касами против поранешната градоначалничка на општината Теута Арифи за договорите на дело и за предметот за експропријацијата. „Предметите се доставени на понатамошна постапка до...

Усвојувањето на ДУП-от за Попова Шапка лани не се реализираше како што вети Касами

Градоначалникот на општина Тетово, Билал Касами во јануари минатата година изјави дека се залагаат за конечно во 2022 година да има усвоен урбанистички план за скијачкиот центар Попова Шапка. 2022 година помина, но ова ветување останува неисполнето во дадениот рок. Од општина Тетово за Порталб.мк велат дека процедурата е во тек, но не прецизираат конкретен рок. Во дебатата организирана за Попова...

Општина Тетово лани не успеа да оствари ни 10 отсто од планот за изведба на паркинзи

Општина Тетово не успеа во целост да го реализира планот за изведба на паркинзи во 2022 година. Според годишниот план претставен во јануари минатата година, планирано беше до крајот на 2022 година да се создадат нови 3.090 паркинг места, но во овој период се завршени 284, односно само 7 отсто. Како што информираат од општината, планот не е реализиран...

Порталб: Касами со надеж во Хајрулахи за тужбата против Арифи

Градоначалникот на општина Тетово, Билал Касами, се надева дека новиот обвинител на Вишото обвинителство Скопје ќе продолжи со случајот, откако Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција (ОЈОГОКК) реши дека нема да истражува по тужбата поднесена од општина Тетово против поранешната градоначалничка Теута Арифи за договорите на дело склучени додека таа беше на чело на општината....

Само една жена меѓу 11 раководители на сектори во Тетово, во кампањата Касами вети 6

Едно од предизборните ветувања на сегашниот градоначалник на општина Тетово беше, во областа на родовата еднаквост меѓу мажите и жените во раководствотo што ќе се ангажира во секторите, 6 од 11 да бидат жени, но денес, година дена откако тој е на функција, само еден сектор во општината се раководи од жена, пишува Порталб.мк. Прашан на 14 октомври минатата година...

Касами: За „Спејс“ Тетово има поплаки за бучава и порнографија, волонтерите велат дека тој клевети

Градоначалникот на општина Тетово, Билал Касами на денешната прес-конференција изјави дека од родители на малолетни деца добил поплаки за бучава и порнографија  во просториите на поранешниот објект на Радио Тетово кои ги користи здружението Социјален културен простор Тетово познато како „Спејс“ Тетово. Од друга страна, активистите од здружението велат дека се шокирани од оваа „длабоко навредлива изјава“ и дека...

Порталб: Тетовските улици полни со дупки, општината во очекување на компанијата што ќе го изврши санирањето

Дел од главните и споредните улици во Тетово се во очајна состојба и полни со дупки. Ваквата состојба претставува проблем за слободното движење на граѓаните и уште повеќе го влошува хаосот во сообраќајот. Од општината велат дека од моментот кога ќе има договор со компанија за санирање на улиците, работите ќе почнат да се изведуваат итно, пишува Порталб.мк.  Во фото...

Тетово сѐ уште нема решение за сообраќајниот хаос, од општината презеле превентивни активности (ВИДЕО)

Иако во последно време општинските власти на Тетово презедоа одредени активности за ублажување на хаосот во сообраќајот, сепак на улиците владее неред, што го отежнува движењето на граѓаните. Се очекува ситуацијата да стане покритична во текот на летната сезона кога пристигнуваат иселениците, при што бројот на возила во сообраќајот ќе се зголеми значително, пишува Порталб.мк. Тетово и не е толку...

Порталб: Реката Пена во Тетово со години чека решение за уредување на коритото

Потесно корито, мноштво отпадоци и негрижа на надлежните власти се само три од многуте проблеми со кои се среќава реката Пена со години во делот на населбата „Дарданија“ во Тетово. Жителите стравуваат да не се повторат поплавите од 2015 година. За проблемот беше разговарано и за време на јавната расправа за буџетот на општината за 2022 година, додека градоначалникот...

Порталб: Општинските советници од Тетово со предлози за исплата на долгот од 24 милиони евра

Вкупниот долг на Општина Тетово е над 24 милиони евра. Порталб.мк разговараше со општинските советници од сите субјекти кои учествуваат во советот за решенијата кои ги предлагаат за решавање на овој проблем. Од општината за Порталб.мк рекоа дека во рок од два-три дена износот на долгот ќе биде објавен на плоштадот Илирија на монитор, а детално ќе биде прикажан...

Реџепи дошол во полициска станица, не бил киднапиран, туку со семејството заминал кај пријател

Пратеникот на Беса, Кастриот Реџепи, кој вчера со своето неприсуство го оневозможи гласањето недоверба на владата, пред малку своеволно дошол во полициската станица Бит Пазар, информираат од Министерството за внатрешни работи. Како што информира полицијата, Реџепи заедно со семејството заминал кај пријател за да се заштити од публицитетот поврзан со собраниската седница. „Во врска со вчера (11.11.2021) добиената пријава во ПС...

Касами: Додека не се видам лично со Реџепи ќе верувам дека против своја волја е спречен да присуствува

Лидерот на Беса и актуелниот градоначалник на Тетово, Билал Касами пред Собранието во изјава за медиумите рече дека верува оти пратеникот на Беса кој не присуствува на седницата на која треба да се гласа доверба на владата, тоа го сторил не по своја волја. „Во врска со пратеникот Кастриот Реџепи, до сега не сум бил во комуникација со него“, изјави...

Теута Арифи го призна поразот во Тетово и му честиташе на идниот градоначалник Билјал Касами

Досегашната градоначалничка на Тетово Теута Арифи на вечерашната прес-конференција изјави дека ДУИ не успеале да победат во општина Тетово. Според нејзините зборови, броењето на изборните резултати во вториот круг резултирал со тоа противкандидатот Билјал Касами од БЕСА да освои повеќе гласови и општина Тетово ќе биде раководена од Касами. „Му честитам за победата и му посакувам успешна работа, имајќи во предвид...

Ниту еден од поканетите лидери на албанските политички партии не дојде на средбата кај Ахмети

Поканата на претседателот на ДУИ, Али Ахмети, лидерите на албанските политички партии да ја одбележат со заедничка средба 19-годишнината од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, беше неуспешна, бидејќи не се појави ниту еден лидер на албанските партии што влегоа во новиот состав на парламентот. Али Ахмети со Теута Арифи и Артан Груби во хотелот „Парк“ во Скопје беа само...

Лидерите на албанските партии очекуваат победа, Села обвини за инциденти

Лидерите на албанските политички партии во земјава денеска го остварија своето право на глас, при што секој од нив изјави дека се надева на победа во албанскиот политички кампус. Лидерот на ДУИ, Али Ахмети гласаше во Зајас, Кичево. Ахмети по гласањето изјави дека посакува регуларен процес и да се почитуваат здравствените препораки. Тој исто така рече дека земјата ја очекува...

Заев носител во четвртата, Шекеринска во петтата, Димитров во првата изборна единица

Социјалдемократскиот сојуз (СДСМ) на вчерашниот конгрес ги објави носителите на листите и кандидатите за пратеници на претстојните парламентарни избори што ќе се одржат на 12 април. Партискиот лидер, Зоран Заев, ќе биде носител на изборната листа во четвртата изборна единица, заедно со Соња Миракоска. Радмила Шекеринска ќе ја предводи листата во петтата изборна единица, во тандем со Јован Митрески....

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...